UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Беняфіс"

Виведені "Приватом" 15 млрд грн 2015-го у комплексі з низькими цінами на нафту поклали "Укрнафту" "на бік". Однак і це не стало для "Нафтогазу" та урядової команди сигналом до дії. Згода на санацію - це визнання своєї імпотенції й небажання обстоювати інтереси держави та її громадян. Верхи, як і раніше, грають з олігархом у свою гру, а "білі комірці" з "Нафтогазу", схоже, не мають свого голосу.

Автор: Сергій Куюн

Рішення розпочати досудову санацію "Укрнафти", що фактично означає банкрутство компанії, не стало великою новиною. Надто вже глибоко загнав торік компанію її міноритарний акціонер - група "Приват" за пасивної підтримки з боку держави в особі прем'єр-міністра і НАК "Нафтогаз України". Виведені "Приватом" 15 млрд грн 2015-го у комплексі з низькими цінами на нафту поклали "Укрнафту" "на бік". Однак і це не стало для "Нафтогазу" та урядової команди сигналом до дії. Згода на санацію - це визнання своєї імпотенції й небажання обстоювати інтереси держави та її громадян. Верхи, як і раніше, грають з олігархом у свою гру, а "білі комірці" з "Нафтогазу", схоже, не мають свого голосу.

Засідання наглядової ради "Укрнафти" 24 травня, яке мало дати зелене світло процесу санації, відбулося з третьої спроби. Перенесення засідання в "Нафтогазі", що має більшість голосів у цьому органі управління, обґрунтовували різними причинами, але, зважаючи на все, це було пов'язано лише з перезавантаженням уряду.

Холодний душ для "білих комірців"

Ще за день до засідання наглядової ради стало відомо про підготовку сценарію "зливу". Джерела в "Нафтогазі" розповідають, що головний юрист "Укрнафти" В'ячеслав Карташов цілий день "інструктував" наківців, як голосувати на засіданні з санації. Примітно, що той самий Карташов курирував договори, за якими багатомільярдні суми було виведено з "Укрнафти" у 2015 р.

Провів підготовчу роботу з підлеглими й голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв (НАКу належить у наглядовій раді шість місць або більшість, яка може прийняти будь-яке рішення без участі представників міноритаріїв). "Він (Коболєв) сказав, що Коломойський (лідер групи "Приват" Ігор Коломойський. - С.К.) повирішував усе на Банковій, реструктуризував борги з рефінансу Приватбанку, тож, мовляв, самі розумієте, як будемо голосувати", - говорить один із членів наглядової ради "Укрнафти", що попросив не називати його імені. З іншого боку, слід зазначити, що думка членів наглядової ради від "Нафтогазу" не має значення, тому що всі зобов'язані голосувати за завданням на голосування, яке затверджується правлінням "Нафтогазу".

Настрій очільника "Нафтогазу" угадувався ще з його інтерв'ю DT.UA, яке вийшло напередодні засідання наглядової ради (див. DT.UA №18 від 20 травня 2016 р., "Андрій Коболєв: "Вважаю, "Приват" розуміє, що якщо судитиметься за газ з приводу повернення грошей, одержить набагато менше, ніж вимагає").

Засідання наглядової ради 24 травня його учасники назвали бенефісом Ігоря Коломойського, який особисто прибув в офіс "Нафтогазу". Його поява завжди залишає яскраві спогади у журналістів і чиновників. За словами очевидців, цей раз не став винятком. Зокрема, лідер "Привату" взяв участь в обговоренні буквально кожного аспекту, у результаті чого розгляд першого питання на порядку денному - про фінансовий стан "Укрнафти" - розтягнувся на дві години.

Фінансовий стан цієї напівдержавної нафтовидобувної компанії важкий, але легкою для розуміння є природа його виникнення. У 2015 р. "Укрнафта" відвантажила без оплати нафту невідомим фірмам з копійчаними "статутниками" на суму 7,741 млрд грн. А ще 6,885 млрд заплатила 24 таким само компаніям як передоплату за нафтопродукти. Ще 3,757 млрд грн боргу за відвантажену нафту тягнеться за компанією "Реаліз Ойл" з 2012 р… Про це було відомо й без аудованого звіту за 2015-й, якого дуже чекав Андрій Коболєв, пояснюючи свою бездіяльність стосовно "Укрнафти" 2016-го.

Чиї це компанії, зрозуміло всім, та тільки не Ігорю Валерійовичу! На засіданні наглядової ради 24 травня він зробив зауваження фінансовому директорові "Укрнафти" Ірині Євець щодо недопрацювання у роботі з дебіторами.

"Ви намагалися з'ясувати, чому вони не платять? Наше власне розслідування показує, що вони не можуть заплатити, тому що ДФС анулювала їм свідоцтво платника ПДВ", - передає слова Коломойського, адресовані пані Євець, один з учасників засідання 24 травня.

З нового й цікавого можна виокремити борг за скраплений газ на 50,5 млн грн, який на "Укрнафту" "підвісили" у листопаді-грудні 2015 р. Тобто вже при Марку Роллінсі на посаді глави правління, який любить повторювати, що всі борги утворилися виключно до нього. Але привертають до себе увагу не ці "копійки": газ без оплати відвантажили фірмулі "Гарант УТН", яка на той момент заборгувала "Укрнафті" 745 млн грн за відвантажену ще у серпні нафту. Цей борг значиться й досі. Це так, до питання змін і надійності нового менеджменту…

Аудована звітність, якої так чекав "білий комірець" Коболєв, звучить як вирок насамперед йому як голові наглядової ради "Укрнафти" протягом усього 2015 р. Первинна дебіторська заборгованість на 31 грудня 2015 р. становила 18,435 млрд грн. Половину, схоже, вже списали: чиста дебіторська заборгованість на зазначену дату - 9,475 млрд грн. При цьому необхідно зазначити, що 77,4% дебіторки вже прострочено (ймовірно, не буде повернуто ніколи). Збиток "Укрнафти" становив 5,4 млрд грн. Борг перед бюджетом - 10,6 млрд грн (зростання за рік на 7,8 млрд).

Хто винен? Хай там як, але в 2015 р. був бенефіс "Привату": через лояльний менеджмент з компанії було виведено 14,7 млрд грн. Однак дніпропетровський олігарх сам не впорався б, тож допоміг мажоритарний акціонер. Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк і керівник "Нафтогазу України" Андрій Коболєв, що перебуває в його прямому підпорядкуванні, навмисно чи ні, але не вжили необхідних заходів, щоб перешкодити грабунку "Укрнафти". При цьому вони мали для виконання цього завдання всі важелі.

Починаючи з 26 травня 2015 р., коли набув чинності спеціально прийнятий Верховною Радою оновлений Закон "Про акціонерні товариства", вони могли відсторонити менеджмент "Укрнафти" на чолі з Пітером Ван Хеке, призначити виконувача обов'язків і перекрити можливості для виведення коштів з компанії. Саме в травні-вересні "Приват" вивів з "Укрнафти" основну частину коштів - близько
12 млрд грн. Це значить, що боргів перед бюджетом можна було б повністю уникнути. Швидше за все, оперативна робота з травня з боржниками й перекриття численних схем, через які витікали гроші з "Укрнафти", допомогли б уникнути й 5,4 млрд грн збитку, у результаті чого знову завдано втрат державі як акціонеру - адже зі збитків дивідендів не буває.

Санація, профанація…

Звітність компанії свідчить: "Укрнафта" - банкрут. Що означає обраний план досудової санації? Основних моментів три: у компанії залишається колишній менеджмент, на рік запроваджується мораторій на виплату боргу, на борг не нараховується пеня.

План санації необхідно затвердити в Державній фіскальній службі. Фактично санація - це комплекс заходів, який має переконати кредитора дати компанії шанс.

Щоб оцінити ймовірність виконання цього плану, спробуємо відповісти на два ключові запитання: що треба зробити і хто це робитиме? За рік необхідно повернути майже 11 млрд грн податкової заборгованості. Це понад поточні податкові зобов'язання. При середній ціні нафти Brent у 33,9 дол./бар. "Укрнафта" одержала 510 млн грн збитків (дані було оголошено на засіданні 24 травня). У другому кварталі й далі ринки не чекають провалу, але й великого зростання вище 50 дол./бар. теж ніхто не очікує. Не буде великою помилкою сказати, що в найкращому разі діяльність "Укрнафти" за таких цін буде близькою до нуля, можливий невеликий плюс. Але це радикально не змінить суми боргу.

Тому єдиним ефективним заходом є повернення боргів. "Приват" заборгував близько
18 млрд грн, "Нафтогаз" - 3,7 млрд грн. Так, Ігор Коломойський намагається довести, що НАК заборгував "Укрнафті" за газ близько 100 млрд грн за ринковою ціною. Але, по-перше, це ще має встановити суд. По-друге, хтось вірить, що НАК у змозі заплатити таку суму? У будь-якому разі необхідно займатися всіма боргами. Борги "Привату" сформувалися очевидним шахрайським шляхом і мають перспективу кримінального переслідування.

Безумовно, є ще варіант продажу частини активів (наприклад заправок), а також лобіювання зниження податків (зокрема ренти на нафту). Але перспективи цих проектів, особливо останнього, украй туманні, враховуючи, що необхідне внесення змін через парламент. А там зниження податків не вітають…

У будь-якому разі подивімося, хто збирається реалізовувати цю складну програму санації. Досить сказати, що більшість тих, хто виводив гроші з "Укрнафти" у 2015 р., продовжують роботу в компанії й сьогодні. Чистим знущанням виглядає підпис Наталії Доліної під торішньою звітністю з багатомільярдними мінусами. Вона одна з тих, хто перераховував мільярди "приватівським" "лавкам", незважаючи на такі самі мільярдні борги перед держбюджетом, але й і сьогодні залишається головним бухгалтером "Укрнафти"! Трудиться в компанії й колишній фіндиректор Володимир Пустоваров, і юрист Карташов, і "безпечник" Захаров. "Чому вони дотепер в "Укрнафті", де ведуть як мінімум шпигунську, а як максимум диверсійну діяльність?" - на це запитання у Марка Роллінса немає несмішної відповіді. Не дуже стурбований цим і голова наглядової ради "Укрнафти" Андрій Коболєв, який, втім, у своїй команді нещодавно провів ґрунтовні чистки, позбувшись "антиприватівських" менеджерів - Савченка, Столяра та декого з інших.

Можна впевнено стверджувати, що нинішній менеджмент "Укрнафти" не здатний радикально змінити ситуацію, тому що для цього необхідно конфліктувати з Ігорем Коломойським. Там його слухають, а не сперечаються з ним. Санація в найкращому разі дасть змогу одержати перепочинок групі "Приват", якій ніхто не зможе переконливо висунути претензії щодо боргів. Крім того, як бачимо, залишаються можливості для роботи на свою користь, що може остаточно добити "Укрнафту". Держава ж втратить право вимагати борги. Дуже ймовірно, що потім нам скажуть прозаїчне "вибачте, не вийшло"…

Найбільші шанси виправити ситуацію й зберегти компанію для акціонерів (включаючи "Приват") має варіант швидких і злагоджених дій державних органів. Це відсторонення через наглядову раду нинішнього менеджменту та призначення в правління тимчасово виконуючих обов'язки державних менеджерів з різних відомств (податкова, СБУ, Мінекономіки і Мінфін). Оперативно звільняються одіозні представники "Привату" у компанії, встановлюється повний контроль над ресурсними і фінансовими потоками. Рахунки компанії переводяться з Приватбанку в державні банки, щоб виключити спроби їх блокування. Проти відповідальних за виведення коштів відкривають кримінальні справи (статей, благо, вистачає). Фіскальна служба проводить активну роботу з компаніями-дебіторами. Кабінет міністрів лібералізує продаж нафти "Укрнафти", даючи можливість іти на експорт, щоб позбутися монопольної залежності від "Укртатнафти" - єдиного покупця й переробника нафти, що видобувається "Укрнафтою". Паралельно вивчається питання зниження ренти, реструктуризації боргів з ДФС тощо.

Такий зухвалий план дозволив вивести "Приват" з "Укртранснафти" у березні 2015 р. Тоді злагоджено спрацювали НАК "Нафтогаз України", Міненерговугільпром, СБУ та, зважаючи на все, адміністрація президента.

Переділ, скажете ви? Але як тоді бути з 1 млрд грн дивідендів за 2015 р., які нафтотранспортна компанія виплатить державі? Це більше, ніж за всі 15 років її існування!

За "Укрнафту" треба воювати, Коломойський не любить слабких суперників. Але хто піде воювати? Коболєв, Роллінс, Насіров? З ними вже все зрозуміло - дивіться результати "Укрнафти" за 2015 р. Гройсман?.. Щось давно не чутно й Петра Олексійовича з його деолігархізацією… Якби вони боролися за держінтереси, як Коломойський бореться за свої, результат був би зовсім іншим. І не тільки в "Укрнафті".