UA / RU
Підтримати ZN.ua

ХТО І ЧИМ ЗБЕНТЕЖИВ «ГАЗПРОМ»

За минулий тиждень «брат по трубі» — російський «Газпром» — устиг майже мирно розв’язати конфлі...

Автор: Ганна Люта

За минулий тиждень «брат по трубі» — російський «Газпром» — устиг майже мирно розв’язати конфлікт із польськими газовими компаніями, які загрожували йому чималими фінансовими санкціями через максимальне зменшення експорту російського газу 18—19 лютого, але, як і раніше, не зміг домовитися з білорусами з приводу газотранзитного контракту й умов створення СП на базі «Белтрансгаза».

Якщо спочатку дві польські компанії — EuroPolGaz і нафтогазовий концерн PGNi — вимагали від «Газпрому» компенсації за недопоставлений газ у сумі 100 млн. дол., то після переговорів 9 і 10 березня в Польщі компанія EuroPolGaz відмовилася від підсумованих претензій у 98 млн. дол. (Не інакше, як із нагоди свого 10-річного ювілею, на святкування якого було запрошено і представників «Газпрому»...) Наполягає на компенсації в 2 млн. дол. нині лише концерн PGNi. Правда, є істотна деталь: PGNi — власник 48% акцій EuroPolGaz.

Але так чи інак, російсько-білоруський газовий конфлікт служить спонукальним чинником для диверсифікації шляхів доставки російського газу у Європу. Для «Газпрому» дуже бажаним був би в цьому контексті варіант створення СП на базі «Белтрансгаза» й участь у газотранспортному консорціумі з експлуатації газотранспортної системи України. Правда, поки що в обох випадках «Газпрому» не дуже щастить.

16 березня вкотре безрезультатно закінчилися переговори голови правління ВАТ «Газпром» Олексія Міллера й керівника «Белтрансгаза» Петра Пєтуха. Останній практично дослівно передав «інструкції» Олександра Лукашенка про створення СП: 50% акцій «Белтрансгаза» він готовий продати хоч і не за 5, але все-таки за 2,5 млрд. дол. Або ж нехай за акції «Белтрансгаза» росіяни віддадуть газове родовище на Ямалі (десь на 15 млрд. кубометрів газу). Мовляв, тоді й розрахуємося. Росіяни, зі зрозумілих причин, були трохи шоковані таким поворотом. Хоча, мабуть, до витівок «бацьки» вони за останні роки встигли звикнути. Отож варіант обміну на родовище навіть не почали розглядати. Одне слово, російсько-білоруські газові переговори так нікуди й не просунулися.

Зате в російських ЗМІ, зокрема в «Известиях», з’явилися тривожні натяки на те, що Україна стає схожою на Білорусь — у питанні газотранспортного консорціуму. Росіян насторожує, що в Україні розформовано робочу групу, яка займалася питанням консорціуму. Їх не тішать запевнення в тому, що ця своєрідна комісія виконала свою функцію на першому етапі створення консорціуму. Принаймні автор матеріалу зі сказаного вище робить припущення: це може бути сигналом для об’єднання газотранспортників України та Білорусі, які зможуть спільно диктувати і «Газпрому», і європейським покупцям його газу тарифну політику.

Цікаво, наскільки велика можливість такого українсько-білоруського газотранспортного тандему?