UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вечеря «при свічках»?..

27 березня офіційно стало відомо, що приїзд до України президента США Дж. Буша призначено на 31 березня — напередодні саміту НАТО в Бухаресті, де, в тому числі, йтиметься про приєднання України до ПДЧ...

Автор: Алла Єрьоменко

27 березня офіційно стало відомо, що приїзд до України президента США Дж. Буша призначено на 31 березня - напередодні саміту НАТО в Бухаресті, де, в тому числі, йтиметься про приєднання України до ПДЧ.

Знали всі й те, що це дуже не подобається Росії: востаннє поставки природного газу для України «Газпром» призупинив саме після оголошення того, що Україна має намір приєднатися до ПДЧ...

Але далеко не всі пов’язали дві важливі для України події з 1 квітня. До цього часу, згідно з «Угодою про розвиток відносин у газовій сфері» від 12 березня, українська сторона зобов’язалася вирішити всі питання зі створенням СП між українським «Нафтогазом» і російським «Газпромом» для спільної реалізації газу на території України. І якщо до цієї дати не буде прийнято рішення, то схема газопоставок, яка діяла до початку 2008-го, можливо, залишиться в силі. Тобто можуть залишитися «РосУкрЕнерго» та ЗАТ «УкрГаз-Енерго»…

Водночас, заявляє прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, Україна продовжує переговорний процес, метою якого є підписання стратегічних довгострокових угод між двома країнами, які міститимуть прогнозовані підходи до формування ціни на газ.

В ефірі телеканалу «1+1» минулого четверга прем’єр заявила, що на питання про газ вона відповість через тиждень. Попри те, що 19 березня урядом були внесені поправки в текст «Угоди про розвиток відносин у газовій сфері», підписаного 12 березня головами НАК «Нафтогаз України» Олегом Дубиною та ВАТ «Газпром» Олексієм Міллером.

У письмовому вигляді цих поправок ніхто поки що не бачив. Хоча зі слів Ю.Тимошенко відомо, що квоту «Газпрому» (а точніше, СП за участю НАК «Нафтогаз України» та «Газпрому» або афілійованої з ним компанії) на українському внутрішньому ринку Кабінет міністрів обмежив 7,5 млрд. кубометрів природного газу. Від самого початку «Газпром» претендував на половину ринку - не менше 25 млрд. кубометрів газу.

За даними «Дзеркала тижня», менеджери НАК «Нафтогаз України» готові до підписання комерційного й технічного контрактів із «Газпромом». На сьогодні, як відомо «ДТ» із джерел у «Нафтогазі», готовий підписати контракти й «Газпром». Хоча ніхто не береться гарантувати, що таке бажання в російської газової монополії залишиться й післязавтра, а тим паче через тиждень.

Учасники газових переговорів та український прем’єр усвідомлюють, що присутність у схемі газопоставок до України посередника - компанії «РосУкрЕнерго» приносила солідну маржу її опікунам та опікунам посередника. Але, схоже, сьогодні останній став нецікавий тому ж «Газпрому», який, мабуть, шукає заміну «РосУкрЕнерго». Або відстоюватиме стару схему, що вже навіть виглядає майже непристойно.

Заступник голови правління «Газпрому» Олександр Медведєв заявляє, що трейдера «РосУкрЕнерго» не можна поки виключити із відносин між Росією та Україною в сфері поставок газу.

«З «РосУкрЕнерго» ми не завершили», - сказав він в інтерв’ю The Financial Times.

«Ви знаєте, ми маємо систему довгострокових контрактів із «РосУкрЕнерго» за міжнародним законодавством. Ми нині проводимо акуратну роботу, щоб не порушити умов підписаних контрактів», - зазначив О.Медведєв.

Оцінюючи в цілому газовий конфлікт з Україною, він відкинув версії про політичні мотиви цих розбіжностей.

«Це був не спосіб загрожувати, - сказав Медведєв про скорочення поставок. - Це було просте рішення в ситуації, що склалася: немає оплати за наш газ, немає контрактів».

Продовження переговорного процесу з «Газпромом» неминуче за визначенням. Однак хотілося б бути впевненими, що «Нафтогаз» для переговорів із «Газпромом» має однозначні розпорядження - директиви, погоджені президентом і прем’єром. Лише в такому разі ми можемо очікувати підписання комерційного й технічного контрактів із «Газпромом» і/або «Газпромекспортом» із «Нафтогазом» на більш-менш прийнятних умовах.

А тим часом прем’єр України Юлія Тимошенко 27 березня під час зустрічі з представниками дипломатичного корпусу заявила: «Ми сподіваємося на те, що стратегічну довгострокову угоду щодо забезпечення України природним газом буде підписано якнайшвидше, і що це питання буде вирішено вже до осені». За її словами, незважаючи на те, що газове питання врегульоване, залишається кілька проблем, розв’язання яких потрібно знайти в подальшому переговорному процесі між Україною та РФ.

Ю.Тимошенко каже, що всі існуючі договори, підписані з російською стороною на тему газу, регламентують поставки газу до України лише на 2008 рік.

Як зауважив щодо цього 27 березня під час круглого столу «100 днів діяльності української влади в новому форматі» голова парламентського комітету з питань Національної безпеки та оборони Анатолій Гриценко, відвертої розмови потребує питання щодо цін на газ. «А в нас боїться президент, боїться уряд, боїться опозиційний уряд казати про ті речі, які неприємні», - зазначив А.Гриценко.

Голова парламентського комітету нагадав, що газове питання досі остаточно не вирішено. «І я не виключаю, що 1 квітня, коли тут буде Буш, Росія відключить нам газ. От на цей «день дурня» ми можемо отримати серйозну проблему», - сказав він.

Нюанс у тому, що уряд України, як уже було сказано, вніс правки до підписаної 12 березня головами НАК «Нафтогаз України» Олегом Дубиною та ВАТ «Газпром» Олексієм Міллером «Угоди про розвиток відносин у газовій сфері». «Газпром» на це досі публічно не відреагував. Поки що.

І, напевно, не потрібно пояснювати, для кого 1 квітня може стати «днем сміху».