UA / RU
Підтримати ZN.ua

Новий глава «Нафтогазу» проти посередництва «РосУкрЕнерго»

Голова правління НАК «Нафтогаз України» Олександр Болкісєв виступає за виключення компаній «РосУкрЕнерго» та «Укргаз-Енерго» зі схеми поставок газу в Україну в разі створення газотранспортного консорціуму...

Автор: Алла Єрьоменко

Голова правління НАК «Нафтогаз України» Олександр Болкісєв виступає за виключення компаній «РосУкрЕнерго» та «Укргаз-Енерго» зі схеми поставок газу в Україну в разі створення газотранспортного консорціуму.

Про це він заявив на своїй першій прес-конференції 13 липня, відповідаючи на запитання кореспондента «Дзеркала тижня». За його словами, залучення посередника для поставок газу в Україну було зумовлене необхідністю перехідного періоду для адаптації України до нових цін на газ. «Я не бачу причин залучення посередника, якщо буде вирішено питання з газотранспортним консорціумом», - сказав він. О.Болкісєв також повідомив, що зустріч керівництва «Нафтогазу» і ради засновників газотранспортного консорціуму запланована на наступному тижні.

Водночас, незважаючи на бажання розлучитися зі швейцарською компанією, глава НАКу пообіцяв погасити весь борг за поставлений «РосУкрЕнерго» газ (а це 381 млн. дол.) до вересня. Керівник НАКу акцентував увагу на тому, що починаючи з першого кварталу борг «Нафтогазу» перед «РосУкрЕнерго» скоротився з
1,6 млрд. доларів до 0,381 млрд.

Що ж до боргу «Нафтогазу» перед спільним підприємством «Укргаз-Енерго», то тут Болкісєв зазначив, що для виплати всієї суми НАК планує залучати кредитні кошти іноземних банків, а також використовувати такий поки що «екзотичний інструмент», як кошти від продажу квот відповідно до Кіотського протоколу.

О.Болкісєв не забув зазначити й те, що в разі підвищення цін на російський газ Україна залишає за собою право змінити умови його транспортування. Тим самим він підтвердив червневу заяву Міністерства економіки про прив’язку ціни на газ, що поставляється в Україну, до ставки його транзиту європейським споживачам.

На сьогодні ексклюзивним постачальником імпортного газу в Україну є швейцарська (за місцем реєстрації) компанія «РосУкрЕнерго». До кінця 2006 року його вартість становитиме 95 доларів за тисячу кубометрів. Що ж до підвищення цін надалі, то глава НАКу сказав, що це питання переговорів.

Утім, як і форма роботи українсько-російського газотранспортного консорціуму. За його словами, зараз розглядаються кілька варіантів, включаючи спільне управління вітчизняною газотранспортною системою (ГТС). Проте який варіант буде обрано, О.Болкісєв не уточнив. На його думку, не йдеться про продаж частини української газотранспортної системи. Але що включає в себе поняття «управління», поки що чітко не визначено.

Що ж до відносин із Туркменистаном, то глава НАКу уточнив, що хоча про українсько-російську «дружбу» проти Ашгабада і не йдеться, але все-таки без росіян у цьому питанні обійтися важко. Мовляв, таке співробітництво необхідне для того, щоб виторгувати для України найприйнятніші умови поставок туркменського газу.

Щодо інших планів, новий глава НАК «налякав» присутніх працівників «Нафтогазу» неминучим скороченням, насамперед управлінського апарата, який розрісся, на 25%. Однак при цьому зазначив, що «ми їх не залишимо»...

Насамкінець журналісти поцікавилися, як О.Болкісєву працюється зі своїм попередником на посаді глави «Нафтогазу» - Олексієм Івченком, який тепер обійняв посаду глави спостережної ради НАК «Нафтогаз України». Мовляв, чи не конфліктуєте? На що О.Болкісєв відповів: «Я не боюся конфліктів, готовий обговорювати проблеми, що виникають. Упевнений, ми знайдемо шляхи вирішення конфліктних питань». Почасти таку відповідь можна пояснити тим, що новий глава НАК задекларував «вихід», принаймні свій особистий, із політики.

І, звісно, журналісти не могли не поцікавитися, чи не вважає новий глава НАКу, що недовго йому перебувати в цьому кріслі після формування нового уряду. Пам’ятається, екс-глава «Нафтогазу» Івченко саме про це говорив і таки віддав перевагу спочатку депутатському мандату. О.Болкісєв відповів на це в булгаковському стилі. Та потім додав, що «у це крісло треба приходити так, ніби приходиш назавжди, з програмою...»

Стосовно програми, крім вищесказаного, О.Болкісєв додав, що компанія скорочуватиме інвестиції у непершочергові закордонні проекти, а також згортатиме фінансування окремих закордонних представництв (яких - не уточнив, але відомо, що найдорожчим із них, мабуть, є представництво в Лівії).

Пообіцяв новий глава «Нафтогазу» і зміни на внутрішньому ринку газу. Йдеться про розподіл функцій продажу і доставки газу підприємствами з газопоставок і газифікації (колишніми обл- і міськгазами, які нині іменуються ВАТ). За словами О.Болкісєва, з 1 липня тарифи на послуги ВАТ уже більш-менш узгоджені з реальними витратами, що дасть змогу цим компаніям у подальшому не компенсувати загальні витрати за рахунок узагалі-то непрофільних видів діяльності.

Не залишив поза увагою О.Болкісєв і проблеми з нещодавно очолюваною ним дочірньою компанією «Газ України». Тут головна проблема - неплатежі, особливо з боку підприємств теплокомунальної енергетики. Проте тут, на думку глави НАКу, своє слово мають сказати місцеві влади і привести тарифи на тепловодопостачання у відповідність із новими цінами на газ і витратами підприємств ПЕК. «Ми всіх попередили, щоб погасили заборгованість до початку опалювального сезону», - зазначив О.Болкісєв. В іншому разі боржники, котрі не зможуть виплатити борги за узгодженим із «Газом України» графіком, залишаться без газу, а населення, відповідно, без тепла і гарячої води. Тож газовикам, тепловикам і місцевій владі нарешті доведеться знайти спільну мову.