У травні цього року закінчується термін дії ліцензії на розробку Сахалінського нафтогазового родовища, розташованого в Харківській області. За повідомленням Мінприроди, рішення про продаж або продовження ліцензії щодо цього родовища прийматиме Кабінет міністрів України, а новий претендент на її отримання повинен буде повернути в повному обсязі державні кошти (близько 300 млн. грн.), які були вкладені в його розробку, ще до отримання ліцензії.
Нещодавно найбільша нафтовидобувна компанія України ВАТ «Укрнафта» висловила стурбованість з приводу стану розробки газоконденсатних покладів цього родовища. На думку фахівців компанії, видобуток цих покладів потребує негайного впровадження сучасних технологій і технологічних процесів. Компанія неодноразово заявляла про готовність забезпечити ефективну розробку родовища. Однак на всі звернення з цього приводу до органів державної влади, зокрема Кабінету міністрів України та НАК «Надра України», позитивної відповіді так і не отримала.
Сахалінське родовище перебуває у геологічному вивченні з 1980 року, тобто вже понад 25 років (!), хоча згідно з Кодексом України «Про надра» цей термін обмежується п’ятьма роками. Контроль за розробкою родовища здійснює ДП «Полтаванафтогазгеологія» НАК «Надра України». До участі в розробці родовища ним залучено, крім ВАТ «Укрнафта», ще п’ять інвесторів. Родовище розподілено на окремі сфери діяльності або впливу інвесторів. Внаслідок такого розподілу ВАТ «Укрнафта» проводить найбільш капітало- та трудомісткі роботи і лише з освоєння нафтових покладів родовища. Інші ж так звані інвестори видобувають газ і газовий конденсат із свердловин, пробурених на державні кошти, і лише з однієї свердловини, яку пробурили на власні кошти.
ВАТ «Укрнафта», пробуривши власним коштом 15 свердловин, внесло кардинальні зміни в уточнення геологічної будови родовища й відкрило два нові продуктивні поклади. Ще три свердловини перебувають у бурінні. Однак діяльність компанії постійно обмежується, навіть не надається доступ для користування проектною документацією.
Нині на балансі ВАТ «Укрнафта» перебуває 21 свердловина, на буріння і облаштування яких витрачено близько 350 млн. грн. Крім того, за кошти товариства побудовано газопровід Сахалінка—Сидоричі вартістю близько 20 млн. грн. На соціальний розвиток Краснокутського району Харківської області компанією за останні три роки виділено близько 10 млн. грн. Таким чином, на роботи, пов’язані з дослідно-промисловою розробкою Сахалінського родовища, компанія вже інвестувала близько 380 млн. грн.
ВАТ «Укрнафта» вкотре заявила про готовність забезпечити ефективне для держави використання надр Сахалінського нафтогазового родовища, придбавши на аукціоні ліцензію на його розробку, зокрема сплативши до Державного бюджету України кошти за попередньо проведені геолого-розвідувальні роботи. Компанія також готова й надалі щороку інвестувати значні власні кошти (до 200 млн. грн.) у розробку родовища, залучати реальних інвесторів, у тому числі іноземних, з метою впровадження у технологічний процес новітніх технологій для збільшення обсягів видобутку вуглеводнів.
Спроможність «Укрнафти» здійснювати такі інвестиції підтверджують її фінансові показники, які постійно зростають. Фінансовий потенціал компанії зумовлений її успіхами у виробничій діяльності, які забезпечуються удосконаленням технологічних процесів. Так, за підсумками 2005 року порівняно з 2004-м чистий прибуток компанії зріс на 523 млн. грн. (38,8%) і становить близько 1,9 млрд. грн. (за 2004 рік — понад 1,3 млрд.).
Такий розвиток компанії є позитивним як для держави, так і для людей, які отримують пенсії та соціальну допомогу з бюджету. В 2005 році відрахування ВАТ «Укрнафта» до бюджетів усіх рівнів збільшилися на більш як 1,6 млрд. грн. (120,7%) і сягнули майже 3 млрд. грн. (за 2004 рік — понад 1,3 млрд.). Крім цього, компанія минулого року сплатила до Державного бюджету України понад 673,5 млн. грн. дивідендів за результатами роботи в 2004 році. Також на соціально-економічний розвиток регіонів, в яких компанія видобуває вуглеводні, у 2005 році було перераховано майже 50 млн. грн.