UA / RU
Підтримати ZN.ua

ФІНАНСОВИЙ ПЕСИМІЗМ НА НАФТОВОМУ РИНКУ

Останній квартал 2001 року виявився вкрай важким для нафтових компаній. Зниження цін на нафту, падін...

Останній квартал 2001 року виявився вкрай важким для нафтових компаній. Зниження цін на нафту, падіння попиту на неї в результаті різкого гальмування глобальної економіки, переважно теплої зими, різкого скорочення авіаперевезень після трагічних подій 11 вересня — комбінація всіх цих чинників виявилася дуже небезпечною для всієї нафтової промисловості.

Про різке скорочення фінансових показників уже повідомили BP PLC і Royal Dutch/Shell Group. У випадку з першою корпорацією чистий прибуток компанії скоротився на 62%, упавши до 1,06 млрд. дол. Прибуток за цей самий період знизився на 46%, скотившись із 4,09 до 2,2 млрд. дол. Правда, обсяг видобутку корпорацією нафти й газу збільшився за 2001 рік на 5,5%. Це набагато перевищує аналогічні показники найближчих конкурентів, зокрема тієї самої Shell, яка оголосила лише про 3-відсотковий приріст видобутку. При цьому скорочення чистого прибутку останньої становило 71%, унаслідок чого її загальний показник опустився до 900 млн. дол. Падіння доходу компанії дорівнювало 47%, досягнувши рівня 1,91 млрд. дол.

Експерти зазначають: на першу половину нинішнього року нафтовий ринок виглядає досить збалансованим, і особливих цінових коливань очікувати не доводиться. Зате на другу половину 2002 року, з урахуванням пожвавлення глобальної економіки, яке намітилося, прогнози робити набагато складніше. Адже низькі ціни на нафту є одним із чинників стимулювання економічного зростання. Проте впевненості в тому, що ОРЕС хоча б із літа піде на збільшення обсягів видобутку нафти заради зміцнення економіки, яка похитнулася, за рахунок збереження низьких цін на нафту, ні в кого немає.