UA / RU
Підтримати ZN.ua

Деолігархізація "Укрнафти": по-хорошому не виходить

Події навколо "Укрнафти" - найбільшої нафтовидобувної компанії країни - у 2015 р. вийшли далеко за межі нафтогазової галузі. Процес очищення цієї компанії від домінуючої ролі групи "Приват" Ігоря Коломойського та відновлення прав держави як найбільшого акціонера "Укрнафти" вимагав участі всіх - президента, парламенту, уряду. І на кожному етапі нас чекали дуже цікаві відкриття, що показали, як глибоко проникли щупальці дніпропетровського олігарха на всі рівні й у всі щілинки влади.

Автори: Сергій Куюн, Євген Мочалов

Події навколо "Укрнафти" - найбільшої нафтовидобувної компанії країни - у 2015 р. вийшли далеко за межі нафтогазової галузі. Процес очищення цієї компанії від домінуючої ролі групи "Приват" Ігоря Коломойського та відновлення прав держави як найбільшого акціонера "Укрнафти" вимагав участі всіх - президента, парламенту, уряду. І на кожному етапі нас чекали дуже цікаві відкриття, що показали, як глибоко проникли щупальці дніпропетровського олігарха на всі рівні й у всі щілинки влади.

Попри божевільний опір і саботаж чиновників, улітку 2015-го вдалося змінити голову правління "Укрнафти": Арсеній Яценюк наполіг на винятково "імпортному" походженні нового топ-менеджера, і на місце Пітера Ван Хеке прийшов Марк Роллінс. Однак минуло кілька місяців і стало зрозуміло, що новий топ-менеджер повністю взяв сторону міноритаріїв, залишивши інтереси держави на узбіччі. Це стало очевидно в січні 2016 р.

Не обійшлося без нових відкриттів і в стані державної сторони - окремі чиновники фактично перейшли на бік дніпропетровського олігарха. Очевидно, настав час державі шукати нестандартні підходи до захисту своїх інтересів.

До січня була надія, що рух потроху, але йде в правильному напрямку. Роллінс виконав зобов'язання, які з великим скандалом було включено в його трудовий контракт. "Укрнафта" виплатила борги за дивідендами державі за 2011–2014 рр. у сумі понад 2,4 млрд грн, також звільнили всіх членів правління, яке повністю себе скомпрометувало, довівши компанію буквально до ручки. При цьому останній платіж у сумі 1,78 млрд грн було проведено 30 грудня 2015 р., що може свідчити про велику зацікавленість у виконанні контракту та, як наслідок, збереженні посади. І це, схоже, було важливим для всіх - як для самого Роллінса, так і для його партнерів із "Привата", які швидко "завербували" іноземця.

Капкан для британця

Про пріоритетність збереження контракту свідчить таке цікаве спостереження. Згідно зі звітом Державної фіскальної служби, у грудні 2015 р. "Укрнафта" заплатила до бюджету лише четверту частину з нарахованих за місяць поточних податків і платежів (269,1 млн грн із 1038,5 млн), погасивши борг по ПДВ і акцизу, але повністю проігнорувавши оплату рентних платежів і сплативши лише 0,3 млн із 95,7 млн грн податку на прибуток.

"Їм було важливо зняти будь-які приводи для звільнення Роллінса за невиконання трудового контракту, тому дивіденди заплатили вчасно, але додатково збільшили податковий борг", - вважає високопоставлений представник "Нафтогазу України", що побажав залишитися невідомим. Правда, цю хитрість продумали не до кінця. По-перше, Роллінс уперше порушив своє ж правило платити хоча б поточні борги компанії, треба визнати, це він справно забезпечував із вересня 2015 р., коли обійняв посаду. Але небезпечний прецедент створено, і це, по-друге: не заплативши податків, британський топ-менеджер тепер ходить під кримінальною статтею, бо в згаданий період був повноправним главою компанії. Невідомо, чи інформували його про це партнери з "Привата", але факт залишається фактом. ДФС може порушити справу проти Роллінса в будь-який момент, але поки що не робить цього, про що ми поговоримо нижче.

Загалом фінансова ситуація в компанії, а по суті, її погіршення після зміни голови правління є найліпшою ілюстрацією специфічної діяльності Роллінса. Згідно з даними ДФС, борг за податками, що утворювався з серпня 2014 р., станом на 1 січня 2016-го становить 10,0622 млрд грн. Зокрема 7,97 млрд грн за платежами за користування надрами (рента), 1,3 млрд грн податку на прибуток, 645 млн грн ПДВ, 133,5 млн грн по ренті при видобутку газоконденсату.

Та найцікавіше в іншому. В "Укрнафти" були гроші на сплату цих податків, але ангажований менеджмент вивів їх на "приватівські" структури у вигляді попередньої оплати за непрофільну продукцію. Цей факт офіційно задекларовано як дебіторську заборгованість. За інформацією "Нафтогазу", що управляє 50% акцій "Укрнафти", дебіторська заборгованість нафтовидобувної компанії становить 18,676 млрд грн. Тільки за дев'ять місяців 2015-го на підконтрольні "приватівські" підприємства в сумі пішло майже 13,5 млрд грн: на "Укртатнафту" (близько 8 млрд), Нікопольський завод феросплавів (2,5 млрд), Запорізький феросплавний (400 млн), Марганецький ГЗК (450 млн), "Дніпроазот" (2 млрд грн).

Ще одна деталь: 19 січня 2016 р. НАК офіційно попросила в Роллінса інформацію про склад дебіторів і обставини виникнення такої заборгованості, але через тиждень відповіді так і не було.

Нагадаємо, що у 2015 р. новий голова правління теж не квапився надати дані фінансового характеру, пояснюючи це відсутністю в штаті фінансового директора. Нині фінансовий блок "Укрнафти" укомплектовано, але відповідей як не було, так і немає. Ситуація дійшла до абсурду: НАК офіційно запропонувала свою допомогу главі "Укрнафти" з вирішення проблеми податкового боргу й фінансового оздоровлення компанії. Даруйте, але навіщо тоді потрібен топ-менеджер з мінімальною зарплатою понад
1 млн дол. на рік?

Також слід зазначити, що новий голова правління відмовляється допускати в офіс "Укрнафти" ревізійну комісію (орган, підзвітний напряму акціонерам), яка у зв'язку з цим не може виконувати свої функції та яка допомогла б розплутати клубок проблем "Укрнафти".

Чи варто дивуватися, що позиція Роллінса щодо повернення виведених коштів фактично зводиться до підтримки міноритарного акціонера в особі "Привата"? Так, 14 січня на нараді в прем'єр-міністра з питань погашення податкової заборгованості "Укрнафти" глава компанії заявив, що повернення виведених коштів залежить від волі міноритарних акціонерів, і щоб це сталося, держава має щось запропонувати натомість. Роллінс, зокрема, повторив давню "мантру" Коломойського про те, що держава повинна погасити "Укрнафті" борги за газ у розмірі 50 млрд грн. Сам Роллінс не робить нічого, щоб повернути незаконно виведені гроші: ні службових розслідувань, ні залучення правоохоронних структур - нічого…

До речі, про органи. Позиція ДФС, наприклад, щиро дивує. Цілком очевидно, що гроші з "Укрнафти" до призначення нового голови правління виводив колишній менеджмент на чолі з членами правління Володимиром Пустоваровим і Наталею Доліною, головбухом "Укрнафти". Гроші, що були на рахунках компанії, ці добродії відправляли не в бюджет, як велить закон, а на якісь попередні оплати, причому продукції, що не тільки не потрібна у виробничому процесі, а й загалом є непрофільною для нафтовидобувної компанії (феросплави, мазут, карбаміди, сечовина тощо). Наявний кримінальний злочин. А що податківці? На жаль, їхня робота в цьому процесі більше нагадує імітацію бурхливої діяльності. Замість арешту архітекторів багатомільярдної заборгованості перед бюджетом воюючої країни ГФС затіяла якісь судові позови, деякі вже прогнозовано програвши, а в інших загрузнувши на роки. Тим часом закупівлі згаданої непрофільної продукції з її наступним експортом "приватівські" менеджери "Укрнафти" здійснюють якраз для мінімізації податків. І що найголовніше - ці схеми "Укрнафта" реалізує досі, виводячи з бюджету нові мільйони гривень!

У ситуації з ДФС дійшло до того, що народні депутати Войціцька й Журжій звернулися в Національне антикорупційне бюро із заявою на главу ДФС Насірова і його "силового" заступника Білана, обвинувативши їх у бездіяльності при стягненні податкової заборгованості "Укрнафти". Раніше ці ж депутати написали безліч запитів у ДФС із приводу "Укрнафти", зіштовхнувшись із абсолютним небажанням фіскалів ефективно займатися цією темою.

Кадрове розкриття

Та повернімося до пана Роллінса. Остаточно розвіює сумніви в його переході на бік "Привата" кадрова політика. Як і припускали автори цієї статті (див. DT.UA №46 від 27 листопада 2015 р., "З ким ви, містере Роллінс?"), звільнені члени правління, ангажовані міноритарними акціонерами, продовжують працювати в "Укрнафті". При цьому часом демонструється особливий цинізм. Так, їдучи на різдвяні канікули, Марк Роллінс не знайшов нікого ліпшого для тимчасового виконання своїх обов'язків, ніж згаданий вище одіозний Володимир Пустоваров. Характерно, що Роллінс зі старту почав покривати цього персонажа, домігшись подовження його повноважень як члена правління до 22 грудня 2015 р., хоча решту членів правління акціонери звільнили ще в листопаді. А вже через день призначив його "черговим" на новорічні свята. Може, біс попутав? Ні, після свят з'ясувалося, що пан Пустоваров залишається працювати в компанії виконавчим директором і заступником голови правління…

Залишився в компанії й інший колишній член правління Михайло Гніп, який не лише працює радником керівника з виробничих питань, а й володіє правом підпису. Департамент з реалізації нафти, газу й нафтопродуктів очолив Анатолій Таранець - колишній глава компаній "Авіаз" і "Сентоза Ойл", які входять у групу "Приват". Юридичною службою "Укрнафти" керує особистий адвокат Коломойського В'ячеслав Карташов.

Як і раніше, працює на своєму робочому місці головний бухгалтер Доліна, що проводила платежі не до бюджету, а на "приватівські" компанії. Та ще й як працює! "Мені стало достеменно відомо, що новий головний фінансовий директор "Укрнафти" Ірина Євець фактично позбавлена будь-якого доступу до оперативної фінансової й бухгалтерської інформації з боку головного бухгалтера Доліної", - заявив у коментарях ЗМІ виконавчий директор "Нафтогазу" Андрій Пасішник.

Почнемо спочатку?

Список розчарувань можна продовжити. Чого варте хоча б те, що глава нафтовидобувної компанії вже звернувся до прем'єр-міністра з проханням переглянути схему ціноутворення стартових цін на сировину, що видобувається, з метою її більшої доступності для покупців. У компанії мільярдні борги, а її глава виступає за додаткове зниження її доходів, які й так упали через низькі ціни на нафту. Тим часом ліквідація неринкових дисконтів на українську нафту дозволила за рік збільшити дохід компанії на 26,5 млрд грн (більшу частину з яких все одно вивели на ті ж "приватівські" структури).

Триває й неприкрита реалізація скрапленого газу "Укрнафти" за заниженими цінами на так званих аукціонах. За підрахунками "Консалтингової групи А-95", за період роботи Роллінса махінації на газових аукціонах коштували "Укрнафті" 44 млн грн. Рішення є: слід змінити біржу й менеджерів, відповідальних за продажі, але високооплачуваний фахівець зберігає британський спокій.

Державі треба переходити до жорсткішого відстоювання своїх інтересів. Сподівання Яценюка на іноземних менеджерів із тріском провалилися, хоча це було очевидно ще на прикладі Ван Хеке. Можливо, розуміє це й сам прем'єр, що ініціював у січні вже дві наради з питань боргів "Укрнафти". Хоча не можна виключати, що це наслідок відчутного охолодження стосунків між Ігорем Коломойським і Арсенієм Яценюком з настанням зими.

Нагадаємо, що у 2015 р. прем'єрська вертикаль неодноразово демонструвала підтримку "Привата", і багато в чому завдяки цьому групі вдалося продовжити своє паразитування в "Укрнафті" майже на рік.

Перелік конче потрібних дій держорганів зрозумілий, але цих дій поки що немає. Не викликає сумнівів, що арешт менеджерів "Укрнафти", відповідальних за розкрадання коштів, був би більш продуктивним із погляду продовження конструктивного спілкування з олігархом і при цьому зовсім не рикошетив би по владі, як у випадку з арештом Геннадія Корбана. Є інформація, що алгоритм "розкуркулювання" Коломойського в рамках чинного законодавства вже готовий, є в ньому й нові арешти багатьох "терпил", які можуть розповісти чимало цікавого. Підписку про невиїзд можуть вручити й пану Роллінсу - груднева недоплата величезних сум до бюджету відкриває правоохоронцям великі можливості. Однак не можна виключати, що наростаючий тиск на олігарха має своєю метою урешті-решт пред'явити йому рахунок. Зрозуміло, не для сплати до держбюджету.