UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як не переплатити в погоні за економією

У відповідь на потребу українців у скороченні витрат на електроенергію знову активізувалася реклама "енергозберігаючих пристроїв", що допомагають економити. Чи справді все з ними гаразд, як нахвалюють маркетологи?

Автор: Ольга Проскура

У відповідь на потребу українців у скороченні витрат на електроенергію знову активізувалася реклама "енергозберігаючих пристроїв", що допомагають економити. Чи справді все з ними гаразд, як нахвалюють маркетологи?

Усе геніальне - просто, але не все просте - геніально. Легкі шляхи часом можуть бути не лише неефективними, а й відверто хибними, особливо коли наміри лежать у вузькій площині споживацького егоїзму.

Перша хвиля зростання тарифів на житлово-комунальні послуги у поєднанні з інфляцією спонукала частину українців до пошуків найрізноманітніших способів економії. Адже зарплати і пенсії не зросли, ринок праці після стрибка курсу долара став цинічнішим, а дії законодавців - більш популістськими. От і маємо "відчуття злості, що виникає в той момент, коли ви заповнюєте квитанцію за електроенергію". Це так грають на емоціях маркетологи "нового революційного способу економії електроенергії", що нині, судячи з почастішання реклами й акційних знижок, знову активно нав'язується українському споживачеві. Мова про такий собі енергозберігаючий пристрій electricity saving box і подібні аналоги. Розберімося, що в цьому разі виробники мають на увазі під словом "енергозберігаючий".

Читаємо рекламу. "Економія електроенергії встановлюється завдяки нормалізації структури електричного потоку, усуненню імпульсних стрибків напруги в мережі, захисту мережі від реактивної енергії, динамічному поглинанню або вивільненню реактивної потужності, скороченню втрат на опір". "Пристрій знижує шкідливі електромагнітні і електростатичні випромінювання; зменшує нагрів електропроводу, шум та вібрації в електричному обладнанні, підвищує коефіцієнт потужності електроприладів і строк їх експлуатації; здійснює фільтрацію електромережі". "Ніяк не впливає на роботу електролічильника". І найважливіше: чудо-пристрій, зазначена потужність якого - 25 кВт, нібито дозволяє досягти економії електроенергії від 30 до 50%.

Для вдумливого споживача обіцяний відсоток економії вже є підозрілим. Безкоштовний сир у мишоловці ще нікого не наситив, а чарівні перетворення бувають тільки в казках. Закон же збереження енергії нагадує нам, що половина енергії не може просто так взяти і зникнути кудись з електромережі.

Сумнів викликає також стиль і спосіб, у який невідомі підприємці намагаються продати цей товар якомога більшій кількості довірливих осіб, і, власне, сам факт наявності цих підприємців. Враховуючи, що випуск технічних новинок такого штибу - прерогатива і заслужене право світових лідерів у цій галузі, з їх дослідженнями, випробуваннями і дослідною експлуатацією, поява на ринку нібито унікальної наукової розробки не під надійним брендом, м'яко кажучи, насторожує. Як і схема продажу не через представництва компанії-виробника, а через ексклюзивних дистриб'юторів і фірми-одноденки з різними назвами.

До слова, поки готувалася ця стаття, одна така українська "фірма" встигла переїхати, відтермінувавши виконання наявних замовлень майже на місяць, з сайту іншої зникла інформація про чарівний пристрій, сайт третьої зник повністю. Жодної детальної інформації щодо "ліцензій і наукових підтверджень", а також ким саме "схвалено і сертифіковано", як можна прочитати в описі переваг electricity saving box, у таких рекламних матеріалах не наведено. Не кажучи вже про граматичні помилки і такі дешеві трюки, як "шалена популярність у Європі", великі червоні літери й рухомі рядки, вдячні відгуки покупців, лічені хвилини до закінчення акції, суперзнижка тощо. На упаковці товару виробник не зазначається або ж має китайське походження, де цей пристрій коштує копійки.

Однак написано так переконливо: "Динамічне поглинання або вивільнення реактивної потужності". Розберімося, чому подібні твердження у цьому разі є маніпулятивними і псевдонауковими.

По-перше, про "захист мережі від реактивної енергії", за яку споживач, нібито, платить зайві кошти, узагалі не має йтися. Спеціалісти знають, що реактивна енергія ніяк не пов'язана з виконанням корисної роботи, а витрачається на створення електромагнітних полів в індуктивних та ємнісних споживачах: електродвигунах, трансформаторах, індукційних печах, зварювальних трансформаторах тощо. У вас багато такого в квартирі? Відповідно, у промисловості з метою компенсації реактивного навантаження і використовуються конденсаторні установки відповідних габаритів, набагато більших за 12х7х4 см (до слова, потужність у 25 кВт мають твердопаливні котли і вітрогенератори, а не коробочки зазначеного розміру).

У квартирі ж більшість приладів має активне навантаження, а рівень реактивного такий низький (десяті частки відсотка), що економія завдяки рекламованому electricity saving box не може бути значною. Окрім того, лічильник електроенергії, за яку платять споживачі, рахує саме активну енергію. Абсурдне ж з точки зору фізики формулювання "перетворює реактивну енергію в активну", що використовується в інших рекламних матеріалах, можна взагалі не коментувати.

По-друге, у рекламних відео продавці маніпулятивно подають підтвердження ефективності пристрою з допомогою електровимірювальних кліщів - до його підключення і після. Насправді ж під час збільшення коефіцієнта потужності у мережі зменшується повний струм, на відміну від електроспоживання. Кліщами вимірюють саме повний струм, завдяки чому ми й бачимо чарівні цифри, тоді як його активна складова залишається незмінною. Обсяг електроспоживання слід вимірювати ватметром, що горе-маркетологи успішно замовчують. З допомогою дослідних експериментів, відеозаписи яких можна легко знайти в Інтернеті, кожен знавець фізики на мінімальному рівні легко встановлює, що жодного зниження споживання електроенергії фактично не відбувається.

Навіть більше, пристрій сам споживає невелику її кількість. За складом, який можна дізнатися з тих же відео, electricity saving box - це лише два конденсатори, запобіжник і два світлодіоди. Іншими словами, фільтр на основі реактивного опору, який гіпотетично може згладжувати піки напруги, не впливаючи на економію, або пасивний компенсувальний пристрій з потужністю до 100 Вар (вольт-ампер реактивний), а не 25 кВт, як зазначається в рекламних матеріалах. Його компенсувальна здатність насправді мінімальна і, як ми вже з'ясували, не має жодного стосунку до електроенергії, яку рахує лічильник. Навпаки, невелика її кількість іде, як мінімум, на живлення світлодіодів. І вже точно чарівна коробочка не може підвищувати коефіцієнт потужності електроприладів і строк їх експлуатації. Хіба що вона справді чарівна.

Таким чином, енергозберігаючі властивості electricity saving box полягають, як бачимо, тільки в тому, що він являє собою, скажімо так, не потужний ліхтар, який живиться від мережі, а всього лише два економні світлодіоди, за які наївні покупці викладають від 100 до 300 грн. На скорочення споживання енергії іншими приладами пристрій ніяк не впливає.

А як потрібно економити?

Передусім замініть у домівці всі або більшість звичних ламп розжарювання на енергозберігаючі люмінесцентні або LED-відповідники (світлодіодні). Спочатку це відчутно вдарить по гаманцю, особливо у випадку LED-ламп, однак у довгостроковій перспективі, особливо враховуючи подальші хвилі зростання тарифів, що очікують на українців, такі заходи не лише повністю себе окупають, а й дають змогу зекономити близько 80% витрат на електроенергію (мова наразі лише про освітлення). Коефіцієнт корисної дії таких ламп порівняно з дешевими лампами розжарювання, на виробництво та імпорт яких, до слова, в Європі з 2009 р. впроваджується поетапна заборона, - у десять разів вищий, оскільки левова частка енергії йде не на розігрів засобу освітлення, а на виконання безпосередньої функції. До того ж строк експлуатації таких ламп у кілька разів більший. Слід, однак, дотримуватися правил утилізації люмінесцентних ламп, оскільки вони містять у своєму складі ртуть. Відпрацьовані лампи можна здати у спеціальних пунктах прийому, деяких магазинах і підприємствах.

Якщо ведете переважно нічний спосіб життя і дозволяє фінансове становище, установіть двозонний лічильник електроенергії. За ним сплачуватимете удвічі менше за енергію, що використовується з 23-ї до 7-ї години. Навіть якщо ви вночі спите, цей спосіб буде виправданий при використанні бойлера, кондиціонера, пральної машинки тощо. Для обладнання квартири таким лічильником і його програмування слід подати відповідну заяву і підписати новий договір з представником обленерго у вашому місті. Звісно, враховуючи високу ціну лічильника, окупиться він не раніше як за 5–10 років, утім, ознакою європейської свідомості є не лише увага до власних витрат, а й турбота про довкілля загалом.

Ще кілька простих порад з ощадливого використання електроенергії в побуті на будь-яку товщину гаманця: замініть застарілу техніку на сучасну економну, встановіть вимикачі з датчиком руху або акустичні, вимикайте світло за відсутності потреби в ньому, не ставте нагрівальні елементи поруч із холодильником, регулярно розморожуйте холодильник, повністю завантажуйте пральну машинку, не використовуйте функцію stand-by у побутових приладах, влітку користуйтеся зволожувачами повітря або рекуператорами замість кондиціонерів і відбивачами світла на вікнах, а за потреби збільшити кількість сонячного світла тримайте вікна у чистоті і пофарбуйте стіни у світлий колір, очищуйте електрочайник від накипу.

Економія - справа, безперечно, гідна і важлива як з економічної та соціальної точок зору, так і в аспекті збереження довкілля. Тож будьте свідомими і економте розумно. А враховуючи подальші хвилі зростання тарифів (друга - з 1 вересня), краще відкладіть гроші на комунальні платежі замість того, щоб витратити на непотрібну іграшку.