UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна посіла друге місце за рівнем цін на спотовому ринку електроенергії в ЄС – Герус

У неділю, 2 липня, в Україні на спотовому ринку електроенергії зафіксовано другу найвищу ціну в Європі. Про це у своєму Телеграм-каналі написав Андрій Герус, голова комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Верховної Ради України.

«Лобісти енергетичних монополій можуть радіти. Хоча ні, ще вимагають повної відміни прайс-кепів на яскраво вираженому монопольному ринку, щоб ціна стала найвищою у Європі. Є куди прагнути!» - зазначив він.

Голова комітету навів також дані, з яких випливає, що найдорожча електроенергія 2 липня була у Італії (4460 грн/МВт-год), Україні (2931 грн/МВт-год) та Греції (2871 грн/МВт-год), найдешевша – у Нідерландах (мінус 3561 грн/МВт-год), Німеччині (мінус 2155 грн/МВт-год) та Словенії (мінус 1798 грн/МВт-год).

Минулого тижня Нацкомісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і компослуг (НКРЕКП), підвищила максимальні граничні ціни на 50-80% залежно від годин споживання, зокрема, на ринку «на добу наперед» (РДН), внутрішньодобовому ринку (ВДР) і балансуючому ринку.

Тобто, починаючи із 1 липня 2023 року, доба буде розділена на три цінові зони, в яких максимальні тарифи підвищено із 23:00 до 7:00 – на 50%, з 2 000 до 3 000 грн/МВт-год; із 7:00 до 19:00 - на 40%, з 4 000 до 5 600 грн/МВт-год; із 19:00 до 23:00 - на 80%, з 4 000 до 7 200 грн/МВт-год. При цьому мінімальні граничні ціни на РДН і ВДР не були змінені та зберіглися на рівні 10 грн/МВт-год.

Водночас підприємства ГМК України закликали НКРЕКП не збільшувати граничні ціни, оскільки це призведе до додаткового зростання їх витрат та, відповідно, зупинки заводів через нерентабельність виробництва. Про таку вірогідність повідомили Нікопольський та Запорізький завод феросплавів, а також Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат.

Це рішення було прийняте практично одномоментно із підривом дамби на Каховській ГЕС. За оцінками Мінекономіки України, сума прямих збитків, тобто втрати житлово-комунального сектора, енергетики, сільського господарства, транспорту, екології та промисловості, складає щонайменше $2 млрд. Через брак водопостачання практично зупинив роботу найпотужніший металургійний комбінат в Україні «АрселорМіттал Кривий Ріг».