UA / RU
Підтримати ZN.ua

Енергоінвестори чекають на стабільність

Міжнародний енергетичний інвестиційний форум (МЕІФ), який відбувся у вівторок, 3 квітня, у Києві, бу...

Автор: Алла Єрьоменко

Міжнародний енергетичний інвестиційний форум (МЕІФ), який відбувся у вівторок, 3 квітня, у Києві, був запланований задовго до того, як народ України (і не тільки) дізнався з вуст президента Віктора Ющенка про підписання ним указу про дострокове припинення повноважень Верховної Ради. На той момент гості МЕІФ уже з’їхалися до Києва, а уряд напередодні відкриття форуму проводив чергове позачергове нічне засідання…

Є така прикмета: про рівень будь-якого заходу судять спочатку з того, хто з можновладців буде присутній. Тому, чес­но кажучи, йшла на форум, будучи готовою до того, що він або не відбудеть­ся з огляду на політичну ситуацію, або рівень його представництва різко знизиться. Проте мої побоювання не підтвердилися. Із заявлених з боку України міністрів і чиновників не було лише пре­м’єра. За­мість нього вітальну промову виголосив віце-прем’єр-міністр із питань паливно-енергетичного комплексу Андрій Клюєв. А міністр палива та енергетики Юрій Бойко не лише привітав учасників форуму, вів його першу частину, а й влаштував у перерві досить велику прес-конференцію разом із президентом Євро­пей­ської бізнес-асоціації, президентом і виконавчим директором представництва Siemens в Україні пані Андреа Рафаседер.

Якби не випади українських чиновників у бік «окремих політиків, які прагнуть дестабілізувати ситуацію», то цілком можна було б вважати, що Міжнародний енергетичний інвестиційний форум у Києві виконав своє призначення. Адже від самісінького початку МЕІФ був покликаний посилити взаємодію між українською владою (тепер тільки питання: з якою?) та бізнесом, зокрема шляхом обговорення стану енергетичного сектора (в широкому сенсі цього слова) України та його ролі в контексті глобального енергетичного ринку; розвитку інфраструктури нафтогазового сектора й електроенергетики, енергогенеруючих потужностей в Україні; можливостей розвідки та видобутку корисних копалин в Україні, а також презентації конкретних інвестиційних проектів у сфері енергетики.

Однак журналісти не забули запитати в Андреа Рафаседер, наскільки доречним нині є проведення цього форуму? І як вплине нинішня нестабільна ситуація на ставлення інвесторів до України? У відповідь пані Рафаседер дуже дипломатично зауважила, що «Україна - важливий гравець в євробізнесі і має як стосунок до безпеки, так і великий потенціал». А кажучи про своєчасність проведення в Києві МЕІФ, вона підкреслила, що в будь-якому разі інвестиційний бізнес розраховують на роки вперед. Тож, як вплине нинішня ситуація на інвесторів, тим більше потенційних, покажуть наступні тижні й місяці. Якщо Україна стабільно розвиватиме свою економіку, то інвестори не обминуть її стороною.

Отже, що стосується представництва на форумі. Для участі в ньому, за даними організаторів, зареєструвалися 325 делегатів. Дуже пристойно, хоча значно менше, ніж на аналогічному форумі в Лондоні, що проходив кількома тижнями раніше.

З боку України в МЕІФ брали участь, як уже було сказано вище, віце-прем’єр із питань ПЕК Андрій Клюєв, міністр палива та енергетики Юрій Бойко, а також міністр вугільної промисловості Сергій Тулуб, міністр економіки Анатолій Кінах, голова Фонду дер­жавного майна Валентина Семенюк, голова НКРЕ Сергій Тітенко, глава Національного агентства з питань ефективного використання енергоресурсів Євген Сухін. Свої інвестиційні проекти представили недавно призначений голова правління НАК «Нафтогаз України» Євген Бакулін, генеральний директор ДК «Укртрансгаз» Ярослав Марчук, голова правління ВАТ «Укртранснафта» Ігор Кірюшин, директор «Укренерго» Віталій Тимченко, президент НАЕК «Енергоатом» Андрій Деркач і деякі інші представники енергопідприємств України.

Нинішніх і потенційних інвесторів на форумі представляли, зокрема, президент Holtec International Кріс Сингх, голова і виконуючий директор Cardinal Роберт Дж. Бенч, віце-президент Shell Exploration Рін Хербер, старший віце-президент Marathon Oil Company Філіп Г.Берман, виконавчий директор TNK-BP Management Герман Хан, управляючий директор Barclays Capital Боб Мейбон, президент і директор AES України Стів Уолш, а також представники інших великих інвестиційних банків і консалтингових компаній.

Так, цікаву заяву на київському енергоінвестиційному форумі зробив член правління E.ON Ruhrgas AG Йохан Вайзе. Компанія E.ON Ruhrgas AG готова брати участь у діяльності українсько-російського газотранспортного консорціуму (ГТК), повідомив він.

«Ми готові співпрацювати в рамках газотранспортного консорціуму на основі тристоронніх угод», - сказав Й.Вайзе. Наголошуючи при цьому, що обов’язковими умовами участі E.ON Ruhrgas у діяльності ГТК є рівноправність партнерів у цьому проекті, а також прозорість процесів, пов’язаних із роботою консорціуму.

У принципі, про рівноправність партнерів і прозорість проекту міжнародного газотранспортного консорціуму Ruhrgas заявляв із моменту укладання тристоронньої угоди і потім створення ГТК між НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром». Залишається сподіватися, що цього разу за словами підуть дії. З трьох сторін.

До речі, за кілька днів до МЕІФ автор цікавилася в посла Франції, чи направило їм Мінпаливенерго України пакет документів із запрошенням увійти до міжнародного газотранспортного консорціуму. Адже міністр це публічно обіцяв. Посол Франції відповів, що жодних пропозицій на рівні посольства (схоже, і взагалі) із запрошенням у міжнародний ГТК не надходило…

А тепер про те, як і чим українські чиновники намагалися залучити інвесторів.

Україна має намір до 2011 року вкласти близько 1 млрд. дол. в освоєння шельфу Чорного моря. Про це на прес-конференції в рамках Міжнародного енергетичного інвестиційного форуму повідомив міністр палива та енергетики Юрій Бойко.

За його словами, на сьогодні уже розроблено проект програми з освоєння шельфу, котрий, зокрема, враховує три напрями роботи: розробка мілководного шельфу державними акціонерними компаніями, насамперед силами ВАТ «Чорноморнафтогаз», спільна розробка видобутку вуглеводнів із російськими компаніями і спільна діяльність на глибоководному шельфі за договорами про спільну діяльність з іншими іноземними компаніями.

Як запевнив Ю.Бойко, через два тижні цю програму буде подано до Кабміну на затвердження. «Ми очікуємо, що через цей період часу (три роки. - А.Є.) ми почнемо нарощувати видобуток газу, а протягом п’яти років після початку освоєння цієї програми ми очікуємо від 7 до 15 млрд. кубометрів зростання видобутку», - сказав міністр.

Окрім того, він ще раз підтвердив, що угоду про розподіл продукції, видобутої з Прикерченської ділянки шельфу Чорного моря, із Vanco International Ltd буде підписано найближчим часом, і Україна запропонує цій компанії прозору й гармонійну форму співробітництва. Зрозуміло, нюанси гармонійної формули співробітництва міністр не став розголошувати. Тим більше що й угоду про розподіл продукції з компанією Vanco ще не підписано.

Розвиток атомної енергетики є одним із пріоритетних завдань.

Розвиток підприємств атомно-промислового комплексу України, а також забезпечення будівництва заміщувальних і додаткових потужностей на атомних електростанціях (АЕС) є пріоритетними завданнями для уряду, заявив міністр палива та енергетики Ю.Бойко, виступаючи на Міжнародному енергетичному інвестиційному форумі. Він повідомив, що Україна має намір протягом найближчих кількох років значно збільшити видобуток урану з тим, аби повністю забезпечувати цією сировиною власні атомні електростанції. Міністр нагадав, що нині атомно-промисловий комплекс України забезпечує потреби вітчизняних атомних станцій в урані лише на 30%.

Глава Мінпаливенерго також повідомив, що Україні до 2016 року необхідно побудувати два нові енергоблоки на АЕС. Держава, за словами Ю.Бойка, шукає партнерів для реалізації цих проектів.

Збільшення видобутку урану та створення нових генеруючих потужностей потребує чималих інвестицій, для залучення яких створюється державний концерн «Укратомпром», що об’єднує підприємства атомно-промислового комплексу.

Міністр наголосив, що особливу увагу при розвитку атомної енергетики приділятимуть безпеці, а проекти в цій сфері реалізовуватимуть із дотриманням вимог МАГАТЕ.

«Укртрансгаз» планує накопичити в ПСГ близько 31 млрд. кубометрів газу.

Компанія «Укртрансгаз» (дочірня компанія НАК «Нафтогаз України») - оператор газотранспортної системи України, планує до початку опалювального сезону 2007-2008 років накопичити в підземних сховищах газу (ПСГ) близько 31 млрд. кубометрів природного газу, повідомив генеральний директор «Укртрансгазу» Ярослав Марчук.

Він уточнив, що через аномально теплу погоду компанія в середині березня завершила відбір газу з ПСГ і почала його закачування. Щодоби в сховища закачують 30 млн. кубометрів. «Укртрансгаз», за словами Я.Марчука, до початку нового опалювального сезону закачає в ПСГ близько 22-24 млрд. кубометрів природного газу.

Він також повідомив, що компанія працює над можливістю заміщення буферного газу в ПСГ аміаком. Я.Марчук уточнив, що цей проект перебуває в початковій стадії.

«Нафтогаз України» забезпечить надійний транзит енергоносіїв.

Національна акціонерна компанія (НАК) «Нафтогаз України» забезпечить надійний транзит нафти та природного газу, у тому числі з Російської Федерації в країни Європи, попри спроби окремих політиків спровокувати нестабільність в енергетиці України, заявив голова правління «Нафтогазу України» Євген Бакулін. Імен «дестабілізаторів» він називати не став...

«Керівництво «Нафтогазу України» докладе всіх зусиль, щоб виконати узяті компанією зобов’язання, гарантувати транзит енергоносіїв, попри спроби окремих політиків розхитати ситуацію в енергетичному секторі», - зазначив голова НАКу.

«Нафтогаз України» є монополістом із транзиту нафти та газу трубопровідним транспортом по території України. Транзит нафти забезпечує ВАТ «Укртранснафта», 100% акцій якої належать НАКу, транзит природного газу - «Укртрансгаз».

Про «РосУкрЕнерго».

Відомо, що недавно рада директорів ВАТ «Газпром» укотре відклала розгляд питання, про, скажімо так, заміну газотрейдера «РосУкрЕнерго» іншою компанією. Тому під час форуму міністра Ю.Бойко в черговий раз запитали, чи не має наміру уряд України відмовитися від послуг цього газового оператора. На що він відповів: «Щойно наш уряд знайде вигіднішого постачальника 55 млрд. кубометрів газу для України, відразу ж замінимо «РосУкрЕнерго».

Щоправда, який уряд шукатиме, сьогодні сказати важко.

При цьому Ю.Бойко нагадав, що росіянами прийнято рішення про те, що вже через три роки ціна природного газу на внутрішньоросійському і, відповідно, найближчих ринках не може бути нижчою за 40% від його ціни на ринку Німеч­чини (тобто за вирахуванням транспортних витрат). Україна, за словами міністра, має домовленість про ціну газу на найближчі три роки, отже, можливості для маневру в цей період. І цими можливостями слід розумно скористатися.

Створення газового ОПЕК неминуче?

Створення газового ОПЕК неминуче, вважає міністр палива та енергетики України Юрій Бойко.

«Ми з розумінням ставимося до прагнення країн, які володіють ресурсами газу, сформувати єдині підходи щодо видобутку та цін. Така координація рано чи пізно, але все одно була б затребувана і здійснювалася з огляду на зростання конкуренції на ринках енергоресурсів», - сказав глава Мінпаливенерго на прес-конференції в рамках Міжнародного енергетичного інвестиційного форуму.

Ю.Бойко також зазначив, що при створенні газового картелю має бути врахований «негативний досвід нафтового ОПЕК, що був визнаний у всьому світі». Міністр заявив, що нафтовий картель не справляється з одним із основних завдань - регулюванням цін на нафту.

Це невелика частина з почутого на Міжнародному енергетичному інвестиційному форумі, що відбувся 3 квітня в Києві. Але вона також показова. Про деякі інші цікаві ідеї та виступи читайте в наступних номерах «ДТ».