Іран сподівається, що Україна та інші європейські країни докладуть необхідних зусиль для реалізації проекту з добудовування трубопроводу для транзиту іранського газу в Європу.
Про це заявив посол Ірану в Україні Бахман Тахеріян Мобараке на прес-конференції в четвер у Києві, повідомляє агентство «Інтерфакс-Україна».
Говорячи про співробітництво Ірану й України в енергетичній сфері, посол нагадав, що п’ять-шість років тому було створено українсько-іранський комітет із питань енергетики. За цей час відбулося чотири його засідання, в ході яких було досягнуто домовленості про імпорт 30 млрд. кубометрів іранського газу щороку для внутрішніх потреб України і 20 млрд. кубометрів газу для транзиту в Європу.
Посол Ірану підкреслив, що країни Європи чекають цей газ. Він висловив надію, що з приходом нового президента України Віктора Ющенка та нового прем’єр-міністра Юрія Єханурова цей комітет продовжить роботу.
«Європейські країни більше від України виявляють зацікавленість у прокладанні цього газопроводу», — зазначив Б.Т.Мобараке, додавши, що їхні потреби в природному газі зростають. Він наголосив, що зараз тільки Росія та Туркменистан експортують свій газ до країн Європи, проте ці обсяги не в змозі забезпечити потреби цих держав у газі.
«Ми сподіваємося, що Україна й інші країни докладуть усіх зусиль для добудовування цього трубопроводу», — сказав посол.
Він також висловив надію, що в ході п’ятого засідання цього комітету, котре, як очікується, відбудеться найближчим часом у Тегерані, буде вивчене техніко-економічне обгрунтування цього проекту.
Посол також сподівається, що протягом п’яти років Україна й інші європейські країни зможуть реалізувати цей проект.
Говорячи про співробітництво України й Ірану в інших сферах, посол нагадав, що переговори про участь у будівництві Бушерської АЕС спочатку вели з нашою країною, проте вона відмовилася від участі. Тому цей проект зараз реалізують за участю Росії. Водночас керівництво України шкодує про розірвання контрактів із Іраном щодо будівництва Бушерської АЕС. Зараз українські фахівці все ж таки беруть участь у реалізації цього проекту.
Б.Т.Мобараке висловив надію, що Україна братиме участь і в інших проектах, наголошуючи на готовності його країни до спільної роботи в усіх сферах. Зокрема, за словами посла, Україна й Іран співробітничають у таких проектах, як створення літаків Ан-140 і двигунів для нього, виробництво газових компресорів, які раніше Іран купував у нас, а тепер виробляє самостійно. Тегеран і Київ також співробітничають в галузі нафтохімії.
Крім того, посол Ірану повідомив, що обсяг товарообороту між двома країнами щороку зростає. Так, якщо 2002-го обсяг товарообороту становив 170 млн. дол., 2003-го — 304 млн., 2004-го — 443 млн., то за дев’ять місяців 2005 року — 493 млн. дол.
Відповідаючи на запитання, скільки на сьогодні в Ірані працює українських фахівців, посол сказав, що не готовий назвати точну цифру, а приблизно — більше тисячі.
Б.Т.Мобараке також повідомив, що Іран закликав до співробітництва в сфері збагачення урану інші європейські держави, про що свідчить пропозиція президента країни, зроблена в ході Генеральної Асамблеї ООН, присвяченої 60-річчю цієї організації. Заява президента Ірану «свідчить про те, що Іран хоче створити атмосферу довіри з цього питання», сказав посол.
За його словами, Іран запрошує інші країни взяти участь у цих проектах, а також надасть інвестиції в проектах із збагачення урану. «Ми вважаємо, що це найкращий хід для створення довіри до роботи Ірану в цій сфері», — підкреслив Б.Т.Мобараке.