Система теплоелектрогенерації України на межі. Через контракти з Росією на поставку електроенергії українські ТЕС опинилися в нерівних тарифних умовах, що призвело до зупинки багатьох енергоблоків, скорочення обсягів закупівель вітчизняного вугілля. Останнє рішення Міненерго про переведення Вуглегірської ТЕС з вугілля на газ остаточно переконало енергетиків - галузь методично та впевнено добивають. Залишається зрозуміти, навіщо і кому це вигідно?
Ставка на "блакитне"
25 лютого через дефіцит вугілля зупинила свою роботу Вуглегірська теплоелектростанція. За день до цього на її складах було лише 500 кг палива. Якщо вірити чиновникам, на станцію зараз неможливо доправити вагони з вугіллям, тому що єдина залізнична гілка перебуває під постійними обстрілами. "Є одна гілка, але вагони стоять. Залізниця не може пройти 30 км, стріляють", - пояснив заступник міністра енергетики Олександр Светелик.
Вуглегірська ТЕС розташована неподалік Горлівки й Дебальцевого - місця бойових дій. Проектна потужність станції - 3600 МВт. При цьому вона й до зупинки ледь працювала, навіть коли шлях доставки палива був відносно спокійним. Звалити все на дефіцит вугілля антрацитової групи в Україні не вийде, оскільки Вуглегірська ТЕС працює на вугіллі марки Г. У країні лише половина ТЕС адаптовані під антрацитову групу. Україна імпортувала саме антрацит.
Що стосується Вуглегірської станції, усе, чого очікували енергетики від держави, - це відновлення транспортної інфраструктури для доставки українського палива, а також нейтралізації бюрократичної тяганини, яка заважає використовувати вугілля, що перебуває на підконтрольній українській владі території. Очікували й гіршого - повної зупинки станції на невизначений строк. Але рішення перевести її на газ було шоком. Володимир Демчишин 23 лютого наказав перевести роботу Вуглегірської ТЕС на природний газ. 24 лютого 200-мегаватний енергоблок почав спалювати блакитне паливо - 1,4 млн кубометрів щодня.
Зрозуміти причину такого рішення поки що ніхто не може, та й міністр не виходить на публіку, щоб пояснити свій маневр. Експерти губляться в здогадах: навіщо один енергоблок, загальна потужність якого не робить погоди на українському ринку електроенергії, переводити на паливо, за яке Україна розраховується валютою?
"Споживачі могли б, звичайно, постраждати від зупинки теплогенерації, - вважає Дмитро Марунич, співголова Фонду енергетичних стратегій. - Але це рішення повністю суперечить логіці НАК "Нафтогаз України", голова правління якого Андрій Коболєв заявляв, що російський газ нам узагалі скоро не знадобиться, щойно Україна збільшить його імпорт з ЄС. Перемикання ж ТЕС на газ значно збільшить обсяги його споживання. При цьому через девальвацію гривні блакитне паливо дорожчає з кожним днем".
"Рішення про переведення Вуглегірської ТЕС з вугілля на газ украй негативно позначиться на собівартості виробленої електроенергії, - вважає Валентин Землянський, директор енергетичних програм Центру світової економіки та міжнародних відносин НАН України. - 1 кіловат-година при використанні газу коштуватиме приблизно 2 грн. "Енергоринок" закуповуватиме його по 72 коп. Таким чином, така ТЕС перетворюється на генератор збитків".
"Центренерго" - "живий мрець" українського енергоринку
Експерименти й непрофесіоналізм чиновників довели найбільшого державного теплогенератора до досить жалюгідного стану. ВАТ "Центренерго", до складу якого входять три ТЕС (Трипільська в Київській обл., Зміївська в Харківській і Вуглегірська в Донецькій), п'ять місяців поспіль завершує зі збитками. Експерти не виключають, що підприємство штучно заганяють у банкрутство з метою подальшої приватизації.
На кінець лютого заборгованість компанії за кредитами досягне 1 млрд грн, заборгованість за поставлене вугілля - 500 млн грн. Не вистачає коштів для закупівлі палива. І це при тому, що на кожній ТЕС працює лише по одному блоку з 6–10 наявних. "Центренерго" нарощує борги й постійно просить ДП "Енергоринок" про додаткові вливання. Компанія, по суті, живе за рахунок інших нормально працюючих підприємств галузі. Ще не висохло чорнило у свіжій постанові НКРЕКП №200 від 14 лютого 2015 р., згідно з якою понад 117 млн грн вилучені з ринку і передані ВАТ "Центренерго". І це тільки на лютий, як зазначено в постанові. У березні, цілком можливо, буде нова дотація.
Тим часом у лютому "Центренерго" планує виробити 685,3 МВт·год електроенергії вартістю 747,4 млн грн. Рівень розрахунків за електроенергію в січні становив 75%. Компанія отримає від "Енергоринку" лише 343 млн грн. Ще 525 млн - короткострокові кредити. При цьому витрати компанії у лютому становитимуть 1,18 млрд грн. З них 832 млн грн - за паливо (в т.ч. 689 млн грн - за вугілля). Дефіцит коштів тільки в лютому прогнозується на рівні 349 млн грн. Крім кредитів "Енергоринку", відновлювану кредитну лінію лімітом у 364 млн грн і овердрафт з лімітом в 50 млн відкриє Ощадбанк. Кошти залучаються терміном на один рік, вартість обслуговування лінії в 364 млн грн становить 80,08 млн (без ПДВ), овердрафту - 11 млн грн (без ПДВ).
Причина кризової ситуації, в якій опинилося "Центренерго", лежить на поверхні. За рішенням міністра енергетики, компанія закуповує дороге імпортне вугілля, розплачуючись валютою. Курс, як відомо, постійно змінюється не на користь гривні. На додачу до цього НКРЕКП у лютому на 12% знизила тариф, за яким "Енергоринок" закуповує електроенергію у "Центренерго". У лютому тариф встановлено на рівні 68 коп. за кіловат-годину. При цьому собівартість виробництва електроенергії - 99 коп., і це за умови спалювання дешевшого українського вугілля.
Єдиний вихід з цієї ситуації - підвищення тарифів на електроенергію, вважають експерти. Нинішній тариф, за яким "Центренерго" поставляє електроенергію на "Енергоринок", не покриває вартості палива (газу й вугілля). Плюс до всього платіжна дисципліна в країні сильно похитнулася - споживачі невчасно і не в повному обсязі платять за електроенергію. Якщо тарифи підвищаться, автоматично буде скорочено обсяги дотацій для "Центренерго". Компанія зможе самостійно збирати більше коштів і покривати свої витрати. Однак прохання вітчизняної теплогенерації ще з вересня 2014 р. про те, щоб хоч якось збалансувати тарифи, залишаються без уваги. Генеруючі підприємства продають електроенергію нижче її собівартості.
В Україні оголосили про підвищення тарифів на електроенергію для населення - на 40% і вже з березня. У такий спосіб "Енергоринок" зможе зібрати більше коштів. Однак про те, щоб підтримати теплову енергогенерацію, поки що не йдеться. Енергетики в розпачі. Українські ТЕС на межі виживання, і якщо вони почнуть зупинятися, це різко ускладнить роботу атомної енергетики. Остання не має такої оперативної мобільності в нарощуванні і скороченні потужностей. Саме теплова генерація відіграє роль амортизатора для всієї енергосистеми країни, у стислий термін скорочуючи подачу потужності або збільшуючи її. Згідно з "Вимогами до графіка навантажень" станом на 25 лютого 2015 р. ДП "НЕК "Укренерго", так званий холодний мобільний резерв українських ТЕС з тривалістю пуску до восьми годин становить 1000 МВт. Це той запас, який за потреби може бути оперативно включений у систему.
Шахтарі вимагають відставки
Рішення міністра енергетики Володимира Демчишина призвели до цілого ряду негативних наслідків, які вибудувалися в ланцюжок небезпечних для вітчизняної енергетики подій.
Рішення про імпорт електроенергії призвело до зупинки блоків ТЕС, що працюють на газових марках вугілля. ТЕС припинили закупівлю вугілля українського видобутку. Українські шахти простоюють, накопичуючи борги із зарплати та бюджетних платежів. Збільшення енергоімпорту нарощує дефіцит валюти. Імпортери, скуповуючи валюту, штовхають курс угору, а зростання курсу призвело до подорожчання імпорту, для забезпечення якого потрібно ще більше валюти.
Розірвати це зачароване коло можна, відродивши вітчизняну теплогенерацію і видобуток вугілля. Збереження ж корупційних схем може спричинити соціальні заворушення. Михайло Волинець, голова Незалежної профспілки гірників, заявив: "Ми купуємо електрику втричі дорожче, ніж обійшлася б своя генерація. Усе, що міністр Демчишин робить на своїй посаді, непрофесійно. Профспілка гірників має намір 3 березня вийти до будівлі парламенту з акцією протесту. Ми будемо вимагати звільнити міністра енергетики. Ми вкрай незадоволені його некомпетентністю і безвідповідальністю. Цей міністр - помилка нашого президента".
Факт системного знищення теплової генерації став очевидним. Імпорт російської електроенергії, відмова від підвищення тарифів для енергогенерації, переведення енергоблоків на дорогий газ - незабутній "хет-трик" у свої ворота. Залишається з'ясувати - кому це вигідно і чому український міністр веде не проукраїнську гру?
А поки українську генерацію лихоманить від рішень міністра, Росія задоволено повідомляє, що Україна справно платить їй за імпорт електроенергії по 85 коп. за кіловат. Це тариф, про який українські ТЕС можуть лише мріяти.