В останній день січня Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) встановила ціни реалізації природного газу власного видобутку для компаній «Укргазвидобування», «Чорноморнафтогаз» і «Укрнафта». Мета гарна — забезпечити населення України дешевим газом. Нагадаємо: відповідно до законодавства на наші з вами потреби (тобто для громадян) спрямовується саме той газ, який видобувають на вітчизняних родовищах. Проте, на думку самих газовидобувачів, це призведе до зворотного ефекту. Оскільки встановлені ціни на газ нижчі за собівартість його видобування, виробництво українського газу скоротиться настільки, що населенню доведеться поставляти дороге імпортне паливо...
Отже, з 1 лютого «Укргазвидобування» — найбільший вітчизняний газовидобувач, має продавати свій газ державі по
182 грн. за тисячу кубометрів без ПДВ, «Чорноморнафтогаз» — по 289 грн. Для «Укрнафти» встановлено ціну продажу 272,6 грн. за тисячу кубометрів.
Нагадаємо: у 2007 році ціна газу для цих підприємств становила 318 грн. за тисячу кубометрів (з урахуванням ПДВ).
Для всіх трьох компаній НКРЕ начебто передбачила й рентабельність видобування власного газу на рівні 10%. Прогнозовані обсяги видобування газу в 2008 році повинні становити: у «Укргазвидобування» — 14,25 млрд. кубометрів, у «Чорноморнафтогазу» —
1,21 млрд., у «Укрнафти» —
2,72 млрд.
Рішення НКРЕ встановити нові ціни продажу газу викликало неоднозначну реакцію серед українських газовидобувачів. Так, у відкритому листі ВАТ «Укрнафта», відправленого минулого понеділка прем’єр-міністру Юлії Тимошенко, йдеться про те, що своє рішення нацкомісія «неофіційно мотивувала» наявністю вказівки уряду, який пообіцяв населенню обмежити зростання цін на газ і, певне, вирішив підкріпити цю обіцянку зниженням його закупівельної ціни. «ВАТ «Укрнафта»... не вірить, що уряд України міг дати вказівку, яка призведе до руйнації вітчизняної газовидобувної промисловості»», — йдеться в заяві компанії.
Нагадаємо, що на початку року Юлія Тимошенко дала доручення голові правління НАК «Нафтогаз України» Олегу Дубині проаналізувати собівартість видобування газу на території України «з метою встановлення об’єктивних цін на газ для населення». «Необхідно найуважнішим чином проаналізувати собівартість видобування природного газу в Україні, подивитися, які там були накрутки в цій собівартості», — сказала Тимошенко. Аналіз собівартості мав бути проведений «Нафтогазом» упродовж «кількох тижнів».
Проте на засіданні 31 січня члени НКРЕ визнали, що методика розрахунку собівартості видобування українського газу відсутня. Чи означає це, що доручення уряду в частині економічного обгрунтування цін не виконано й цифри взято середньостельові?
За даними ВАТ «Укрнафта», собівартість газу цієї компанії, відповідно до фінансової звітності за 2007 рік, становила 349,7 грн. за тисячу кубометрів із урахуванням нульової рентабельності. Керівництво «Чорноморнафтогазу» наприкінці минулого року озвучувало собівартість видобування свого газу в 290 грн. за тисячу кубометрів. Вартість видобування газу «Укргазвидобуванням» зафіксована в рішенні НКРЕ і становить 120,3 грн. за тисячу кубометрів. Усі підприємства сходяться в тому, що й до затвердження нових цін рентабельність підприємств газовидобування балансувала на нулі. Для того щоб компанія могла інвестувати в розвиток газовидобування, рентабельність цього бізнесу має становити хоча б 10—15%.
В «Укрнафті» вважають: якщо в держави не було претензій до ведення фінансового та бухгалтерського обліку на підприємстві (а їх не було, що підтверджується актами щорічних перевірок), то вона не має права говорити про те, що собівартість видобування газу компанією завищена. І «переконливо просять шановну Юлію Володимирівну» втрутитися в ситуацію, зобов’язавши НКРЕ призупинити дію свого рішення про ціни на газ, а також зобов’язати уповноважені органи провести перевірку правильності калькулювання «Укрнафтою» собівартості газу. І вже за результатами цієї перевірки встановити його ціну на економічно обгрунтованому рівні.
До речі, кажучи про 10-відсоткову рентабельність, нібито закладену в нові ціни, в НКРЕ запропонували «Укрнафті» для її досягнення зменшити нібито завищені витрати на соціальну сферу, заробітну плату та виконання інвестиційних програм. У компанії розцінили це як спробу втручання у внутрішні справи акціонерного товариства, що суперечить Господарському кодексу і Конституції України, а також інтересам трудового колективу.
В «Укрнафті» вважають, що подібні дії НКРЕ не узгоджуються з задекларованими в програмі Кабміну стратегічними напрямами економічного розвитку держави: збільшення обсягу фінансування геологорозвідувальних робіт, збільшення обсягів власного видобування нафти й газу.
«НКРЕ встановлює для газодобувних підприємств таку ціну реалізації газу власного видобутку, за якої не тільки не закладаються стимули для ведення і без того ризикованого виду діяльності, а й руйнуються існуючі умови ведення господарства», — йдеться в листі.
У компанії, звичайно, визнають необхідність забезпечення за рахунок газу власного видобутку потреб населення і погоджуються з необхідністю соціального захисту громадян в умовах загальносвітового підвищення цін на газ. Не згодні там лише з одним: щоб ціною забезпечення виконання такого завдання стала руйнація нафтогазодобувної галузі України. «Вибраний НКРЕ спосіб забезпечення населення «здешевленим» газом є недалекоглядним. За такого державного регулювання національні нафтогазодобувні підприємства України будуть змушені скорочувати обсяги видобутку і взагалі припиняти геологорозвідувальні роботи», — стверджують у компанії.
У 2007 році «Укрнафта» й так скоротила видобуток природного газу на 2,82%, або на 93,9 млн. кубометрів, — до 3,2 млрд. кубометрів. Цього року видобуток газу може впасти навіть нижче за прогнозні 2,7 млрд. Це при тому, що в 2008 році обсяг споживання природного газу населенням, за даними НКРЕ, має збільшитися з 17,13 до 17,3 млрд. кубометрів.
Нагадаємо, що торішнє падіння обсягів видобутку нафти і газу в «Укрнафти» пов’язували з політикою держави щодо рентної плати. Як писало «ДТ» (№50 від 29 грудня 2007 р.), щорічне збільшення ренти на 25—50% упродовж кількох останніх років уже призвело до скорочення чистого прибутку ВАТ «Укрнафта» за три квартали минулого року на 60%. А може спричинити і скорочення видобутку, особливо на родовищах із виснаженими і важкодобуваними запасами, робота яких і так балансує на межі рентабельності. Таким чином, держава чи то «додоює», чи то «дотискує» нафтогазовидобувачів на двох фронтах. На нафтовому — рентною платою, підвищення якої уряд пояснює необхідністю збільшити надходження до перевантаженого соціальними програмами бюджету. На газовому — зниженням закупівельної ціни, що теж виправдується «благом простих українців».
От лише звільнення дев’яти тисяч чоловік, яким може обернутися консервація хронічно нерентабельних родовищ «Укрнафти», ніяк не вписується в прагнення уряду рухатися «назустріч людям». У зверненні Івано-Франківської обласної ради профспілок працівників нафтової та газової промисловості до президента України Віктора Ющенка йдеться про те, що закриття цих родовищ може призвести до соціальної катастрофи. Адже ці нафтовики є годувальниками втричі-вп’ятеро більшої кількості членів їхніх сімей. Не кажучи вже про те, що обсяг газу, який видобувається Україною, скоротиться більш як на 300 млн. кубометрів, які доведеться докуповувати в Росії вп’ятеро дорожче. Таким чином, платою за пільгові розцінки на газ для населення може стати втрата країною цілої галузі, яка принаймні забезпечує її економічну безпеку. Не хочеться думати, що вся ця політика спрямована на зміцнення позицій газових і нафтових імпортерів і трейдерів...
Нагадаємо, що, попри постійне зростання ціни російського газу, рівень цін на газ для населення України от уже другий рік залишається незмінним — 315—345 грн. за тисячу кубометрів. Це при тому, що підприємства теплокомуненерго купують його сьогодні по 686 грн. за тисячу кубометрів, а з липня закуповуватимуть по 891 грн. Для промислових підприємств ця ціна становить 959,7 грн. за тисячу кубометрів. В уряді не виключають, що й для населення газ подорожчає як мінімум у півтора разу. Хоча дуже хотіли б цього уникнути...
Очевидно, що скорочення обсягів видобутку українського газу в результаті зниження його закупівельної ціни до рівня нижчого за рентабельність викликає необхідність використовувати більшу кількість дорожчого імпортного газу. У результаті уряд матиме зворотний результат — зростання тарифів на газ для населення. Або виникне необхідність дотувати пільгові розцінки з інших джерел.
Як джерело таких дотацій «Укрнафта» давно пропонує збільшення податкових надходжень від підприємств галузі, досягнуте в результаті зростання обсягу видобутку. Механізм простий: якщо держава встановить закупівельну ціну на газ, а також рентну плату на нафту на такому рівні, щоб у підприємств залишалося досить коштів для інвестування в збільшення видобутку, вони обов’язково це робитимуть. Податків при реалізації вітчизняного газу за ринковою ціною теж платитимуть більше. Зрештою, 17 млрд. кубометрів — це вдвічі менше, ніж споживають промислові підприємства та енергетики, і обсяг необхідної компенсації буде на порядок нижчий за запланований. Зате вціліє галузь, зросте газовидобуток і зміцниться енергетична незалежність країни. Проте в уряді ніяк не відмовляться від прийнятого ще на початку 90-х підходу до соціального захисту громадян, за якого тарифи для них занижують адміністративним шляхом, руйнуючи ринкові відносини...
Звичайно, представники багатьох нафтогазодобувних компаній вважають, що найбільш економічно обгрунтованою була б закупівля в них газу за ринковими цінами. Хоча прагнення держави одержувати дешевший газ від вітчизняних видобувачів теж цілком зрозуміло. Навіть якщо закупівельна ціна українського газу буде істотно нижчою за ринкову, але покриватиме реальну собівартість видобування, а також враховуватиме 10—15% рентабельності, це дасть газовидобувачам досить коштів для розвитку галузі. Адже запаси блакитного палива на Чорноморському шельфі такі, що Україна може ще й перетворитися на експортера... Тільки от, схоже, в уряді воліють жити сьогоднішнім днем.