UA / RU
Підтримати ZN.ua

Черговий "подвиг" НАК "Надра України"

Традиція підносити подарунки невипадковим людям існує в "Надра України" не перший рік.

Автори: Сергій Куюн, Віталій Крижевський

31 грудня 2018 р. державна НАК "Надра України" відмовилася від 33% у компанії "Іст Юроуп Петролеум", більш відомої під своєю початковою назвою - "Голден Деррік".

Зробила вона це добровільно й без зайвого розголосу, вважаючи подальшу участь "нераціональною". І це притім, що "Іст Юроуп Петролеум" - четверта компанія за кількістю ліцензій на видобуток газу в країні з терміном дії до 2033–2037 рр.

Передноворічний подарунок від "Надра України" отримала "Авант Трейдинг Лімітед" з орбіти Павла Фукса, бізнесмена, що посилено набирає популярності.

Традиція підносити подарунки невипадковим людям існує в "Надра України" не перший рік. Чого тільки варта історія з переоформленням президентської резиденції в Межигір'ї, після якої кар'єра Едуарда Ставицького стрімко пішла вгору. Вірність "традиціям" стала причиною катастрофічного занепаду держкомпанії за останні десять років.

У часи, коли "Надра України" брала участь у схемі Межигір'я або створювала "Голден Деррік" з метою "розвитку газовидобутку на Полтавщині", це була ще цілком заможна компанія з річним видобутком 335 млн кубометрів газу, 77 тис. т нафти з конденсатом і доходом у 70 млн дол. Через десятиліття видобуток упав до нуля, а основний дохід на здачі в арену свердловин тепер не перевищує 500 тис. дол.

"Вишки Ставицького"

"Голден Деррік" створено в липні 2007 р., коли НАК "Надра України" очолював Едуард Ставицький. За його підписом держкомпанія внесла до статутного капіталу нової компанії бурове обладнання на 16,9 млн грн, одержавши за це 50% статутного капіталу. Друга половина належала австрійській "Ліфо Інвест ГМБГ", за якою, як нескладно здогадатися, теж проглядався Едуард Анатолійович.

Через рік "Надра України" поступилася контрольним пакетом "австрійському" партнерові, зберігши за собою лише 33%. Решту 67% перереєстрували на кіпрську Hartlog Limited, яку, за інформацією Полтавської облради, через Dorigin Limited і угорського юриста Пітера Паллага контролювали екс-міністр агрополітики часів Януковича Микола Присяжнюк і Едуард Ставицький (див. інформацію на сайті Полтавської облради.

Присутність держави в статутному капіталі компанії "Голден Деррік" була необхідна для того, щоб у 2011–2013 рр. без аукціонів одержувати ліцензії на нафтогазоносні площі. І таких "Голден Деррік" одержала аж 20, переважно в Полтавській області, ставши третьою в країні компанією за кількістю ліцензійних ділянок. Їхня загальна площа перевищувала 2 тис. кв. км.

Встигла "Надра України" поступитися "Голден Деррік" і своїми частками в трьох спільних підприємствах з розробки великого і вкрай перспективного Сахалінського родовища.

Фарт зник разом із Віктором Федоровичем. Нова влада почала кримінальні розслідування щодо Ставицького й компанії. Геологічна служба зупинила ліцензії, а "Надра України" вимагала повернути частки в СП на "Сахалінці".

За ідеєю, державні активи треба було б повернути, але влітку 2015 р. у кіпрського власника 67% компанії "Голден Деррік" з'явився новий акціонер - Utmost Capital Limited. Нову схему власності восени 2015-го розкрили самі юристи видобувної компанії під час суду про захист репутації проти екс-міністра екології Ігоря Шевченка.

Акціонером Utmost Capital Limited є Dorchester International Inc. У свою чергу, ця компанія, за даними з "панамського досьє", виступає акціонером компаній Mildene Company Inc. і Banebarry Group Limited. Бенефіціаром останніх зазначений Павло Фукс - нова зірка на небокраї часів Петра Порошенка.

"А тепер давайте жити дружно"

Після зміни власника справи у "Голден Деррік" помітно покращилися. У 2017 р. Держгеонадра відновила 19 ліцензій, а розміри деяких ділянок 2018-го вдалося навіть розширити. Зробили навіть ребрендинг! У червні 2016 р. компанію вирішили перейменувати на "Аксон Україна", але новий статут чинності так і не набув, і в підсумку восени 2017 р. "Голден Деррік" постала як "Іст Юроуп Петролеум".

Примітно, що перша спроба перейменуватися на "Аксон Україна" провалилася через протест "Надра Україна", яка оскаржила в суді рішення загальних зборів. Але якщо в 2016 р. держкомпанія намагалася відстоювати свої інтереси в "Голден Деррік", то на початку 2017-го свою позицію кардинально змінила.

Спочатку 24 березня 2017 р. діючий голова НАК "Надра України" Ярослав Климович несподівано підписав мирові угоди з ТОВ "Голден Деррік" за боргами на 13 млн грн, щодо яких погодився на розстрочку їх погашення протягом 2,5 року. У грудні сторони підписали ще одну мирову угоду за боргом в 2 млн грн, яким "Надра України" дала розстрочку вже на п'ять років, погодившись на 35 тис. грн щомісяця.

Як свідчать судові реєстри, з цього ж часу повністю припинилися спроби домогтися повернення часток у спільних проектах з розробки Сахалінського родовища, у яких держкомпанії належало від 24 до 35%.

З нізвідки в топи

На цей час "Іст Юроуп Петролеум" володіє 19 ліцензійними ділянками загальною площею 2,017 тис. кв. км. Це приблизно 7% від усієї території Полтавської області. Марія Мартиненко, яка називає себе директором цього підприємства, у листопаді 2018 р. заявила, що в планах на найближчий час вийти на річний видобуток в 1 млрд кубометрів. "Наявний банк ліцензій і прогнози видобутку вуглеводнів стимулюють нас опинитися в топі", - скромно заявила вона в нещодавньому інтерв'ю.

У відкритому доступі інформація про ресурси вуглеводнів на всіх 19 ліцензійних ділянках "Іст Юроуп Петролеум" відсутня. Це й не дозволяє точно оцінити адекватну вартість цієї компанії і, відповідно, її 33-відсоткової частки, що стала предметом таємної угоди "Надра України".

Однак порядок цифр стає зрозумілим, якщо порівняти зі стартовими цінами схожих ділянок на найближчому аукціоні Державної геологічної служби.

Улітку 2018 р. "Іст Юроуп Петролеум" під час розширення меж ліцензійних ділянок повідомила Міністерству екології, що стосовно Майорівської площі, яка охоплює територію в 41,98 кв. км, ресурси газу на підготовленій до буріння ділянці становлять 4,1 млрд кубометрів. На Дружинінській площі (43,86 кв. км) ресурси оцінюються в 1,7 млрд, на Клюшниківській (152,33 кв. км) - у
4,4 млрд кубометрів.

Стартова ціна ліцензій на порівнянні за розмірами і ресурсами газу площі на аукціоні Державної служби геології, який відбудеться в системі ProZorro у березні, встановлена на рівні близько 18 млн грн.

Наприклад, початкову ціну ліцензії на Ватажківську площу в Харківській області з ресурсами 3,01 млрд кубометрів установлено на рівні 18,2 млн грн, Світанково-Логівську з ресурсами 0,95 млрд кубометрів - 17,7 млн грн.

Отже, навіть за найконсервативнішими оцінками, вартість усіх ділянок "Голден Деррік" має становити щонайменше 0,5 млрд грн. Якою ж була ціна поступки, "Надра України" не повідомляють.

Зелене світло

У липні 2017 р. "Голден Деррік" запустила процес реструктуризації своїх активів, створивши 19 дочірніх компаній, що відповідає кількості ліцензійних ділянок. Усі їх названо за єдиним принципом - скорочена назва нафтогазоносної площі і нарощення "інвест". Наприклад, "ГЛК-інвест", "ЗВС-інвест" або "НДК-інвест", що відповідає Гулаківській, Зуївській і Ново-Диканській площам.

"Ми ж почали структурування ліцензій шляхом їхньої передачі відповідним компаніям усередині групи "Інвест". Це дозволить зміцнити інвестиційний потенціал групи й перейти до технологічного етапу розробки родовищ", - стверджує Марія Мартиненко.

У грудні 2018 р. ці структури вже разом з "Авант Трейд Лімітед" створили ще по одній компанії.

Володіючи 33-процентним пакетом в "Іст Юроуп Петролеум", НАК "Надра України" при бажанні або, наприклад, зміні її керівництва могла б завадити змінам до статуту компанії, як це було у 2016 р. при першій спробі перейменування. Нині ж після зміни в держкомпанії засновників для планованої трансформації загорілося зелене світло, яке автоматично закриває перспективу повернення цінних активів державі.

* * *

Історію з виходом НАК "Надра України" зі створеної за державні гроші компанії можна зарахувати до класики жанру. Найбільший державний газовидобувник "Укргазвидобування" б'є на сполох, не може одержати жодної ліцензії, а тут чиновники виходять з четвертої за кількістю ліцензій компанії. При цьому ні попередніх обговорень, ні конкурсів, нічого.

Вироком звучать слова керівника НАК "Надра України" Ярослава Климовича у відповідь на прохання пояснити причину такого раптового виходу: "Ми вирішили змінити взаємовідносини… участь на цей момент нераціональна… активи "Іст Юроуп Петролеум" ризиковані й потребують великих капіталовкладень". Виходить, причина всього - відсутність коштів. При цьому він одразу говорить про те, що компанія зосередиться на інших проектах. Тобто гроші все ж таки є?

Здавалося, що після стількох гучних процесів, таких, як "вишки Бойка" і Межигір'я, така тупа здача держактивів уже неможлива. Але знизу в дно знову стукають.