UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна ризикує програти "енергетичну війну" з Росією — Тімченко

Генеральний директор ДТЕК вважає, що перемога України залежить не лише від людей на фронті, але й від того, як працюватиме промисловість і звичайний бізнес.

Україна може програти енергетичну війну з Росією, якщо найближчим часом не надійде допомога від США, попередив Максим Тімченко, генеральний директор ДТЕК. Заява генерального директора ДТЕК Максима Тімченка додає занепокоєння, оскільки Україна стурбована щодо заблокованого республіканцями в Конгресі пакету допомоги, який, за словами українських чиновників, має надійти "протягом місяця", щоб допомогти протистояти російським військовим, повідомляє Financial Times.

"Після двох років цієї боротьби ми не можемо дозволити собі програти цю енергетичну війну. І є ризик, що ми можемо почати програвати просто тому, що обіцяне не було виконано", — сказав Тімченко в інтерв'ю Financial Times.

Тімченко вважає, що перемога України "залежить не лише від людей на фронті, але й від того, як виживе наша економіка, а саме від того, як працюватиме промисловість і звичайний бізнес. Постачання електроенергії "однаково важливе як влітку, так і взимку".

У листопаді Світовий банк оцінив збитки, завдані енергетичному сектору України під час війни, у 12 мільярдів доларів, причому взимку 2022/2023 року було пошкоджено понад 50% енергетичної інфраструктури країни. Спочатку Україна була більш підготовленою і здатною захистити свою енергетичну інфраструктуру в перші місяці зими, але в останні тижні "більше безпілотників і більше ракет досягають своєї мети", сказав Тімченко, оскільки Україна намагається розгорнути достатню кількість засобів протиповітряної оборони на тлі виснаження західних боєприпасів.

"Ми щотижня відновлюємо наше енергетичне обладнання після обстрілів. І відчуття того, що ми стаємо більш незахищеними, дуже шкодить нашій впевненості", — повідомив генеральний директор ДТЕК.

ДТЕК, яка забезпечує близько 20% потреб України в електроенергії, зафіксувала понад 9700 обстрілів своєї інфраструктури з початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року. За даними ДТЕК, майже 160 обстрілів припали на теплові електростанції компанії. Лише цього року компанія зазнала 150 нападів, а понад 1 мільйон домогосподарств і підприємств постраждали від відключень електроенергії в регіонах діяльності ДТЕК.

Тімченко зазначив, що одним із способів, яким Україна може підвищити свою стійкість до російських атак, є розширення використання відновлюваних джерел енергії. Один критичний вибух на електростанції може миттєво вимкнути величезні обсяги електроенергії, але це навряд чи станеться з вітроелектростанціями, де така ж кількість електроенергії буде розподілена між кількома турбінами, що ускладнює її виведення з ладу одним ударом.

ДТЕК відкрив Тилігульську вітроелектростанцію потужністю 114 МВт у травні минулого року і планує збільшити її потужність до 500 МВт у найближчі роки. Компанія також має намір побудувати ще один проєкт потужністю 650 МВт на південь від Києва. Тімченко також визнав, що іноземним компаніям буде важко витрачати мільйони доларів на розвиток відновлюваної енергетики в Україні зараз через проблеми з безпекою, але вони повинні почати готуватися до того, що "ми отримаємо більше [засобів протиповітряної оборони]".

Читайте також: Росія продовжуватиме використовувати енергетичний терор для політичного впливу – британська розвідка

Раніше стало відомо, що ДТЕК посилює співпрацю з Японією, щоб збільшити підтримку енергетичного сектору України. Максим Тімченко зазначив, що уряд Японії та японський бізнес вже понад десять років віддано підтримують українські компанії, такі як ДТЕК.