UA / RU
Підтримати ZN.ua

Обпікшись чи відморозившись?

Обпікшись, а точніше, відморозившись минулої зими, російський «Газпром» намагається наперед убезпечити себе за рахунок «Укртрансгазу» зокрема та України загалом.

Автор: Алла Єрьоменко

Напередодні Дня працівників нафтової та газової промисловості України Віктор Янукович з міністром Юрієм Бойком дистанційно провели протокольно-урочистий запуск «вишки» Бойка. Крім того, Бойко в ефірі державного телеканалу в середу повідомив, що всього необхідно купити п’ять «вишок». Дві вже закупили… Як саме та за яку ціну, DT.UA докладно розповідало. Ще три «вишки» придбають за тією ж схемою?

Більшість нафтовиків і газовиків під час трансляції шоу Бойка-Януковича взагалі-то працювали (мали працювати). Тож постановочна телетрансляція навряд чи була їм доступна. Хіба що на ці півгодини нафтогазова галузь країни отримала вимушену «перерву».

Картинка в телеекрані була гідною (кампанії і компанії). І навіть Бойко і Янукович постаралися, як могли. Щоправда, ніхто з них у телеефірі не згадав про майбутнє професійне свято… Протокольно згадають, напевно, у п’ятницю чи суботу.

DT.UA не має наміру заповнювати прогалини офіціозу. Ми щиро вітаємо всіх працівників нафтової та газової промисловості з професійним святом. І бажаємо вам того ж, що й усім нам: гордості за себе, свою професію і країну, благополуччя та удачі. Нехай усім нам буде тепло й затишно!

Як ви знаєте, удача - супутниця сміливих, а благополуччя не звалюється на голову просто так. Але для досягнення цього не варто когось приносити в жертву. Інакше бумеранг повернеться…

Тепер - про нагальне. Чи брала НАК «Нафтогаз України» 2 млрд. дол. короткострокового кредиту у росіян, який з відсотками треба повернути ще до кінця цієї осені, і куди пішли ці кошти - може розповісти керівництво НАКу і Міненерговугільпрому. Але вони мовчать - у принципі і по суті.

Натомість російський «Газпром» з усією PR-потужністю вдарив по «Нафтогазу України»: якщо не закачаєте в підземні сховища газу (ПСГ) необхідний («Газпрому»?) обсяг газу, то всі можливі проблеми взимку 2012-2013 року - на вашій, українській, совісті.

Щодо совісті - це окрема тема. А що стосується закачування газу - це справа технологічна і фінансова. Достеменно невідомо, що на сьогодні нарахували фінансисти (і що ще нарахують). Але DT.UA відомо, що на 5 вересня у 13 ПСГ України значилося 17,5 млрд. кубометрів газу.

Можливо, для когось буде новиною, що для осінньо-зимового сезону запасів (активного газу) в українських ПСГ достатньо в обсязі 14-16 млрд. кубометрів. Україні цього вистачить і для себе, і для забезпечення транзиту російського газу. Щоправда, за умови, що газотранспортні системи РФ, України і держав - членів ЄС працюватимуть у штатному режимі.

Та якщо «мінус», як минулої зими, зашкалить, то і 20 млрд. кубометрів газу в ПСГ України буде недостатньо для України, «Газпрому» і Європи, яку минулої зими врятував «Укртрансгаз». На свій страх і ризик: «Газпром» зробив вигляд, що не помітив допомоги українських газовиків…

Обпікшись, а точніше, відморозившись минулої зими, російський «Газпром» намагається наперед убезпечити себе за рахунок «Укртрансгазу» зокрема та України загалом. Забуваючи про те, що він давно не користується послугами зі зберігання газу в ПСГ України. Просто свого часу (з 2005-го) «Газпром» порахував, що платити за такі в тому числі сезонні послуги - безглуздо (тобто дорого). І не платить. Замість цього нав’язливо пропонує кредити на закупівлю газу для ПСГ у себе ж улюбленого для себе ж улюбленого...

«Нафтогаз» і його поки ще дочірня компанія «Укртрансгаз» від такої щедрої пропозиції росіян намагаються відмовитися. Надзвичайний випадок, але й Міненерговугільпром дотримується поки що такої самої точки зору. Але чи встоять вони під тиском «Газпрому»?

Теоретично «Укртрансгаз» може прийняти нав’язливу пропозицію «Газпрому» про додаткове закачування газу в ПСГ. Але саме - теоретично. Де росіяни були зі своїм «резервним» газом навесні, на початку сезону закачування в підземні сховища?

Якщо навіть «Газпром» сьогодні одноосібно «помпуватиме» свій газ в українські ПСГ для резерву на осінньо-зимовий період (що не дозволяє закон України) і навіть своїм коштом, то все одно мало що вдасться зробити. З технологічного погляду. Тож даремно «Газпром» уже зараз переадресовує «Нафтогазу» можливу майбутню відповідальність за недопоставки російського газу в Європу в період, коли цей газ європейцям буде необхідний.

Українська ГТС транспортує російський газ його покупцям. Але не несе юридичної відповідальності у разі його недопоставки продавцем - «Газпромом». І якщо «Укртрансгаз» підставляє росіянам своє плече (і поставляє свій газ) у кризовий період, це не означає, що «Газпром» має підстави «підставити» українських колег. І вже сьогодні на всю Європу кричати, що українські газотранспортники винні у ще не скоєному. То на кому там шапка горить?..