UA / RU
Підтримати ZN.ua

Облгази: закріплюваль­ний переділ

У середині листопада в газовій галузі стартує новий переділ або, точніше, перезакріплення власності.

Автор: Ігор Маскалевич

У середині листопада в газовій галузі стартує новий переділ або, точніше, перезакріплення власності.

10 жовтня Кабмін прийняв постанову №1053. Згідно з цим документом НАК «Нафтогаз України» у місячний строк має передати Фонду державного майна держпакети акцій 48 міських і обласних підприємств з газопостачання і газифікації (міськ- і облгазів). Надалі ці пакети буде продано…

Держава залишить собі лише 25-відсоткові пакети акцій облгазів. Там, де частка НАК вже зараз менша, держпакети продадуть повністю.

По суті це означає новий переділ на ринку збуту газу. Саме обл­гази забезпечують постачання газом населення і компобуту. Плюс не так уже й мало газу вони поставляють і промисловості…

З урахуванням часу на підготовку сама приватизація реально стартує на початку 2012 року.

Сьогодні ситуація в галузі має такий вигляд. В 14 облгазах і міськ­газах «Нафтогаз» втратить контрольні пакети. Що, правда, зовсім не означає, що й досі держхолдинг там реально керує. Ще в п’яти компаніях продадуть понад 20% акцій, що означає істотний перерозподіл часток акціонерів. У наступних п’яти компаніях НАК продасть більш як 10% акцій.

Після майбутнього продажу ситуація зміниться. Держава втратить по суті статус ключового гравця. Інакше кажучи, уряд знову змінив свою точку зору на прямо протилежну. Два роки тому Юлія Тимошенко безуспішно намагалася забрати газопроводи в облгазів шляхом створення підприємства «Нафтогазмережі» (торік нова влада його ліквідувала). А от зараз Юрій Бойко (саме з його подачі здійснюється продаж) вочевидь хоче передати їх приватникам або, якщо ще точніше, - Дмитру Фірташу. Останній, згідно з існуючими даними, уже сьогодні прямо впливає на більш як два десятки облгазів.

Наскільки зможуть змінити позиції ключові гравці ринку - Дмитро Фірташ, Віктор Вексельберг та інші менші гравці і як це позначиться на тарифах для споживача, DT.UA спробує розібратися та розповісти читачам у найближчих номерах. Заодно згадаємо і про національні особливості ведення антимонопольної політики.