UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як розчищають ринок газу

У ПСГ зберігається 2,585 млрд кубометрів газу, які належать ряду хімічних підприємств, контрольованих бізнесменом Дмитром Фірташем.

Автор: Ганна Люта

Усе до банальності просто. Якщо є важелі впливу…

Припустимо, Д.Фірташ більшості набрид гірше за гірку редьку. Припустимо. Тим паче, що опоненти називали його якщо не претендентом, то посередником при купівлі української ГТС. А ще у квітні та травні 2013 р. лише його холдинг в основному імпортував російський газ. "Нафтогаз України" майже "постився" у цьому сенсі за газпромівським контрактом. А ще і в українських ПСГ холдингом Фірташа запасено не менш як 1,3 млрд кубометрів газу.

Тільки от продати газ він може виключно своїм, в основному хімічним, підприємствам, тобто майже самому собі. При імпорті близько 1,3 млрд кубометрів на місяць "хімічать" мільйонів на 500–700. Зберігати решту газу у ПСГ накладно - доведеться платити, а платити не хочеться. Лише в першому кварталі холдинг Ostchem імпортував близько 3,6 млрд кубометрів газу. За даними джерел DT.UA у Міненерговугільпромі, до середини травня фірташевський Ostchem імпортував близько
5 млрд кубометрів газу. Для порівняння: легальний видобуток природного газу в Україні за цей самий період становив близько 7,8 млрд кубометрів.

Обсяг газу, що зберігається в українських ПСГ і належить хімічним підприємствам, котрі контролюються бізнесменом Дмитром Фірташем, за підсумками квітня та початку травня їм не поставлявся.

Станом на 1 травня 2013 р. у підземних сховищах газу на території України перебувало 6,344 млрд кубометрів газу. За підсумками квітня з ПСГ було відібрано 451,9 млн кубометрів (станом на 1 квітня в ПСГ зберігалося 6,795 млрд кубометрів). Про це свідчать дані балансового розподілу газу, отримані DT.UA від джерела в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України.

Із зазначеного обсягу газу в ПСГ 5,16 млрд кубометрів належать НАК "Нафтогаз України" та її дочірнім підприємствам. У квітні з цього ресурсу було відібрано 433 млн кубометрів.

У ПСГ також зберігається 2,585 млрд кубометрів газу, які належать ряду хімічних підприємств, контрольованих бізнесменом Дмитром Фірташем. Зокрема, 1,293 млрд належать безпосередньо Ostchem, ще 297,8 млн - черкаському "Азоту", 467 млн - Сєверодонецькому "Азоту", 127 млн -"Рівнеазоту" і 400,7 млн кубометрів - концерну "Стирол". За підсумками квітня, газ зі сховищ названим хімічним підприємствам не поставлявся.

Ще 43,620 млн кубометрів оплачено держорганами (43,619 млн - Мінфіном і 883 тис. - Держкомрезервом). Решта 220 млн кубометрів належать іншим комерційним структурам.