UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Газова» атака проти ОСББ

Під інформаційною завісою третьої «газової» війни з Росією та пристрастей навколо справи Юлії Тимошенко українська влада почала «газову» атаку проти об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ).

Автор: Ігор Ліскі

Під інформаційною завісою третьої «газової» війни з Росією та пристрастей навколо справи Юлії Тимошенко українська влада почала «газову» атаку проти об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). 26 серпня правління НАК «Нафтогаз України» прийняло рішення щодо передачі функцій з реалізації природного газу від ДК «Газ України» до апарату НАК «Нафтогаз України».

На виконання зазначеного рішення місцеві підрозділи «Нафтогазу» з початку жовтня ініціювали укладення нових договорів на постачання газу з виробниками теплової енергії. Тобто напередодні нового опалювального періоду за усталеними українськими традиціями розпочалися термінові зміни в організації процесів газо- та теплопостачання.

Начебто, нічого страшного – укласти новий договір не довго, якби до категорії таких виробників не потрапили й … окремі ОСББ! Йдеться про ОСББ у будинках, мешканці яких обрали шлях вирішення проблем з опаленням власними силами – встановили автономні котельні.

Обов’язковою умовою при укладенні нових договорів висувається наявність у таких ОСББ ліцензій на здійснення діяльності з виробництва тепла: «А інакше – відключимо газ!». ОСББ в паніці – вони ліцензії не мають, а з дня на день почнуться холоди. Договорів немає - газу немає, люди геть померзнуть…

Проте, ОСББ і не повинні мати такі ліценції, адже по суті вони не є виробниками теплової енергії. Це підтверджується нормами низки законів.

Статтею 55 Господарського кодексу суб’єктами господарювання ОСББ не визначені. Більше того, за Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» мета та предмет основної діяльності ОСББ не передбачають провадження ним господарської діяльності та отримання прибутку. Отже, ОСББ не є суб’єктом господарювання і відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не може бути визнане виробником чи виконавцем житлово-комунальних послуг.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про теплопостачання» теплова енергія - товарна продукція, що виробляється на об'єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу. Тобто, тепло, що виробляється автономними котельнями у будинках ОСББ, призначене не для купівлі-продажу, а виключно для забезпечення потреб мешканців в опаленні приміщень.

Таким чином, ОСББ не проводить господарську діяльність у розумінні, визначеному Господарським кодексом України, та не виробляє теплову енергію у розумінні, визначеному Законом України «Про теплопостачання». Тому його діяльність із господарського забезпечення потреб мешканців в опаленні приміщень не може бути предметом ліцензування.

Автономна котельня (як і інше обладнання багатоквартирного будинку, призначене для обслуговування його мешканців) перебуває у спільній сумісній власності власників окремих приміщень будинку. ОСББ не є його власником, а може бути лише балансоутримувачем спільного майна. Газ для роботи такої котельні закупляють мешканці будинку (тобто населення), а ОСББ лише представляє їхні спільні інтереси в договірних відносинах із суб’єктом господарювання, що цей газ постачає.

Отже при визначенні договірної ціни на газ сторони повинні керуватися постановою НКРЕ від 13.07.10 № 812 «Про затвердження роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення, Міжнародного дитячого центру «Артек» і Українського дитячого центру «Молода гвардія».

Застосування при укладенні договорів на постачання газу для автономних котелень ОСББ постанови НКРЕ від 29.09.11 № 1648 «Про затвердження граничного рівня ціни на природний газ для промислових споживачів та інших суб’єктів господарювання» можливо лише у разі розміщення у цьому будинку магазину, перукарні, майстерні тощо та виключно за умови розподілу обсягів постачання газу для різних категорій споживачів.

Тоді навіщо державі цей черговий спектакль? Все просто − для того, щоб підвищити ціну на газ для населення руками газопостачальників і зробити вигляд, буцімто влада до цього непричетна. Варто лише ОСББ отримати ліцензію та погодитися з роллю «виробника теплової енергії», наступним кроком буде встановлення йому ціни на газ як для промислового споживача. А вона буде як мінімум в чотири рази вищою, ніж для населення.

Як вам таке «Покращення життя вже сьогодні!»?

Шановні голови ОСББ, не піддавайтесь тиску влади! Закон на вашій стороні!

P.S. 12 жовтня 2011 року НАК «Нафтогаз України» повідомила про укладення усіх необхідних договорів з підприємствами із газопостачання та газифікації (гор- та облгазами) та теплокомунальної енергетики (ТКЕ) на постачання природного газу у новому опалювальному сезоні 2011-2012 років.

На сьогоднішній день на усій території України відбувається підключення до теплопостачання закладів соціальної інфраструктури, зокрема, шкіл, дитячих садків та лікарень. Опалення у житлових будинках громадян буде підключатися відповідно до затверджених графіків починаючи з 15 жовтня.

«Нафтогаз України» реалізує природний газ відповідно до ліцензії на ведення господарської діяльності із забезпечення природним газом споживачів за нерегульованим тарифом.