UA / RU
Підтримати ZN.ua

Добове балансування: кому вигідно, кому ні?

Чи реально з 1 березня це збалансує систему природного газу?

Автор: Іван Гонта

Головне завдання будь-якої платформи балансування - забезпечити баланс (у цьому разі - газової системи), без якого неможлива її безпечна робота.

Для цього важливо підтримувати точний й адресний розподіл ресурсу в цій системі. Без такого розподілу неможливо утримати збалансованість як газотранспортної, так і газорозподільних систем.

Баланс газової системи неможливий без точної, оперативної та адресної інформації про всі надходження та всі витрати природного газу за певний період. Досі в Україні таким періодом було встановлено місяць, тобто оператор газотранспортної системи (ГТС) раз на місяць зводив воєдино дані з усіх точок входу в газову систему й виходу з неї. Тобто зводив (або намагався це зробити) баланс газу за попередній місяць.

Усе змінив (має змінити!) Кодекс ГТС, який був таким нелюбим "Укртрансгазу". Але формально відповідав інтересам НАК "Нафтогаз України", яка заявила свою агресивну (але в рамках закону) політику виходу на внутрішній ринок газу й безпосередньо з поставкою адресному споживачеві.

Раніше внутрішній ринок газу мало цікавив "Нафтогаз", - поки було чимало коштів за транзит російського газу. Ця лавочка, схоже, невдовзі закриється. Але на чомусь же "Нафтогаз" має намір заробляти?! На видобутку й продажу природного газу українцям, якщо прислухатися до заяв менеджерів НАКу (див. "Переформатування "Нафтогазу", DT.UA №7 від 23 лютого 2019 р.).

Тепер уважно читаємо стат-тю 5 Кодексу ГТС "Формування Реєстру споживачів постачальника".

1. Первинна реєстрація споживача за постачальником в інформаційній платформі на газовий місяць (М), з якого буде запроваджено добове балансування, здійснюється оператором газотранспортної системи за діючим постачальником такого споживача в розрахунковому періоді (М-1), що передує зазначеному місяцю (М).

Первинна реєстрація має бути здійснена оператором газотранспортної системи після завершення процедури підтвердження номінацій на період (М-1), але не пізніше 5-го числа (М-1) з урахуванням підтверджених реномінацій за зазначений період.

За підсумками первинної реєстрації, але не пізніше 10-го числа (М-1) оператор газотранспортної системи надсилає через інформаційну платформу всім постачальникам, зареєстрованим на платформі, Реєстр їх споживачів, починаючи з газового місяця (М), в якому буде запроваджено добове балансування.

Одночасно оператор ГТС надсилає через інформаційну платформу всім операторам газорозподільних систем (власне, облгази. - І.Г.) попередню інформацію про споживачів у їхній газорозподільній зоні, які не увійшли до Реєстру жодного постачальника.

Якщо постачальник, визначений у первинній реєстрації (крім постачальника із спеціальними обов'язками), не погоджується з закріпленим за ним споживачем або бажає встановити по такому споживачу певний період (періоди) постачання природного газу, він зобов'язаний не пізніше 25-го числа (М-1) на інформаційній платформі відмовитись від такого споживача або визначити період (періоди) постачання природного газу такому споживачу. У такому разі оператор газотранспортної системи одночасно інформує через інформаційну платформу відповідного оператора газорозподільної системи про відсутність у споживача постачальника.

Оператори газорозподільних систем (оператор газотранспортної системи по прямих споживачах), виходячи з інформації про споживачів, які не включені до Реєстрів постачальників при їх первинній реєстрації, зобов'язані протягом двох робочих днів з дати отримання відповідної інформації від оператора газотранспортної системи проінформувати таких споживачів про відсутність у них постачальника з певної дати та можливі для них наслідки і за необхідності розпочати заходи з припинення (обмеження) в установленому порядку газопостачання на об'єкти таких споживачів.

Для оператора ГТС (нині технічно це "Укртрансгаз", хоча прибуток одержує "Нафтогаз") місяць - це дуже зручний і навіть вигідний період. Адміністративних зусиль набагато менше, ніж при щодобовому балансуванні, контроль за діями оператора утруднений, а можливостей для нав'язування (зрозуміло, у ненав'язливій формі - справа ж добровільна!) своїх послуг з балансування на тривалий період часу більше. Тому насправді оператор ГТС найменше зацікавлений у впровадженні більш мобільної і прозорої системи.

Хоча якщо читати релізи прес-служби "Укртрансгазу", то вони всіма руками тільки за добове балансування! І тренінги (як вони їх собі уявляли) проводили з операторами ринку природного газу. І вже другу платформу обкатують... І повністю готові до добового балансування з 1 березня (хоча саме вони неодноразово просили НКРЕКП відкласти запровадження щодобового балансування, бо практично самі не були готові до цього; видно, виправилися або удають?).

Решта учасників ринку газу виграють від добового балансування. Наприклад, така система дозволяє гнучко реагувати на щоденні зміни обсягів споживання газу й звести до мінімуму витрати на послуги балансування з боку оператора ГТС. Якщо, наприклад, заводу несподівано знадобилося більше газу у зв'язку з новими замовленнями, про які не було відомо раніше, або через різке похолодання, то при щомісячному балансуванні за такі додаткові обсяги доводиться платити операторові ГТС із підвищеним коефіцієнтом. Хоча за цей час газ може подешевіти, як це було минулого січня, коли ринкова ціна впала на 4–5% порівняно з груднем 2018 р.

Що стосується трейдерів газу, то через те, що їм доводиться робити номінацію на місяць наперед, вони закладають у ціну газу ризики через можливі коливання цін. У вже описаному випадку із січнем це призвело до того, що зниження ціни газу, що вже сталося, докотиться до покупців із запізненням на місяць.

Тому можливість швидко змінювати постачальника у зв'язку зі зміною ціни газу є ще одним плюсом добового балансування. Нині в Україні ціна газу для комерційних споживачів може змінюватися щодня, - для неї індикаторами є торги як на європейських хабах, якщо йдеться про імпортний газ, так і на українських біржах.

"Ринки газу й інших енергоресурсів у всіх країнах Євросоюзу працюють у режимі щодобового балансування. Ціна змінюється щохвилини або навіть щосекунди, і цю ціну всі трейдери бачать на своїх моніторах. Коли наш ринок працює в режимі щомісячної номінації, то це, з одного боку, дає певний лаг для маніпулювання ціною й ринком. З іншого - обмежує дії трейдерів і споживачів, не дає можливості для економії або додаткового доходу", - говорить заступник голови біржового комітету Української енергетичної біржі Олексій Дубовський.

Те, що впровадженням добового балансування газової системи в Україні з серпня 2018 р. займається оператор ГТС, є явним конфліктом інтересів. Тому нікого з учасників ринку газу не дивує, що за сім місяців роботи фахівців "Укртрансгазу" над добовим балансуванням термін його запуску переносився вже чотири рази. Хоча в Європі все-таки зберігають певну частку оптимізму й сподіваються на те, що п'ятий дедлайн, призначений на 1 березня, буде виконано. У листі, якого голова Секретаріату Енергетичного співтовариства Янез Копач направив в Асоціацію газового ринку України (АГРУ) за місяць до 1 березня, зазначено, що від НКРЕКП й "Укртрансгазу" отримано тверді запевняння в тому, що "нове відтермінування не буде запитано або затверджено". "У будь-якому разі ми не готові миритися з новим порушенням крайнього терміну з 1 березня 2019 р.", - зазначено в листі секретаріату (див. документи).

На цьому тлі впадають в око зусилля НКРЕКП з підштовхування "Укртрансгазу" до добового балансування. Регулятор узявся за організацію щотижневих робочих груп, на яких IT-шники з "Укртрансгазу", схоже, вперше дізнавалися про недоробки й проблеми своєї інформаційної платформи від операторів газорозподільних мереж (ГРМ). Як виявилося, в окремих випадках провали в роботі платформи добового балансування вже спричинили цілком реальні матеріальні втрати. Так, "Запоріжгаз" оцінив свої збитки в грудні 2018 р. через необґрунтовані небаланси, розраховані за даними платформи "Укртрансгазу", в 75 млн грн.

У Харківській області за час роботи з платформою "Укртрансгазу" не було жодного дня (!), коли б місцевий оператор ГРМ одержав дані про обсяги надходження з усіх точок приєднання до системи магістральних газопроводів (а це виняткова парафія "Укртрансгазу"). "Харківгаз" поінформував НКРЕКП, що в окремі дні не було інформації з дев'яти ГРМ, а це кожне восьме підключення до магістралі. У таких умовах неможливо навіть приблизно визначити обсяг надходження газу в розподільні системи області, - який уже тут баланс!

Така ж проблема й у Львівській області. При розрахунку балансів-небалансів тут не збігаються дані по обсягу на точках входу. У "Львівгазі" зазначають, що платформа "Укртрансгазу" видає інформацію, дуже схожу на генератор випадкових чисел. Є проблеми й на виході, - платформа не підтверджує одержання файлів з інформацією про споживання газу по тих чи інших категоріях клієнтів. "При спробі перевірити завантаження даних у систему платформа тривалий час веде завантаження, потім процес переривається й з'являється білий екран", - зазначено в повідомленні "Львівгазу".

В Одеській області та, як пізніше з'ясувалося, майже в усіх операторів ГРМ по країні інформаційна платформа не надала реєстру споживачів газу, в яких немає постачальників газу. По таких споживачах у лютому не було ні попередньої інформації, ні остаточного переліку, який оператор ГТС зобов'язаний оформити до 25-го числа. У результаті облгази на місцях опинилися в дивній ситуації, - у них немає юридичних підстав, щоб припинити поставки газу боржникам або іншим споживачам, які не потурбувалися про купівлю газу на березень. Фактично це зелене світло для масового несанкціонованого відбору газу, і газорозподільні компанії нічого із цим поробити не можуть. Є й зворотні приклади: у лютому оператори ГРМ одержали з платформи реєстр споживачів на відключення газу. У списку опинилися підприємства теплокомуненерго й жителі міст і сіл - захищені категорії споживачів, яким не можна припиняти поставку газу в опалювальний період.

"Якщо провести відключення, то це порушення закону. Якщо ні, то цей реєстр стане основою для нарахування небалансів на оператора ГРМ. Або є ще варіант, - пізніше виявиться, що отриманий реєстр виправлено заднім числом, а таке відбувається регулярно", - сказав голова АГРУ Денис Синектутов.

Такі приховані коригування під час добового балансування пов'язані з тим, що "Укртрансгаз" передає всі дані зі своєї платформи без скріплення електронним підписом. Тому така інформація, отримана учасниками ринку, насправді може виявитися файлами, які ні до чого не зобов'язують, і це ускладнить судові розгляди з "Укртрансгазом". Крім того, без такого підпису оператор інформплатформи може змінювати дані заднім числом. Поки ж облгази підстраховуються тим, що регулярно скріншотять екрани моніторів з інформацією з платформи.

Однак це не вирішення проблеми, - або баланс газу справді проводитимуть щодоби, або хтось конкретно за це має відповісти. П'ятий раз енергорегулятора не вдасться вмовити.