Через значне зростання споживання електричної енергії під час зменшення температури, в Україні запровадили відключення світла. Експерти розповіли NV, наскільки масштабними можуть бути відключення для населення найближчим часом, що чекає українців у літні пікові місяці споживання електроенергії та чи встигнуть енергетики відновити все до зими.
Як довго будуть відключати світло
Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко пояснив, що імпорт електроенергії не здатен наразі повністю покрити наші потреби, але може значно пом’якшити ситуацію.
«Коли за аварійною допомогою звертається безпосередньо «Укренерго», то іноді наші партнери просто не готові згенерувати достатню кількість електроенергії. Якщо ж це відбуватиметься плановано, то, звісно, нам зможуть постачати весь той обсяг, який ми здатні взяти, а це 1,7 ГВт згідно регуляції ENTSO-E (Об'єднаної Європейської мережі операторів систем передачі електроенергії)», – зазначив він.
Олександр Харченко нагадав, що до 14 травня обмеження стосувалися здебільшого промисловості, але і цього виявилось недостатньо, тож почали обмежувати і приватних споживачів.
«Зараз мова йде про те, що обмежувалися одночасно 7−8% від загальної кількості споживачів в Україні, втім, на досить незначний час. Я думаю, що приблизно такі ж обмеження нас чекають в найближчому майбутньому на доволі регулярній основі – йдеться про 2−2,5−3 роки», – пояснив він.
Чи будуть відключати світло влітку
Експерт визнав, що зараз складно спрогнозувати ситуацію у літні місяці пікового споживання електроенергії на тлі спеки. Все буде залежити від того, як поведуть себе і споживачі, і від ситуації з імпортом, і з темпами відновлення та, зрештою, нових можливих атак.
Обмеження постачання електроенергії як промисловості, так і населенню влітку прогнозує директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
«Тут причина зрозуміла: запрацюють кондиціонери — і в квартирах, і в офісах та магазинах. Причому це відбуватиметься одночасно з виходом у плановий ремонт деяких блоків атомних електростанцій. Але, я думаю, відключення для населення не будуть якісь критичні», – пояснив він.
Швидше за все, це відбуватиметься у пікові вечірні години.
«Та це залежить ще й від економії електроенергії населенням у ці години. А також від того, як ми будемо користуватися імпортом: чи будемо повністю «вибирати» квоту, і чи вона збільшиться», – зазначив Омельченко.
Також багато залежить від нових масштабних обстрілів енергетичної інфраструктури: якщо їх не буде, то не слід очікувати надто тривалих відключень для населення.
Чи встигнуть енергетики відновити енергосистему до зими
«Ми не зможемо повністю відновити всі втрати (до зими), а на сьогодні це до 8 ГВт. Це неможливо. Хіба що частково. Десь 1,5−2 ГВт додаткової генерації можемо створити за рахунок когенераційних установок, дизель-генераторів, добудувати певні потужності вітрових парків, сонячних електростанцій. Плюс відремонтувати — це додасть ще десь стільки ж. Але це в разі, якщо буде захист ППО. Цей процес має відбуватись паралельно», – пояснив Володимир Омельченко.
Взимку дефіцит електроенергії буде серйозний, стверджує спеціаліст: він буде «покриватися частково імпортом, частково ми завеземо і встановимо малу генерацію (розосереджені маневрові потужності - невеличкі електростанції)».
«Тому мій прогноз такий, я думаю, що загалом взимку ми зможемо зберегти цілісність енергетичної системи. Це головне завдання на сьогодні. І також забезпечити мінімально необхідні потреби як населення, так і промисловості», – підсумував експерт.
Нагадаємо, генеральний директор YASNO Сергій Коваленко попередив, що через втрату великої частини маневрової генерації відключення електроенергії в Україні є неминучими.