UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вишки Прохоренка

Найбільша газовидобувна компанія країни ПАТ "Укргазвидобування" з грудня 2016 р. розпочала процес закупівель нових бурових установок. На даний момент компанія оголосила вже три тендери на 20 таких установок. Загальна очікувана сума закупівель становитиме понад 8,9 млрд грн, або майже 340 млн дол.

Автор: Геннадій Кобаль

Найбільша газовидобувна компанія країни ПАТ "Укргазвидобування" з грудня 2016 р. розпочала процес закупівель нових бурових установок. На даний момент компанія оголосила вже три тендери на 20 таких установок. Загальна очікувана сума закупівель становитиме понад 8,9 млрд грн, або майже 340 млн дол.

Перший тендер оголошено "Укргазвидобуванням" на закупівлю п'яти бурових установок вантажопідйомністю 450 т кожна, очікувана сума тендера становить 3,5 млрд грн. Другий тендер - на 12 бурових: 10 вантажопідйомністю 450 т і 2 вантажопідйомністю 320 т, сума - 4,9 млрд грн. Третій тендер передбачає закупівлю трьох мобільних бурових: дві вантажопідйомністю 225 т та одна - 180 т на загальну суму 467 млн грн.

Голова правління "Укргазвидобування" Олег Прохоренко повідомив, що компанія планує закупити 30 бурових. У разі реалізації це стане однією з найбільших інвестицій для нафтогазової галузі за останні п'ять років.

Попередній проект закупівель двох морських бурових платформ вартістю 400 млн дол. кожна для "Чорноморнафтогазу" був здійснений у 2011–2012 рр. і став відомим під назвою "вишки Бойка". Попри те, що був проведений конкурс, у торгах взяли участь нікому не відомі фірми-прокладки, а вартість бурових виявилася набагато вищою, ніж у виробників. Купівля морських бурових переросла в скандал, а словосполучення "вишки Бойка" стало синонімом корупції періоду президентства Віктора Януковича. Тим паче, що 2014-го куплені за гроші державної компанії бурові установки, як і інше майно держкомпанії "Чорноморнафтогаз" на території Криму, були захоплені Росією, і повернути їх поки що не видається можливим.

Сьогодні перед "Укргазвидобуванням" стоїть непросте завдання довести, що в компанії та країні відбуваються зміни на краще. І успішне проведення конкурсів на закупівлю бурових може стати тому підтвердженням.

При організації тендерів на закупівлю бурових "Укргазвидобування" відмовилася від послуг системи ProZorro, де основним критерієм виступає ціна. Купувати вирішили через тендер-редукціон, оскільки купівля складного технічного обладнання потребує ретельного відбору потенційних постачальників.

Серед переваг редукціону - можливість попередньої кваліфікації учасників і проведення з ними переговорів і консультацій.

Перший тендер на купівлю п'яти бурових установок, оголошений 22 грудня 2016 р., добігає кінця. 27 квітня було проведено процедуру торгів (редукціону) - це передостанній етап конкурсу, на якому визначається переможець, що запропонував найнижчу ціну. Після цього "Укргазвидобування" упродовж 21 робочого дня має прийняти остаточне рішення за результатами конкурсу, тобто визначити переможця.

Тендер "Укргазвидобування" на закупівлю п'яти важких бурових установок викликав великий інтерес у виробників бурового обладнання, хоча до торгів були допущені тільки компанії з країн, які приєдналися до Угоди СОТ про державні закупівлі (Agreementon Government Procurement, GPA). Таким чином, у тендері не брали участі виробники з Китаю, Росії та Білорусі.

З одного боку, сьогодні ситуація на ринку буріння досить складна. Після обвалу цін на нафту й газ 2014-го різко впали обсяги буріння та, як наслідок, ціни на бурові установки. На ринку виявилося багато незатребуваного обладнання, яке продавали за низькими цінами. Для виробників знайти покупців стало набагато складніше. Навіть через два з половиною роки галузь повністю не відновилася.

З іншого боку, ринок буріння України - один із найбільших у Європі, щороку буриться майже 100 свердловин, а відповідно до планів уряду зі збільшення видобутку обсяги буріння в найближчі роки зростуть у 2–3 рази. Тому наша країна стає дедалі привабливішою для іноземних бурових компаній і виробників бурового обладнання.

В "Укргазвидобуванні" дуже обережно та скрупульозно підійшли до організації торгів. Компанія досить жорстко прописала умови конкурсу, вимагала в учасників надати банківську гарантію на 1 млн дол. Ця вимога автоматично відсіяла не тільки посередників, а й дрібних виробників.

Від початку на конкурс "Укргазвидобування" подали заявки шість виробників. На першому етапі були відсіяні MRJ EnergyServices (Канада) і PiperInternational (США), пізніше - Lanzhou LS (Китай).

До останнього етапу конкурсу дійшли три компанії - NOV (США), Drillmec (Італія) і Bentec (Німеччина). Усі вони є лідерами ринку з найвищою репутацією. Але, як показали результати торгів, конкуренції не вийшло. На завершальний етап компанії вийшли з такими ціновими пропозиціями: NOV - 4993 млн грн, Drillmec - 4523 млн і Bentec - 3956 млн. Після нетривалих торгів остаточна пропозиція становила: NOV - 4353 млн грн, Drillmec - 3876 млн й Bentec - 3544 млн.

"Bentec справді запропонувала найнижчу цінову пропозицію (у рамках очікуваної вартості) за результатами аукціону. Тепер відповідно до Порядку закупівель товарів, робіт і послуг ПАТ "Укргазвидобування" має 21 робочий день для вивчення документації та оголошення переможця, про що буде повідомлено офіційно", - заявили в прес-службі компанії.

Така перевага стала можливою завдяки планам співробітництва з українським виробником Discovery Drilling Equipment з м. Стрия, Львівської області. Передбачається, що ця компанія виступить підрядником, зокрема поставить деякі елементи бурової. Також в Discovery солідний послужний список, адже це єдиний виробник в Україні, який має сертифікацію API (American Petroleum Institute). Компанія поставляла бурове обладнання для багатьох провідних компаній світу, серед яких Chevron, Shell, BP, Weatherford і KCA Deutag.

Однак дві компанії, що програли на конкурсі, - NOV і Drillmec - уже заявили про намір оскаржити результати тендер-редукціону, але поки що не подали своїх претензій до конфліктної комісії "Укргазвидобування". Зате керівники всіх компаній-учасниць мали можливість поспілкуватися та висловити свої претензії голові правління "Укргазвидобування" Олегу Прохоренку на нафтогазовій виставці OTC у Х'юстоні (США) через кілька днів після тендеру.

Щоб уникнути критики опонентів, для "Укргазвидобування" дуже важливо, щоб конкурс на закупівлю бурових пройшов максимально відкрито й прозоро. Перспектива судових розглядів або скасування конкурсу, який триває вже шість місяців, матиме негативні наслідки для компанії та України в цілому. Адже попереду ще кілька тендерів на закупівлю бурових. Придбання нових бурових установок - головна умова виконання заявлених "Укргазвидобуванням" планів зі збільшення видобутку природного газу до 20 млрд кубометрів до 2020 р.

Навіщо

ПАТ "Укргазвидобування" - це не тільки найбільша видобувна, а також найбільша бурова компанія України. Бурове управління "Укрбургаз" - найбільша філія "Укргазвидобування", на яку припадає майже половина всіх співробітників компанії. Головне завдання "Укрбургазу" - буріння та ремонт свердловин, тобто найбільш капіталомісткий сегмент нафтогазовидобування.

Буровий парк "Укрбургазу" налічує понад 70 старих бурових установок радянського зразка, середній вік яких становить 24 роки. З моменту заснування "Укргазвидобування" у 1998 р. було закуплено лише кілька установок "Уралмаш" у Росії та одна бурова установка в Італії, яка, втім, так і не запрацювала. За мірками сучасної нафтогазової індустрії, буровий парк "Укрбургазу" давно й безнадійно застарів. Проте сьогодні ці бурові установки забезпечують увесь обсяг бурових робіт "Укргазвидобування", даючи можливість видобувати близько 14 млрд кубометрів газу на рік.

Чи може ПАТ "Укргазвидобування" обійтися без нових бурових установок? Відповідь: ні. Два роки тому велися розмови про можливості "Укргазвидобування" відмовитися від власного бурового підрозділу й перейти до закупівлі бурових послуг у зовнішніх підрядників, у тому числі іноземних. Але від такого радикального кроку швидко відмовилися, оскільки в Україні ніхто не може забезпечити обсяги буріння "Укргазвидобування", а іноземні компанії дуже обережно ставляться до незнайомого для них українського ринку.

Рік тому активно обговорювалося питання модернізації старих бурових. Йшлося про 40 установок "Уралмаш". Але з усього запланованого вдалося провести ремонт дизельних двигунів і замінити системи очищення бурових розчинів. На більше в компанії не ризикнули. Ремонт - справа клопітка, потрібні фахівці з глибоким знанням бурової техніки. Тим паче, що в компанії немає досвіду проведення таких робіт.

Деякі українські приватні бурові компанії проводили модернізацію радянських бурових "Уралмаш", але це було, швидше, вимушеним кроком. Не маючи можливості купити сучасну техніку, буровики намагалися хоч якось вирішити проблему якості обладнання. Щойно в буровиків з'явилися гроші, питання модернізації відійшло на другий план, і перевага віддавалася купівлі нових установок.

В останні роки такі компанії, як "Укрбурсервіс" та "Полтавська бурова компанія", придбали сучасні бурові й показують можливості, поки що недосяжні для "Укргазвидобування". Так, на буріння однієї свердловини завглибшки 6000 м в "Укргазвидобування" ішло півтора-два роки, тоді як приватники бурять не більше шести місяців.

Коли ціна на газ "Укргазвидобування" становила 419 грн за тисячу кубометрів, економічної доцільності в купівлі нового обладнання не було. Із травня 2016 р., коли ціна на газ "Укргазвидобування" стала порівнянна з ринковою, а доходи держкомпанії зросли в кілька разів, необхідність купівлі бурових стала очевидною.

Ризики

Масштаби закупівель обладнання та техніки "Укргазвидобуванням", не рахуючи "вишок Бойка", не мають аналогів у сучасній історії нафтогазової галузі. Але купити установки - це лише перший крок. Компанії необхідно підготувати фахівців, які могли б працювати з новим обладнанням і максимально ефективно використовувати дорогу техніку.

Для нормальної роботи 20 бурових установок необхідно за рік-два сформувати мінімум 40 бурових бригад. Для цього доведеться підвищувати зарплати, конкурувати на ринку за фахівців із приватними компаніями, відправляти буровиків на навчання за кордон.

Також потрібно забезпечити високу якість витратних матеріалів: бурових труб і розчинів, долот, запасних частин і т.ін. Без усього переліченого вище робота сучасних бурових установок не буде ефективною.

Компанія проводить закупівлі в основному через систему ProZorro, де головним критерієм перемоги є ціна. Для придбання якісних, отже, дорогих матеріалів та обладнання необхідно ретельно прописувати технічні вимоги або ж попросту відмовитися від ProZorro.

На сьогодні підсумок першого тендера на закупівлю п'яти бурових установок очевидний. Німецька компанія Bentec запропонувала набагато кращі умови, але для "Укргазвидобування" оголосити переможця виявилося не так просто. Серед компаній, що програли, - американська NOV, а відмовити американцям буде складно. NOV - це не лише найбільш іменита компанія в сфері виробництва обладнання для нафтогазовидобування, вона також має величезні можливості лобіювати інтереси через адміністрацію президента США. Як відомо, сьогоднішній держсекретар США Рекс Тіллерсон до січня 2017 р. очолював найбільшу нафтогазову компанію ExxonMobil. У свою чергу, ExxonMobil і NOV пов'язує багаторічне співробітництво. На офіційній сторінці NOV партнерству з ExxonMobil присвячено цілий розділ.

Чи будуть американці намагатися схилити "Укргазвидобування" до співробітництва з NOV, ми довідаємося дуже скоро. До 31 травня "Укргазвидобування" має прийняти рішення щодо результатів тендера. З іншого боку, якщо "Укргазвидобування" з якихось причин визнає тендер таким, що не відбувся, це буде великий удар по репутації компанії та України в цілому.