UA / RU
Підтримати ZN.ua

Бюджетний алгоритм «Укрнафти»

Споконвічне «план не догма, а керівництво до дії» у контексті ситуації на нафтовому ринку нині набуло цілком іншого звучання...

Автор: Євген Смирнов

Споконвічне «план не догма, а керівництво до дії» у контексті ситуації на нафтовому ринку нині набуло цілком іншого звучання. Так, ще рік тому ніхто і припустити не міг, що довгострокові плани з розвитку вітчизняної нафтопереробки зазнають кардинальних змін шляхом зняття мит на імпорт нафтопродуктів в Україну. Чи інший приклад: намір того самого уряду знову запровадити імпортні мита на піку зростання попиту на пально-мастильні матеріали (ПММ). Або те, що вже колишній народний депутат, відомий своєю непримиренною позицією і відстоюванням «державних» інтересів на вітчизняному нафторинку, візьме та й відмовиться від контролю над одним із західноукраїнських НПЗ і плануватиме купівлю нині реконструйованого нафтопереробного заводу в Херсонській області. Або ще одна давня ідея — створення національної вертикально інтегрованої нафтової компанії (ВІНК) на базі ВАТ «Укрнафта», яка витає в повітрі з 2001 року як панацея від сезонних «бензинових криз» і постійно блокується різного роду владою.

Щоправда, незрозуміло поки що ні те, чи збереться Верховна Рада вчасно, а якщо збереться, то чи займатиметься проблемами нафтової галузі найближчим часом. Ні те, чи погодяться нинішні власники Херсонського НПЗ продати колишньому законотворцю своє підприємство. Та й історія з ВІНК, зважаючи на все, даватиме поживу для роздумів і приводи для матеріалів ще не одному поколінню чиновників і журналістів.

Виробничі обрії

Втім, не все так погано на вітчизняному ринку нафти і нафтопродуктів, що й підтвердили останні загальні збори акціонерів ВАТ «Укрнафта», які відбулися минулого тижня. Схоже, керівництво компанії знайшло свій алгоритм економічного зростання. Відповідно до даних річного звіту, торік компанія видобула 3120,5 тис. тонн нафти з конденсатом, що на 94,9 тис. тонн (3,1%) більше, ніж 2004-го (3025,6 тис. тонн), і 3271,9 млн. кубометрів газу.

У поточному році «Укрнафта» продовжує нарощувати обсяги видобутку вуглеводнів. Так, у першому кварталі 2006-го видобуто 790,3 тис. тонн нафти з конденсатом, що на 50,4 тис. тонн (6,8%) більше, ніж у першому кварталі минулого року (739,9 тис. тонн), і на 29,8 тис. тонн (3,9%) більше запланованого (760,5 тис. тонн). Введено в експлуатацію дев’ять нових свердловин (вісім нафтових і одна газова), що на три більше запланованого. 2006 року планується довести видобуток нафти до 3 млн. 100 тис. тонн і ввести в експлуатацію 49 нових свердловин.

Нагадаємо, що за даними Мінпаливенерго, видобуток нафти з газоконденсатом в Україні у січні—квітні 2006 року становив 1 млн. 502 тис. тонн, що на 123,9 тис. тонн (9%) більше, ніж за аналогічний період 2005-го. За словами голови правління ВАТ «Укрнафта» Ігоря Палиці, компанії вдалося зупинити падіння і почати динамічно нарощувати видобуток нафти, який до 2010 року планується довести до 3,6 млн. тонн на рік.

Ми не випадково акцентуємо увагу на цифрах видобутку, оскільки рівно рік тому міністр палива й енергетики України Іван Плачков заявив, що Кабінет міністрів України прогнозує зростання видобутку нафти з газовим конденсатом в Україні до 2010 року до рівня 5,1 млн. тонн на рік із 4,18 млн. тонн 2004-го, а природного газу — до 23,2 млрд. кубометрів із 20,1 млрд. кубометрів 2004 року.

За словами міністра, для досягнення поставленої мети протягом найближчих років Україна планує зосередити зусилля на збільшенні обсягів пошукового буріння вуглеводневої сировини. Згідно з прогнозами уряду, Україна планує збільшити видобуток нафти і конденсату до 2030 року до 5,4 млн. тонн на рік, а газу — до 28,5 млрд. кубометрів.

Проте експерти «Укрнафти» зазначають, що на місцях складається досить несприятлива ситуація із затримкою видачі ліцензій і відведенням земельних ділянок для буріння й облаштування нових свердловин. Відсутність концепції розрахунку орендної плати значно ускладнює і в окремих випадках унеможливлює їх будівництво. Крім цього, немає гарантій того, що компанія, вклавши кошти і пробуривши свердловини, одержить ліцензію на розробку родовища, яке можуть на тендерній основі віддати іншому підприємству. У зв’язку з цим І.Палиця зазначив, що збільшення нафтовидобутку дуже істотно залежатиме від розв’язання цієї проблеми, а також від одержання в експлуатацію нових площ. У цьому питанні компанія особливо сподівається на підтримку держави.

Фінансові висоти

Системний підхід до ведення бізнесу дав змогу компанії не лише збільшити обсяги прибутку. Другий рік поспіль «Укрнафта» підносить приємні сюрпризи своїм акціонерам, у тому числі й державі (як акціонеру, котрий володіє контрольним пакетом акцій). Минулого року питання розподілу прибутку ВАТ стало справжньою інтригою і було предметом обговорення протягом місяця. Тоді рішення акціонерів «Укрнафти» про спрямування практично 100% чистого прибутку (нагадаємо, що за 2004 рік він становив 1,347 млрд. грн.) на виплату дивідендів стало справжньою сенсацією і досить непоганою допомогою для бюджету. І державі, як власнику контрольного пакета акцій, були виплачені дивіденди у сумі понад 673,5 млн. грн.

За підсумками 2005 року дивіденди будуть ще більшими, оскільки чистий прибуток компанії вже становить 1,870 млрд. грн., що на 523,0 млн. грн. (38,8%) більше, ніж 2004 року. Чистий дохід компанії збільшився на 1,213 млрд. грн. (27,8%) — до 5,575 млрд. грн. Водночас обсяг платежів до бюджетів усіх рівнів зріс на 1,635 млрд. грн. (120,7% ) — до 2,989 млрд. грн. (див. рис. 1).

Для експертів галузі рішення нинішніх зборів акціонерів про спрямування практично всього чистого прибутку на виплату дивідендів також стало несподіванкою. Адже минулого року акціонери затвердили план розподілу прибутку, відповідно до якого 60% буде спрямовано на розвиток компанії, а решта — на виплату дивідендів.

У результаті ж як дивіденди було виплачено 1 млрд. 869 млн. 799 тис. 24,8 грн. (34,48 грн. на акцію) із чистого прибутку за 2005 рік. На частку держави як власника контрольного пакета акцій припадає близько 935 млн. грн. Решту прибутку ВАТ за минулий рік у розмірі 401 тис. 975,2 грн. за рішенням зборів буде використано для розвитку підприємства. Норматив розподілу прибутку, який «Укрнафта» планує одержати за підсумками 2006 року, має такий вигляд: не менше як 40% чистого прибутку за поточний рік піде на виплату дивідендів, решта — на розвиток вертикально інтегрованої нафтової компанії.

Ми поцікавилися в Ігоря Петровича, чим було продиктовано коригування у фінансових планах компанії. За його словами, усі проекти з розвитку «Укрнафти» торік фінансувалися за рахунок повернутої дебіторської заборгованості та інших внутрішніх резервів, які дають змогу підприємству фінансово розвиватися, без залучення кредитів. «Таким чином, ми вийшли на досить високі фінансові показники за результатами року, що дає нам підстави впевнено говорити про наявність усіх можливостей для створення ВІНК у найкоротші терміни, якщо, звичайно, будуть створені відповідні законодавчі умови. Вся ВІНК, її рентабельність і повернення коштів протягом 6,5 року розрахована з використанням кредитних коштів», — зазначив він.

Загалом, відповідно до підрахунків «Укрнафти», потреба в інвестиціях на 2006 рік становить 597 млн. грн. Найдорожчий проект — будівництво цілком нового Гамаліївського газопереробного заводу. Крім цього, планується модернізація Пасічнянського газопереробного виробництва, реконструкція об’єктів видобутку і підготовки газу Охтирського і Полтавського нафтогазопромислових районів.

Утім, затверджені акціонерами плани на поточний рік є більш ніж реалістичними, оскільки за підсумками першого кварталу 2006 року порівняно з аналогічним періодом минулого року чистий дохід збільшився на 61,9% — до 2,033 млрд. грн., а чистий прибуток — на 127,2% і становить 945,1 млн. грн. Водночас відрахування до бюджетів усіх рівнів зросли на 43,4% — до 733,6 млн. грн. (рис. 2).

Зазначимо, що не обійшлося на зборах і без кадрових перестановок. Місце голови спостережної ради ВАТ «Укрнафта» посів Володимир Каретко, котрий змінив на цій посаді вже колишнього главу НАК «Нафтогаз України» Олексія Івченка, а замість Олександра Третьякова до складу СР було призначено генерального директора ДК «Газ України» Олександра Болкісєва.

Новопризначений голова спостережної ради «Укрнафти» зазначив, що «ми послідовно виконуватимемо рішення глави держави про перетворення «Укрнафти» на вертикально інтегровану нафтову компанію». На його думку, створення ВІНК забезпечить стабілізуючий вплив держави на ринок нафтопродуктів, сприятиме залученню іноземних і внутрішніх інвестицій у розвідку й експлуатацію нафтогазових родовищ і диверсифікацію поставок нафти в Україну на основі реалізації проекту Євро-Азіатського нафтотранспортного коридору.

Слід сказати, що рішення зборів акціонерів «Укрнафти» мало досить позитивні економічні наслідки не тільки для цінних паперів українських нафтовидобувачів, а й для усього фондового ринку. Акції компанії «злетіли» у Першій фондовій торговельній системі (ПФТС) після повідомлення про виплату дивідендів за 2005 рік. За даними торговельного терміналу ПФТС, за станом на 13.50 четверга ціна купівлі зросла на 2,29%, продажу — на 7,46%.

Також експерти прогнозують збільшення індексу ділової активності по Україні загалом. За їхніми оцінках, рішення «Укрнафти» дасть можливість змінити існуючий нині тренд падіння ділової активності (зниження індексу становить 40% порівняно з квітнем минулого року і 12% стосовно січня 2006-го) і дещо стабілізувати економічну ситуацію в країні.

Ринкові
перспективи

Оцінка приросту кількості АЗС, які перейшли під бренд «Укрнафти», дозволяє говорити про закріплення компанії на ринку як потужного гравця. Поточного року компанія достатньо розширила власну мережу автозаправних станцій. Про це повідомив заступник фінансового директора «Укрнафти» Володимир Пустоваров. Нині під брендом «Укрнафти» працює вже близько 500 АЗС. До кінця року компанія планує збільшити власну мережу автозаправних станцій до 588. У результаті, компанія має всі шанси на одержання значного впливу на ринок роздрібної торгівлі нафтопродуктами, виступивши реальним конкурентом російським нафтовим монополіям, які домінують на цьому ринку.

Не менш амбіційні плани мають акціонери компанії і щодо переробки і перевалки нафти. Член спостережної ради «Укрнафти» Ігор Коломойський підтвердив, що у групи акціонерів зосереджено понад 72% акцій Дрогобицького НПЗ (НПК «Галичина»). Раніше «ДТ» писало про наміри Ігоря Коломойського придбати нафтові активи на заході і південному сході України. «Ми готові розглядати пропозицію в розмірі 72% акцій. Тоді нам буде це цікаво», — заявив він тоді, відповідаючи на запитання кореспондента «ДТ». Нині ж він не виключив можливості придбання компанією як Дрогобицького, так і Надвірнянського НПЗ, якщо це буде економічно доцільно і не викличе неприйняття з боку держави.

Він також заявив, що член спостережної ради «Укрнафти», заступник голови Фонду держмайна Дмитро Парфененко пообіцяв поставити перед керівництвом ФДМ питання про можливі умови включення Дрогобицького і Надвірнянського НПЗ у «Укрнафту». У кожному з цих заводів Фонд держмайна залишається власником 25—26% акцій. За його оцінками, орієнтовна вартість кожного з підприємств може становити близько 300—350 млн. дол.

Зазначимо, що тема взаємовідносин із державою є на сьогодні найбільш актуальною для компанії. За словами І.Коломойського, «Укрнафта» налагодила досить хороші контакти з НАК «Нафтогаз України», що дає змогу обом компаніям працювати на взаємовигідних умовах. Водночас, на думку пана Коломойського, невизначеність багатьох чинників є досить серйозним гальмом для реалізації великих довгострокових проектів. Як один із варіантів він навів можливість передачі «Укрнафті» активів з перевалки нафти в Одесі й Іллічівську, а також НПК «Галичина».

Водночас, за його словами, необхідне створення чіткого правового механізму збереження контролю над цими активами, щоб уникнути повторення «рецидивів реприватизації». «У разі його створення проект національної ВІНК може стати реальністю вже найближчим часом», — наголосив Ігор Коломойський.