Позачергові збори акціонерів ВАТ «Укрнафта» стали певним чином сенсаційною подією для нафтогазової громадськості. Основне питання про внесення змін до складу спостережної ради компанії було вирішене акціонерами упродовж 15 хвилин практично одноголосно. Раніше головуючого в СР Сергія Перелому змінив керівник НАК «Нафтогаз України» Олексій Івченко, що цілком логічно з погляду мажоритарного акціонера підприємства. Більший інтерес становила проведена дещо пізніше прес-конференція голови правління «Укрнафти» Ігоря Палиці і... Ігоря Коломойського, котрий приєднався до нього, а під час зборів акціонерів скромно знаходився в залі.
Інтрига розкрилася дуже швидко, коли другий (якщо зважати на розмір пакета акцій) акціонер заявив журналістам про позицію акціонерів «Укрнафти», які прийняли рішення не брати участі у конкурсі з продажу 32,86-процентного пакета НПК «Галичина». Ігор Палиця, що підтримав його, досить аргументовано і докладно прокоментував ситуацію, яка склалася навколо «Укрнафти» у результаті обвинувачень з боку народного депутата Ігоря Єремєєва. Він також зачитав рішення правління компанії від 19 жовтня, відповідно до якого «Укрнафта» утримується від участі в аукціоні через відсутність гарантій участі в управлінні заводом у разі визнання її переможцем аукціонних торгів, а також у зв’язку з проблемами, що виникли у НПК із державними податковими органами за підозрою в ухилянні від сплати податків у значних розмірах.
Нагадаємо, що аукціон з продажу 32,86% акцій НПК «Галичина» перенесений з 15 грудня 2005 року на 25 січня 2006-го. Аукціон планується провести на ПФТС у формі голосових торгів. Стартова ціна пакета, який належить групі «Приват», становить 572,167 млн. грн. Лід-менеджером аукціону є ІФГ «Сократ», співменеджером — КБ «Приватбанк».
На думку Ігоря Палиці, «розпочато недобросовісну гру, правила якої суперечать цивілізованим ринковим умовам існування і діяльності господарюючих суб’єктів і яка спрямована на зниження реальної вартості та інвестиційної привабливості пакета акцій ВАТ «НПК-Галичина» і має ознаки відкритого лобізму або, іншими словами, сприяння інтересам осіб, зацікавлених у результатах зазначеного аукціону або у певних змінах на ринку нафти загалом».
За словами голови правління «Укрнафти», «занепокоєність народного депутата викликана, швидше за все, небажанням пана Єремєєва втратити свій бізнес. Відповідно до даних реєстру, близько 40% акцій НПК контролюються безпосередньо депутатом, його оточенням і родичами. У разі купівлі «Укрнафтою» пакета акцій, виставленого на аукціон, і з урахуванням 25%, які належать державі, виникає можливість одержання опосередкованого контролю над підприємством. Наші ж акціонери дотримуються цілком іншої точки зору».
Як заявив І.Коломойський, «Укрнафту» не цікавить пакет у 33%, оскільки такий обсяг не дозволяє цілком контролювати підприємство, яке має стати ключовою ланкою в переробці нафти, що добувається компанією. «Ми готові розглядати пропозицію в розмірі 72% акцій. Тоді нам буде це цікаво», — заявив він, відповідаючи на запитання кореспондента «ДТ».
Проте ситуація зі створенням вертикально інтегрованої нафтової компанії, як і раніше, залишається невизначеною. На початку літа Ігор Палиця припустив, що для створення ВІНК знадобиться близько двох-трьох місяців, якщо не виникне ніяких перешкод. Схоже, що проблеми усе ж таки виникли, оскільки четвертий рік, з моменту появи плану інтеграції української нафтової галузі, кардинальних змін не спостерігається. Коли, звичайно, не враховувати роботу «Укрнафти» зі створення власної роздрібної мережі реалізації нафтопродуктів, що також не обходиться без «сприяння» з боку держави. Першу половину року, що минає, компанія перебувала під пильним наглядом усіляких контролюючих органів і інстанцій, котрі намагалися знайти кримінал у діях керівників підприємства.
Відповідно до даних «Укрнафти», за червень—грудень 2004 року і перше півріччя 2005-го дохід ВАТ «Укрнафта» від діяльності АЗС становив 2 млрд. 490 млн. грн., а прибуток — 570 млн. грн. Отже, розрахунковий термін окупності АЗС становить близько чотирьох років. Це, у свою чергу, є вагомим аргументом, щоб зняти обвинувачення в недоцільності і необгрунтованості ціни купівлі заправних комплексів. «Навіть якби ми використовували свої заправки як джоберську мережу, реалізуючи нафтопродукти інших переробників, термін окупності не перевищив би шести років», — зазначив І.Палиця.
Ці висновки підтверджено і контролюючими органами, котрі змушені були визнати економічний ефект придбання АЗС. Відповідні рішення ГоловКРУ зафіксовано за результатами перевірки, проведеної в «Укрнафті» із 26 серпня по 27 вересня на виконання окремого доручення прем’єр-міністра України від 15 серпня 2005 року.
Втім, не обійшлося і без сенсацій. На думку пана Коломойського, в Україні можливий продаж ще як мінімум трьох нафтопереробних підприємств: Надвірнянського, Херсонського й Одеського НПЗ. На його думку, найоптимальнішою буде купівля по одному заводу на заході і на південному сході України, що дасть змогу максимально оптимізувати логістику поставки нафти і готових нафтопродуктів. Ігор Валерійович, м’яко кажучи, засумнівався в доцільності реконструкції Одеського НПЗ, акцентувавши також увагу на тому, що Херсонський завод і за потужністю, і за ступенем модернізації у разі продажу є цікавішим об’єктом, ніж нинішні активи «Лукойла» в Україні. Відповідаючи ж на запитання, як бути з заявленими нинішніми власниками НПЗ програмами модернізації, керівник «Привату», не загадуючи на майбутнє, відповів іронічно: «Час покаже, багато що може змінитися».
Така висока зацікавленість акціонерів і менеджменту «Укрнафти» у додаткових переробних потужностях має пояснення. Взяти хоча б той факт, що «Укрнафта» вже наступного року може збільшити обсяги видобутку за рахунок розробки родовищ у Нігерії, що, до речі, теж було одним із питань порядку денного зборів акціонерів. І.Палиця зазначив, що з нігерійським урядом було проведено ряд переговорів, у результаті яких сторони домовилися про створення спільного підприємства для розробки нафтових родовищ на території Нігерії і видобутку нафти. Він також повідомив, що збори акціонерів «Укрнафти» у вівторок затвердили створення СП. «Укрнафта» надалі планує купувати видобуту нафту за пільговими цінами в обсязі 150 тис. тонн на місяць. Зараз проводиться оцінка ефективності капіталовкладень у СП», — зазначив він.
Схоже, що нафторинок України очікують досить значні зміни. Якщо дотримуватися логіки пана Коломойського, російські компанії, скоріш за все, розчарувалися у вітчизняному ринку якщо не збуту, то переробки точно. Отже, цілком очікуваним буде перерозподіл сфер впливу на ринку і зниження присутності російських компаній за рахунок зростання національної мережі АЗС, навіть без офіційного оформлення створення ВІНК. Тільки так, як точно зауважив І.Коломойський, «можна створити ВІНК, коли естафету ініціатив зі створення ВІНК не захоче знову перехопити наступний уряд, як це уже відбувалося раніше».