Політика нинішнього уряду в сфері газопостачання, яку втілює Міністерство палива й енергетики України під керівництвом Юрія Бойка, створює серйозні загрози економічним інтересам держави, сказав 16 серпня голова секретаріату президента України Віктор Балога.
Те, про що ще рік тому писало «Дзеркало тижня», нарешті всерйоз стривожило секретаріат і, треба думати, самого президента України Віктора Ющенка. Бо інакше чого б раптом голова секретаріату президента Віктор Балога став заявляти, що політика глави Мінпаливенерго Юрія Бойка загрожує економічним інтересам України?
«Кабінет міністрів невтомно розсилає бравурні реляції про закачані в підземні газосховища 20 млрд. кубометрів газу. Однак насправді майже 16 млрд. кубометрів із цього обсягу належать компаніям-нерезидентам: 7 млрд. у власності «РосУкрЕнерго», а 8,8 млрд. розпоряджається його дочірнє підприємство в Україні — «УкрГаз-Енерго». За станом на 1 серпня ц.р. НАК «Нафтогаз України» володіє лише 2,2 млрд. кубометрами газу», — підкреслив він.
Таким чином, зазначив В.Балога, Україна не має хоча б мінімально необхідного газового резерву для упевненого входження в осінньо-зимовий період.
«Як з’ясувалося, власних запасів вуглеводнів у країні не створено. Те, що міститься в наших підземних газосховищах, нам зовсім не належить. Газотрейдери-монополісти цілком можуть заломити за газ позахмарну ціну. У результаті кричущого непрофесіоналізму паливного міністерства вже зимою цього року держава ризикує опинитися в умовах жорсткого і виснажливого для економіки цінового диктату».
Керівник секретаріату президента звернув увагу на те, що в лещатах високих цін на газ країна може опинитися в умовах неготовності житлово-комунального господарства до зими.
«Урядовці самі змушені визнати, що об’єкти ЖКГ нездатні в повному обсязі забезпечити тепло і гарячу воду для українців. Тому цілком імовірно, що значно підвищені ціни за спожитий газ проллються на усіх нас холодним душем і в буквальному значенні, і в переносному», — сказав Балога.
За його словами, Кабінет міністрів допустив скорочення видобутку газу в Україні: за п’ять місяців 2007 року на 598 тис. кубометрів, або на 6,9% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Уряд так і не зміг налагодити конструктивний переговорний процес із Росією щодо ціни на газ на 2008 рік.
«Заспокійливі заяви урядовців про досягнення прийнятних цін спростовуються росіянами. Вже серпень, а наша країна досі не знає, за скільки купуватиме блакитне паливо наступного року. Відтягування конкретних домовленостей послабляє, насамперед, наші позиції, адже що ближче до зими, то більш поступливою доведеться бути українській стороні», — зазначив Балога.
Голова секретаріату президента констатував наявність кризових тенденцій в енергетиці, причиною яких він назвав неефективне управління галуззю профільним міністерством. На думку Балоги, уже накопичилося чимало невирішених проблем (зокрема, щодо умов транзиту газу та його зберігання в українських газосховищах), що створюють реальну загрозу економічній безпеці країни.
НАК «Нафтогаз України» не змусила себе чекати із заявою у відповідь, де, зокрема зазначила, що компанія «Нафтогаз України» звертається до президента Віктора Ющенка з проханням не політизувати фінансовий стан компанії і не втручатися в її господарську діяльність, оприлюднюючи комерційну інформацію «Нафтогазу України».
Фінансовий план НАК «Нафтогаз України» на 2007 рік, на який посилається президент, є абсолютно збалансованим документом. У поточному році обсяг грошових надходжень компанії цілком відповідає її витратам, тобто в «Нафтогазу України» немає дефіциту коштів. Витрати, зазначені президентом, є платою за обслуговування і погашення кредитів компанії, які безпідставно залучив і розтратив у сумі близько 2 млрд. дол. призначений після приходу В.Ющенка до влади екс-голова «Нафтогазу» Олексій Івченко.
Не будемо сперечатися, що за екс-головою «Нафтогазу» Олексієм Івченком водяться грішки. Але ними зараз предметно займається прокуратура. І в партійних списках він не значиться.
А от усі справи, порушені свого часу проти нинішнього керівника Мінпаливенерго Юрія Бойка — тоді ще голови правління НАК «Нафтогаз України», було закрито. І сьогодні Юрій Анатолійович (після невдачі на попередніх виборах пройти в перших рядах Республіканської партії) значиться в прохідній частині списку Партії регіонів.
Проте таке звернення «Нафтогазу» вже до В.Балоги навряд чи зможе розв’язати ситуацію із газозабезпеченням України. Навіть незважаючи на те, що прес-центр НАК «Нафтогаз України» заявляє, що компанія накопичила в ПСГ не 2,2 млрд. кубометрів газу, а 5,5 млрд. А запас компанії «УкрГаз-Енерго» становить не 8,8, а 13 млрд. кубометрів газу. Якщо це й так, цього обсягу навряд чи достатньо навіть для забезпечення газом бюджетної сфери і населення. А що стосується ціни — вона так і залишається під великим питанням.