UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зростання тарифу на передачу електроенергії коштуватиме бюджету мінус 20 млрд грн надходжень

Середня частка електрики у собівартості продукції добувної галузі може скласти 60%.

Державний бюджет України недоотримає 20 млрд грн після зростання тарифу на передачу електроенергії. Новий тариф спричинить зростання собівартості видобутку корисних копалин та суміжної продукції, пише Цензор.НЕТ.

Видання зазначає, що в собівартості добувних підприємств частка витрат на електрику уже становить від 30 до 50%.

“Підвищення тарифу на передачу електроенергії, яке пропонує схвалити Нацкомісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (HKPEKП) негативно вплине на обсяги реалізації та надходження до бюджету”, – вважає виконавча директорка Національної асоціації добувної промисловості України Ксенія Оринчак.

Проєкт рішення, яке передбачає зростання тарифу на передачу е/е у 2025 році на 26% – з 528,57 до 665,27 грн/МВт год HKPEKП схвалила 13 листопада. У разі остаточного погодження нової ставки тарифу, за підрахунками асоціації, скорочення надходжень до бюджету від добувних підприємств України очікується на рівні близько 20 млрд грн. Наразі щорічний обсяг надходжень до бюджету України від компаній, які представляє асоціація, становить близько 300 млрд грн.

"Коливання тарифів на електрику впливає на господарську діяльність кожного добувного підприємства, незалежно від складності виробничих процесів, наявності етапів збагачення, тощо. Наразі частка витрат на електрику в собівартості добувних підприємств уже становить від 30 до 50%. Якщо відбуватиметься подальше зростання витрат, вони ставатимуть неконкурентоспроможними, особливо у випадку експорту. Відповідно, поставатиме питання про обмеження виробництва. А це бюджетні надходження, валютна виручка, це робочі місця", - сказала Оринчак.

Читайте також: "Укренерго" почало процес реструктуризації єврооблігацій після рішення Кабміну

Як розповів аналітик асоціації Георгій Попов, на більшості українських підприємств добувної галузі собівартість виробництва продукції уже вища за витрати конкурентів з інших країн. Наприклад, стосовно залізної руди в Україні вона вища у 3 рази через необхідність збагачення руди, яке вимагає виконання трьох додаткових енергоємних процесів. У випадку виробництва титанової чи феросплавної продукції таких операцій ще більше, а витрати на електрику ще вищі.

За його словами, якщо середня частка електрики у собівартості складе 60% і вище, то підприємству краще зупинитися, адже виробництво стає нерентабельним. 

“Варто зауважити, що у випадку зростання тарифу, яке пропонує НКРЕКП, добувні підприємства не просто стикнуться зі зменшенням виробництва і продажів через чергове зростання витрат, деякі з них можуть просто зупинитися. І надходження ренти чи податку на прибуток не просто зменшаться, а їх взагалі може не бути", - пояснив Попов.

Водночас Оринчак нагадала, що витрати бізнесу вже суттєво зросли через підвищення акцизів на бензин, дизель і скраплений газ, збільшення тарифів на електроенергію, здорожчання вартості залізничної логістики. Тож додаткове фінансове навантаження тільки погіршуватиме ситуацію окремих підприємств і галузі загалом. Воно позбавить підприємства ресурсів на модернізацію виробництва, підвищення ефективності та продуктивності, покращення екологічних стандартів, які є дуже важливими в контексті європейської інтеграції України.

Пропозицію НКРЕКП у Національній асоціації добувної промисловості назвали необґрунтованою. Там звернули увагу на відсутність конкретних прорахунків впливу підвищення тарифу на ситуацію в галузі та економіці країни загалом. Водночас в асоціації сподіваються на конструктивний діалог з регулятором.

Зараз тариф на передачу електроенергії становить 528,57 грн/МВт-год, тариф на диспетчеризацію - 104,57 грн/МВт-год. Його ввели з 1 січня 2024 року. 

Зазначимо, що НЕК «Укренерго» просило про збільшення тарифу на передачу електроенергії на 2025 рік на 48% - до 783,71 грн/МВт-год.