UA / RU
Підтримати ZN.ua

ГАЗОВИЙ ПРОЕКТ САУДІВСЬКОЇ АРАВІЇ

Саудівська Аравія, найбільший експортер нафти, розпочала реалізацію широкомасштабного проекту розвитку своєї газовидобувної промисловості...

Автор: Оксана Приходько

Саудівська Аравія, найбільший експортер нафти, розпочала реалізацію широкомасштабного проекту розвитку своєї газовидобувної промисловості. 4,5 мільярда кубічних метрів газу, які видобувають у країні сьогодні, повністю задовольняють її внутрішні потреби. Водночас, за оцінками фахівців, збільшення видобутку газу дозволить замінити ним частину використовуваної на внутрішньому ринку нафти, в результаті чого її експорт можна буде збільшити на 300 тисяч барелей щодня.

Правда, для цього в реалізацію газового проекту доведеться вкласти 25 мільярдів доларів. Зробити це без іноземних інвесторів досить непросто. Тому наприкінці минулого місяця було оголошено про залучення до участі в цьому проекті восьми найбільших міжнародних компаній, що стало найбільшою пропозицією іноземним інвесторам з боку королівства за останні два десятиліття. Серед вибраних виявилися Exxon Mobil Corp., Royal Dutch/Shell Group, BP PLC, TotalFinaElf SA, Conoco Inc., Phillips Petroleum Co., Occidental Petroleum Corp. і Enron Corp.

Крім того, минулого тижня компанію Exxon Mobil Corp. призначили головним підрядчиком Аль-Гаварського проекту, а Royal Dutch/Shell Group — Шайбахського проекту. Вартість першого проекту — 17 мільярдів доларів, і тут ідеться про найбільше у світі газоносне поле. Другий проект трохи скромніший — 4 мільярди доларів. Загалом, за величиною своїх газових запасів Саудівська Аравія посідає п’яте місце у світі.

Участь у газовому проекті для іноземних компаній експерти не вважають надто прибутковою, проте вона може відкрити шлях до нафтових свердловин, який було перекрито транснаціональним корпораціям в результаті націоналізації нафтової промисловості країни у середині 70-х років минулого століття. Відтоді всі нафтові активи перебувають в управлінні державної компанії Saudi Aramco, одним з перших партнерів якої колись була компанія Exxon. Проте торік уряд Саудівської Аравії заявив про свої плани допуску іноземних компаній і до нафтових проектів, однак розпочав цю кампанію саме з розробки газових родовищ. Тому Джуліан Лі, експерт Центру глобальних досліджень з енергетики, і говорить про нафтову орієнтацію транснаціональних велетнів, які так жваво відгукнулися на пропозицію попрацювати з аравійським газом. До речі, цей Центр організував у Лондоні колишній міністр нафтової промисловості Саудівської Аравії.

Передбачається, що реалізація цього газового проекту дозволить пришпорити аравійську економіку, а також створити робочі місця для армії безробітних, частка яких у країні становить нині 15 відсотків.