На початку червня Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) схвалила проект постанови, яким планується дозволити компаніям — власникам електростанцій експортувати електроенергію самостійно за прямими контрактами. Відповідно до цього документа продавати електроенергію за кордон може будь-яка генеруючи компанія, що має ліцензію на її поставки за нерегульованим тарифом. Для цього їй треба одержати на аукціоні доступ до перерізу міждержавних ліній електропередач. Такі аукціони проводитиме держкомпанія «Укренерго», яка управляє електромережами.
У результаті нововведень генкомпанії працюватимуть за прямими контрактами з європейськими енерготрейдерами. А державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності (ДПЗД) «Укрінтеренерго» втратить свої функції й витіснятиметься з ринку. У такій ситуації особливо важливо, хто стане контрагентом українських компаній. Великого вибору поки що не видно. Схоже, у схему експорту української електроенергії повернеться сумнозвісна угорська System Consulting угорського підприємця Ласло Капойї. Наприкінці травня вона вже запропонувала співробітництво НАК «Енергетична компанія України» (НАК «ЕКУ»).
Нині основним постачальником електроенергії за кордон є ДПЗД «Укрінтеренерго». Це підприємство продає електроенергію на кордоні України. При цьому 2008 року компанія одержала можливість торгувати енергією на роздрібних ринках Європи, поставляти її кінцевим споживачам. Для цього у вересні 2008 року «Укрінтеренерго» разом з одним зі своїх європейських контрагентів створило нову холдингову компанію — Ukrenergy Holding. Частка українського держпідприємства в СП становить 52%. Уже за підсумками 2008 року консолідований прибуток цієї компанії досяг 2,8 млн. євро.
1 серпня 2008 року компанія «Укрінтеренерго» почала поставляти електроенергію потужністю 100 МВт на адресу угорського енерготрейдера Ukrenergy Trade ZRt., контрольний пакет акцій якого належить Ukrenergy Holding. Із 1 січня 2009 року «Укрінтеренерго» збільшило потужність поставок на адресу компанії Ukrenergy Trade до 250 МВт і припинило поставки на адресу System Consulting, контракт з якою втратить силу.
До 2008 року System Consulting була основним покупцем української електроенергії для поставок в Угорщину. Компанія працювала за схемою, яка дозволяла їй (а не державі Україна) максимально заробляти на українському струмі. Електроенергія потрапляла на угорський ринок через дві компанії підприємця Ласло Капойї, які відігравали роль посередників-«прошарків» між держкомпаніями України й Угорщини.
Схема виглядала так: «Укрінтеренерго» на українсько-угорському кордоні продавало електроенергію угорській компанії System Consulting ZRt. Остання продавала на тому ж таки кордоні українську електроенергію компанії з такою ж назвою (System Consulting Inc.), але зареєстрованій в офшорній зоні — штаті Делавер (США). І вже американська System Consulting на тому ж кордоні продавала українську електроенергію угорському державному холдингу MVM.
Більша частина прибутку формувалася в американській компанії, тоді як угорська System Consulting демонструвала відносно невисокий рівень рентабельності. Неважко здогадатися, між ким розподілявся прибуток американської компанії в минулому та між ким розподілятиметься в майбутньому, якщо схему вдасться реанімувати.
Заробляти пану Капойї допомагали в Україні. З його компанією було укладено довгостроковий контракт, у якому було зафіксовано ціну української електроенергії — набагато меншу, ніж для інших споживачів у Європі. Із 2003 року «Укрінтеренерго» регулярно намагалося зруйнувати монополію угорського контрагента, щоб підвищити економічну ефективність експорту. Намагалося безуспішно, певне, тому, що в System Consulting тоді знайшлися в Україні захисники, з котрими пан Капойї, очевидно, ділився прибутком. Проте з 1 січня цього року його компанію нарешті вдалося вилучити зі схеми поставок.
Утім, тепер у Ласло Капойї з’явився шанс повернути собі прибутковий бізнес. Наприкінці травня System Consulting направила голові НАК «ЕКУ» Володимиру Зіневичу листа з пропозицією переоформити на держхолдинг контракт, укладений з «Укрінтеренерго» у 1995-му на період до 2016 року. Угорська компанія також висловила готовність купувати до 250 МВт української електроенергії за ціною 40 євро за 1 МВт-год. за умови поставок за нерівним графіком.
«Нерівний графік» означає, що Україна у вихідні й святкові дні має знижувати потужність експортних поставок як мінімум до 150 МВт. При цьому System Consulting пропонує прив’язувати ціну до котирувань Європейської енергетичної біржі. Примітно, що під впливом кризи ціни на цьому торговельному майданчику в першому кварталі 2009 року опускалися набагато нижче від оптової ринкової ціни, яка формувалася на українському енергоринку. І найближчим часом підвищення європейських котирувань очікувати не доводиться. Отже, System Consulting знову прагне купувати електроенергію за заниженими цінами.
Крім того, нерівний графік поставок невигідний українській стороні з погляду обсягів експорту. Максимальні обсяги експорту досягаються за рівного безперервного графіку поставок.
Нині «Укрінтеренерго» практично за всіма контрактами здійснює поставки електроенергії за рівним безперервним графіком. Ціни для європейських контрагентів через формулу прив’язані до оптової ринкової ціни (ОРЦ), яка формується на українському енергоринку, і переглядаються щомісяця або щокварталу, залежно від умов контракту. Тому падіння цін на електроенергію в Європі аж ніяк не позначається на експортних цінах держпідприємства. Сьогодні ціна електроенергії для європейських контрагентів на 10—15% перевищує ОРЦ і становить 42—44 євро за 1 МВт-год.
Якщо ж НАК «ЕКУ» розпочне поставки на адресу System Consulting, то «Укрінтеренерго» доведеться знизити потужність поставок на адресу європейських контрагентів. Це пов’язано з обмеженою потужністю Бурштинського енергоострова. Експортувати електроенергію в Європу можна тільки з «острова Бурштинської ТЕС», яка працює паралельно з європейською енергосистемою. Його експортний потенціал становить 550 МВт влітку і 500 МВт — узимку. З них усі 550 МВт на сьогодні законтрактовані. Найімовірніше, передусім «Укрінтеренерго» знизить обсяги поставок на адресу афілійованої компанії Ukrenergy Trade і втратить можливість заробляти додатковий прибуток на торгівлі електроенергією в Європі. Це призведе до зниження ефективності експорту електроенергії з України.
Більш того, європейські енергокомпанії у разі невиконання зобов’язань із боку «Укрінтеренерго» вимагатимуть відшкодування збитків через суди, причому не українські, а австрійські (у контрактах передбачено арбітраж у Відні). Крім фінансових проблем, це ще й репутаційні ризики для держави Україна, яка в цьому випадку проявить себе як ненадійний партнер в енергетичній сфері. Так що при цьому складніше буде доводити Європі, що Україна — надійний партнер і в галузі транспортування газу.
Поновлення співробітництва з компанією Капойї можуть також негативно сприйняти в самій Угорщині. Торік System Consulting завдала багатомільйонних збитків угорському державному електроенергетичному холдингу MVM. По-перше, коли не змогла виконати зобов’язання за контрактом на купівлю електроенергії в генкомпанії Vertesi Eromu. По-друге, у результаті махінацій із корпоративними кредитами та акціями афілійованих компаній. Ці збитки компанія відмовилася відшкодувати в повному обсязі добровільно, і тепер MVM намагається стягнути їх через суд. За даними угорських ЗМІ, розмір позовних вимог до System Consulting становить близько 90 млн. євро.
Здавалося б, за такої сумнівної репутації в угорської компанії мало шансів на відновлення українських контрактів. Проте, за даними джерела «ДТ» у Мінпаливенерго, у нашій країні Ласло Капойї і його System Consulting підтримують найбільш високопоставлені особи. Передусім, сама прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, яка в умовах фінансової кризи та дефіциту коштів в основних спонсорів БЮТ намагається знайти нові джерела фінансування своєї передвиборної кампанії. За словами співрозмовника «ДТ», прем’єр зустрічалася з міністром палива та енергетики Юрієм Проданом, щоб переконати його в необхідності повернути System Consulting у схему експорту української електроенергії. Міністр, своєю чергою, віддав відповідні вказівки в.о. директора «Укренерго» (оператора української енергосистеми) Костянтину Ущаповському та директору держпідприємства «Енергоринок» Анатолію Врублевському. Юридично «Укренерго» має узгодити контракт між System Consulting і НАК «ЕКУ». Крім того, остання має укласти з «Енергоринком» договір про придбання електроенергії, яка експортуватиметься.
З іншого боку, за даними співрозмовника «ДТ», інтереси System Consulting лобіює близький до прем’єра бізнесмен Костянтин Жеваго через керівника НАК «ЕКУ» Володимира Зіневича. Кажуть, що пан Зіневич, котрий із часів роботи в компанії «Укрнафта» вважався людиною Ігоря Коломойського, змінив покровителя. «Енергетична компанія України» торік перевела рахунки в банк «Фінанси і кредит», що належить Жеваго.
Схоже, політичні методи пані Тимошенко переносяться й на економіку. Так само, як і переговори про створення широкої коаліції та внесення змін до Конституції, переділ експортного ринку електроенергії проходить під грифом найсуворішої таємності. Всі вказівки на рівні як прем’єра, так і міністра даються в усній формі. Щоб не залишалося слідів лобіювання інтересів приватних компаній? Дивно, що прем’єр, яка так затято бореться з RosUkrEnergo, лобіює практично таку саму схему на ринку електроенергії. Певне, просто все залежить від того, хто на цих схемах заробляє.