UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЕНЕРГЕТИКИ ЗАБОРГУВАЛИ ДЕРЖАВІ 8,5 МЛН. ДОЛАРІВ

Заборгованість енергогенеруючих компаній перед державним бюджетом по гарантованому українським урядом кредиту Світового банку (СБ) збільшилася на 8,5 млн...

Заборгованість енергогенеруючих компаній перед державним бюджетом по гарантованому українським урядом кредиту Світового банку (СБ) збільшилася на 8,5 млн. дол. і досягла 29 млн. дол. Про це повідомляє інформаційне агентство «Інтерфакс» із посиланням на інформацію, поширену за підсумками перевірки колегією Рахункової палати стану реалізації висновків і пропозицій, зроблених за результатами аудиту 2002 року використання позики Світового банку на реалізацію проекту розвитку ринку електроенергетики України.

Колегія підкреслює: подальше затягування розв’язання проблеми розрахунків вітчизняних енергогенеруючих компаній із держбюджетом за позикою Світового банку спричинить перекладання на державу фінансових зобов’язань за кредитом до кінця терміну його дії в сумі 80 млн. дол. На 2004 рік припадають платежі в 6,5 млн. дол.

У Рахунковій палаті вважають, що Міністерство палива й енергетики України та Фонд державного майна, представляючи державу в спостережних радах енергогенеруючих компаній, не забезпечують дотримання державних інтересів і не вирішують цю боргову проблему.

Аудитори відзначають: окремі енергогенеруючі компанії України в 2002—2003 роках мали прибуток і достатні можливості для забезпечення розрахунків за позикою Світового банку на значно вищому рівні, проте не зробили цього.

На думку експертів Рахункової палати, реальне підвищення рівня платежів на енергоринку ніяк не позначилося на поліпшенні розрахунків за позикою Світового банку, хоча розмір щорічних платежів становить приблизно 0,2% коштів, отриманих оптовим ринком електроенергії.

У поширеній Рахунковою палатою інформації також відзначається, що попри проголошені Кабінетом міністрів України наміри розв’язати проблему платоспроможності енергогенеруючих компаній і забезпечити виконання ними фінансових зобов’язань за позикою Світового банку, вони залишилися нереалізованими. У Рахунковій палаті вважають: порядок і механізм запровадження спеціального режиму розрахунків за іноземними кредитами, отриманими енергогенеруючими компаніями під державні гарантії, існують і забезпечують виконання фінансових зобов’язань без залучення коштів державного бюджету, однак вони не застосовуються.

«Кабінет міністрів, Міністерство палива й енергетики не змогли вплинути на Національну комісію регулювання електроенергетики України, державне підприємство «Енергоринок» і Раду оптового ринку електроенергії стосовно запровадження спеціального режиму розрахунків за позикою Світового банку», — підкреслюється в документі.

Рахункова палата вперше заявила про цю проблему в червні, а потім — у жовтні 2002 року. За її даними, недотримання Україною умов кредитної угоди зі Світовим банком призвело до втрати довгострокових дешевих інвестиційних коштів у розмірі 241 млн. дол. У результаті з 317 млн. дол. позики використано лише 76 млн. дол.

Утім, енергогенеруючі компанії заборгували не лише державному бюджету, котрий гарантував повернення позики СБ. У НАК «Нафтогаз України» запевняють, що вони ще не розраховуються й за газ, спожитий 2003 року, оплачуючи тільки поточні рахунки. У результаті генерація оплатила нинішнього року лише 80,6% використаного газу. Заборгованість перед НАК на 22 вересня становила 133 млн. грн. Дочірня компанія НАК «Газ України» настійно й укотре вже нагадує: нині вони поставляють газ генеруючим компаніям тільки на умовах передоплати.