UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як обчислити тарифи на електро- і теплоенергію

"Єдині" тарифи в Україні на газ, електроенергію та тепло - це як "середня температура по лікарні": в одних гарячка, а хтось у морзі. Більш об'єктивного показника для встановлення правильного діагнозу, тобто обґрунтованих тарифів, не знайшлося.

Автор: Володимир Ружинський

"Єдині" тарифи в Україні на газ, електроенергію та тепло - це як "середня температура по лікарні": в одних гарячка, а хтось у морзі. Більш об'єктивного показника для встановлення правильного діагнозу, тобто обґрунтованих тарифів, не знайшлося.

З 1 липня громадяни (абоненти, клієнти) одержать рахунки зі збільшеними більш як удвічі тарифами за електро- і теплоенергію та їхню доставку. Регулятор затвердив прогнозні тарифи, які фактично було прийнято ще в травні. Це ще більше актуалізує питання про обґрунтовану величину тарифів на гаряче водопостачання, тепло- і електроенергію. Порахуємо самі, якими мають бути теплотарифи, виходячи з вартості їхніх основних складових.

Вартість використовуваного палива є вихідною величиною, що визначає вартість поставлених електроенергії та тепла. На сьогодні на діючих теплоелектростанціях (ТЕС) використовують імпортні природний газ і вугілля, а також вугілля вітчизняного видобутку. З урахуванням цього необхідно визначити вартість 1 Гкал цих видів палива. При курсі 25 грн/дол. вартість 1 Гкал (при калорійності 1000 нм3 газу = 8 Гкал) становить максимум 781,25 грн при ціні газу 250 дол. за тисячу кубометрів і мінімум 531,25 грн при ціні 170 дол.

Вартість 1 Гкал на ТЕС, які спалюють вугілля, залежить від ціни використаного вугілля. Наприклад, для імпортного вугілля по 100 дол./т при його калорійності 6,4 Гкал/т вартість 1 Гкал становить 390,63 грн. А при використанні вітчизняного вугілля (1000 грн/т і калорійність 5,5 Гкал/т) вихідна вартість 1 Гкал тепла становить 181,8 грн. Маючи конкретні дані про вартість і калорійність використаного вугілля, легко розрахувати реальну вартість 1 Гкал.

З огляду на те, що у великих містах на ТЕС використовується, як правило, природний газ, то тарифи на електроенергію та тепло для жителів мегаполісів є найвищими.

Вартість електроенергії та тепла залежить від режиму роботи ТЕС - літній, коли генерується в основному електроенергія та здійснюється гаряче водопостачання, і зимовий (опалювальний) режим, коли генеруються електроенергія та тепло.

На великих ТЕС використовують в основному енергоблоки 300 МВт, які забезпечують два зазначені режими роботи, тому вартість електроенергії та тепла нижче визначено як приклад з урахуванням режиму роботи цих блоків.

У літній період на ТЕС генеруються електроенергія й незначна кількість тепла для гарячого водопостачання. 1 Гкал тепла еквівалентна 1163 кВт електроенергії. Оскільки ККД термодинамічного циклу блоку становить 35%, то з 1 Гкал може бути отримано 1163х0,35=407 кВт.

Втрати тепла в навколишнє середовище з димовими газами та в градирнях у системі техводопостачання становлять 756 кВт без урахування гарячого водопостачання.

Вартість генерованих електроенергії та тепла можна визначити шляхом урахування вартості теплоносія та експлуатаційних витрат, віднесених тільки до корисно використовуваної енергії.

Крім того, при визначенні вартості 1 кВт∙год генерованої електроенергії необхідно враховувати, що на діючих ТЕС у собівартості електроенергії на паливо припадає 80%, а решта 20% - амортизація обладнання, зарплата, податки та власні потреби. При передачі ж електроенергії споживачам через загальну енергетичну систему її втрати становлять близько 20%.

З урахуванням наведених даних вартість 1 кВт становитиме: на ТЕС, які спалюють природний газ, - максимум 2,88, мінімум 1,956 грн; на ТЕС, що спалюють імпортне вугілля, - 1,44 грн, а при використанні вітчизняного вугілля (1000 грн/т) - 0,67 грн.

З наведених даних видно, що ми ще не досягли верхньої позначки тарифу на електроенергію в літній період при використанні імпортного газу або вугілля, а при використанні вітчизняного вугілля діючий тариф на електроенергію вже відповідає розрахунковому тарифу. Однак цей тариф не може бути застосований в опалювальний сезон.

При комбінованому генеруванні електроенергії та тепла втрати тепла в навколишнє середовище значно знижуються, тому що тепло відпрацьованої пари використовується на нагрівання води системи теплопостачання.

Мінімальна втрата тепла (котел, градирня) в опалювальний період становить 210 кВт/Гкал при мінімальній витраті пари в конденсатор - 80 т/год. При цьому кількість генерованої електроенергії з 1 Гкал тепла, за винятком втрат тепла та з урахуванням ККД 35%, становить: (1163-210)х0,35=333,5 кВт/Гкал, а корисно використовуваного тепла: 1163-(333,5+210)=619,5 кВт/Гкал.

Отже, вартість витрат на теплоносій та експлуатаційні витрати мають розподілятися між електроенергією й теплом, що й визначить їхню реальну вартість.

Вартість теплоносія на одержання 1 кВт електроенергії, генерованої з 1 Гкал вихідного тепла, становить: при використанні імпортного газу - максимум 0,67175 і мінімум 0,4563 грн/кВт, а при використанні імпортного та вітчизняного вугілля - 0,335 й 0,1563 грн/кВт відповідно.

Отже, загальна вартість теплоносія на генеровану електроенергію в опалювальний період становить: при використанні імпортного газу - максимум 224 і мінімум 152,48 грн, а при використанні імпортного та вітчизняного вугілля - 111,75 і 52,12 грн відповідно.

Загальна вартість теплоносія на генероване тепло в цей період становитиме: при використанні газу - максимум 416,15 і мінімум 282,98 грн, а при використанні імпортного та вітчизняного вугілля - 207,53 і 96,82 грн відповідно.

Собівартість генерованої електроенергії, визначена з урахуванням тільки корисного використання енергії, становить: при використанні газу - 1,22 грн/кВт∙год, а при використанні імпортного та вітчизняного вугілля - 0,3242 і 0,1513 грн/кВт∙год відповідно.

Відпускна вартість 1 кВт, визначена з урахуванням питомої вартості теплоносія 80% і втрат у мережах 20%, становить: при використанні газу - максимум 1,83 і мінімум 0,8355 грн/кВт∙год, а при використанні імпортного та вітчизняного вугілля - 0,4863 і 0,226 грн/кВт∙год відповідно.

З наведених даних видно, що вартість електроенергії при використанні газу та в опалювальний сезон вище нині діючого тарифу, а при використанні вугілля - нижче цього тарифу.

Вартість тепла для системи теплопостачання значно завищена при всіх варіантах використаного палива.

Незалежно від пори року на ТЕС провадиться підігрів води для гарячого водопостачання споживачів. Доцільно розглянути також реальність застосовуваних тарифів на гарячу воду.

На нагрівання 1 м3 води до 30°С потрібно 1х30х10-3=0,03 Гкал. При використанні газу при максимальній його вартості 1 Гкал=781,25 грн, і витрати на нагрівання води становитимуть максимум 23,4 і мінімум 10,35 грн/м3, а при використанні імпортного та вітчизняного вугілля - 4,045 і 1,88 грн/м3 відповідно.

При вартості холодної води 10 грн/м3 тариф на гарячу воду має бути максимум 33,4 грн/м3 і мінімум 20,3 грн/м3 при використанні газу на ТЕС, а при використанні імпортного та вітчизняного вугілля - 14,045 і 11,88 грн/м3 відповідно.

На сьогодні тариф на гарячу воду вже значно завищений - 38 грн/м3.

На завершення необхідно зазначити таке.

Наведені розрахункові тарифи на електро-, теплоенергію та гарячу воду на ТЕС, які використовують імпортні газ і вугілля, а також вітчизняне вугілля, можуть служити орієнтиром у частині застосовуваних тарифів та очікуваної їхньої зміни.

Тарифи на електроенергію та тепло повинні змінюватися залежно від кліматичних умов (зима, літо), а також від застосовуваного палива - газ, вугілля.

При завищенні тарифів на тепло Міненерговугільпром і НКРЕКП зобов'язані чітко роз'яснити, за що мають платити споживачі та кому надходить надприбуток.

Істотне зниження вартості електроенергії та тепла на ТЕС, які використовують імпортний газ, може бути досягнуте при використанні нових енергоблоків із вищим ККД.

Найбільше зниження тарифів на електроенергію та тепло може бути досягнуте за рахунок використання на ТЕС вітчизняного вугілля, збільшення видобутку якого дасть змогу знизити також безробіття серед працездатного населення України.

Час серйозно розібратися з обґрунтованістю підвищення зазначених тарифів і визначити правильні орієнтири. Розрахунки тарифів наведено в доданій таблиці.