UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відключення світла: у виграші ті, хто давно усвідомив, що ми тонемо

Місцева влада все менше сподівається на центральну і нарощує власну генерацію електроенергії.

Липень і серпень будуть непростими для українців через відключення світла: навіть якщо Росія раптом перестане обстрілювати наші об’єкти інфраструктури, все одно доведеться закривати дефіцит після серії нещодавніх ворожих обстрілів, пише експерт ZN.UA з питань енергетики Ігор Маскалевич у статті «Розподілена генерація: порятунок потопаючих у руках самі знаєте кого».

«Порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих. Поки у виграші ті, хто давно усвідомив, що ми тонемо. В основному, до речі, це місцева влада», – каже Маскалевич.

Як приклад він наводить місто Хмельницький. Там уже кілька років триває програма автономного живлення критичної інфраструктури. 

«Не космос, але дасть можливість як мінімум забезпечити роботу каналізації. І якщо жити без світла ще якось можна, то з непрацюючою каналізацією в багатоповерхівках за кілька тижнів настане колапс. Отже, забезпечення електрикою постачання ЖКГ – абсолютний пріоритет», – підкреслює експерт.

Читайте також: Бізнес в Україні мляво бере енергокредити: в чому проблема

Київ тим часом збирається ставити шість невеликих газопоршневих установок, дещо схоже планує і Рівне. «Для міста цього дуже мало, але хоч щось», – коментує Маскалевич. 

В активному пошуку й інші регіони, лише в черзі за міні-ТЕЦ уже понад 30 міст. «Вочевидь, особливих надій на центральну владу вже ніхто не покладає, тут уже аби тільки не заважали», – резюмує експерт.

Водночас плани президента Володимира Зеленського запустити до кінця 2024 року додатковий 1 ГВт розподіленої генерації Маскалевич вважає нереальними: на це потрібен як мінімум цілий рік, і це за умови того, що ми зможемо швидко закупити і встановити обладнання.