UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Укрнафта": нечувані преференції й жодного відповідального

За інформацією в.о. начальника Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби Ігоря Процая, загальна сума податкового боргу ПАТ "Укрнафта" становить 9552,4 млн грн без урахування дивідендів у сумі 1800 млн грн. Покажіть мені того звичайного українця чи компанію з такими преференціями щодо реструктуризації багатомільярдного боргу і відсутністю будь-якого покарання за несплату податків, як "Укрнафта" і ті, хто дозволяє їй це робити?!

Автор: Вікторія Войціцька

або Сага про "реструктуризацію" майже десятимільярдного податкового боргу напівдержавної компанії

За інформацією в.о. начальника Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби Ігоря Процая, загальна сума податкового боргу ПАТ "Укрнафта" становить 9552,4 млн грн без урахування дивідендів у сумі 1800 млн грн. Покажіть мені того звичайного українця чи компанію з такими преференціями щодо реструктуризації багатомільярдного боргу і відсутністю будь-якого покарання за несплату податків, як "Укрнафта" і ті, хто дозволяє їй це робити?!

Такого знущання з боку Державної фіскальної служби (ДФС), чесно кажучи, не очікувала. З серпня поточного року на всі мої запити, як і на запити моїх колег народних депутатів, щодо підстав і умов реструктуризації податкового боргу напівдержавної нафтогазодобувної компанії ПАТ "Укрнафта" отримую порожні відписки. І це в той час, коли уряд і Мінфін переконують, що звитяжно намагаються наповнити державний бюджет, збираючи усі податки до копійки.

Історія моєї переписки-боротьби з Державною фіскальною службою за відповідь на мої звернення почалася ще в серпні поточного року, коли стало відомо про реструктуризацію податкового боргу ПАТ "Укрнафта".

6 серпня 2015 р. разом з колегою Андрієм Журжієм ми надіслали перше звернення до ДФС з проханням внести відомості про правопорушення (несплата податків "Укрнафтою") до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР). У відповідь нас повідомили про внесення відомостей до цього реєстру 28 квітня 2015 р. Проте ключовим меседжем було те, що "відомості про можливу несплату податків службовими особами ПАТ "Укрнафта" ґрунтуються на припущеннях" і що ми не маємо жодних документальних підтверджень.

12 серпня 2015 р. звертаюся до прем'єр-міністра України з проханням надати пояснення, як, чому і на підставі чого "Укрнафта" отримала можливість реструктуризації боргу. Звернення перенаправили у Державну фіскальну службу. І знову у відповідь - немає документальних підтверджень.

2 вересня надсилаю запити до СБУ, ГПУ та МВС із проханням дослідити обставини та, за наявності ознак кримінального правопорушення, відкрити кримінальне провадження щодо посадових осіб ДФС. У відповідь - уже згадане внесення до ЄРДР від 28 квітня, яке зовсім не стосується суті питання.

8 и 11 вересня наполягаю дати відповідь по суті і надати копію договору про реструктуризацію податкових боргів "Укрнафти". Відповіді немає досі…

12 жовтня надсилаю повідомлення-попередження про відповідальність, складається акт попередження про відповідальність апаратом ВРУ.

Кульмінацією "з'ясовування стосунків" стала нарада в НАК "Нафтогаз України" для обговорення заборгованості ПАТ "Укрнафта" перед держбюджетом, яка відбулася
22 жовтня 2015 р.

Тут хотілося б згадати кілька цікавих моментів. На нараду не з'явився жоден представник "Укрнафти", і Марк Роллінз у тому числі, який після важкої тритижневої праці вже отримав відпустку.

Діалог з представниками ДФС став не менш вражаючим. Зокрема інформація представника ДФС пана І.Процая про те, що з серпня 2014 р. ПАТ "Укрнафта" припинила сплату платежів за користування надрами.

Підрахуємо - вже 15-й місяць "Укрнафта" не платить рентних платежів.

На мої запитання щодо надання відповідей на мої звернення, представники ДФС робили вигляд, що ніколи про них не чули.

На прохання надати копії документів, що обґрунтовують розстрочення сплати податкових боргів, мені відповіли, що, по-перше, це комерційна інформація (що далеко не так), і, по-друге, цією інформацією вони як центральний офіс не володіють (у що теж важко повірити).

Нагадаю, Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" - одна з найбільших нафтогазодобувних компаній України. Частка товариства у загальному видобутку нафти з газовим конденсатом в Україні в 2014 р. становила 69,2%, частка у загальному видобутку газу - 8,6%. Державна частка в статутному капіталі ПАТ "Укрнафта" дорівнює 50% плюс одна акція.

У період із серпня 2014 р. по жовтень 2015 р. ПАТ "Укрнафта" реалізувало близько 1,98 млн т нафти на загальну суму 19,65 млрд грн і близько 37,2 тис т газового конденсату на загальну суму 0,43 млрд грн.

Таким чином, у зазначений період ПАТ отримало доход на загальну суму 20,08 млрд грн, з якого повинно було сплатити податки.

Проте, за інформацією в.о. начальника Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби Ігоря Процая, загальна сума податкового боргу ПАТ "Укрнафта" становить 9552,4 млн грн без урахування дивідендів у сумі 1800 млн грн.

У відповіді Державної фіскальної служби від 9 жовтня 2015 р. на моє звернення щодо несплати ПАТ "Укрнафта" боргу повідомляється, що Центральним офісом з обслуговування великих платників податків проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №32015100110000105 від 28 квітня 2015 р. за фактом ухилення службовими особами ПАТ "Укрнафта" у серпні 2013 р. від сплати податків за ч. 3 ст. 212 КК України. Також цим же слідчим підрозділом проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №32015100110000191 від 21 липня 2015 р. за фактом ухилення службовими особами ПАТ "Укрнафта" у жовтні 2014 р. від сплати податків за ч. 3 ст. 212 КК України.

Станом на 12 листопада 2015 р., як і на сьогодні, ми не маємо жодної інформації про результати розслідування вищезазначених проваджень і притягнення до відповідальності посадових осіб ПАТ "Укрнафта". Компанія надалі продовжує злісно ухилятися від сплати податків до держбюджету в поточному 2015 р.

За інформацією Ігоря Процая, на початку жовтня 2015 р. керівником ДФС України прийнято рішення щодо розірвання договору про реструктуризацію в зв'язку з його невиконанням, про що офіційно повідомлене ПАТ "Укрнафта" і про що з'явилася інформація у ЗМІ. Втім, ніяких дій щодо стимулювання подальшого розслідування кримінальних проваджень і притягнення до відповідальності посадових осіб ПАТ "Укрнафта" з боку Державної фіскальної служби України не видно.

У черговий раз при запитуванні копій документів Державна фіскальна служба (лист №2646/99-99-23-02-10 від 9 жовтня 2015 р.) зазначає, що вся інформація, зокрема рішення та договори про розстрочення заборгованості ПАТ "Укрнафта", так само, як і акти опису майна, розносяться до карток особових рахунків і зберігаються в територіальних органах ДФС. Саме тому "Державна фіскальна служба як центральний орган виконавчої влади, що реалізує єдину державну податкову та митну політику, не володіє даною інформацією", що звучить абсурдно.

Хочу звернути вашу увагу, що згідно з ч. 5 положення про ДФС України, затвердженого постановою КМУ від 21 травня 2014 р. №236, Державна фіскальна служба "координує та контролює діяльність своїх територіальних органів", тобто останні перебувають в її підпорядкуванні, є підзвітні і підконтрольні їй. Відповідно, відсутні будь-які перешкоди для центрального офісу ДФС звернутися з відповідним запитом до територіальних органів і забезпечити реалізацію мого права на отримання інформації.

Ми пишемо запити, проте у ДФС, як і в інших державних установах, добре навчилися відповідати без відповідей, про що свідчить викладена вище історія. Після публічних скарг про ігнорування запитів, 6 листопада я отримала швиденьку відповідь від ДФС, де знову зазначається, що центральний офіс ДФС просто не володіє запрошуваною мною інформацію і що слідство триває.

Для мене незрозуміло і залишається поза межами здорового глузду, як компанії з більш як десятимільярдним (!) боргом можна було дозволити реструктуризацію без належного економічного обґрунтування?

Дивує і бездіяльність Міністерства екології та природних ресурсів України, а також державних підрозділів, які зобов'язані не лише видавати ліцензії (спеціальні дозволи) на користування надрами, а й контролювати своєчасність сплати ренти надрокористувачами. Чому одній із найбільших та ще й напівдержавній компанії дозволяють не платити ренти 15 місяців? Наразі у Мінекології та ресурсів і відповідних державних органів є всі підстави для того, щоб позбавити "Укрнафту" спеціальних дозволів на користування надрами.

Для інформації: загальна сума заборгованості ПАТ "Укрнафта" на сьогодні становить 11,3 млрд грн (разом із заборгованістю за дивідендами). Жодну посадову особу, відповідальну за несплату податків, не притягнуто до відповідальності.