UA / RU
Підтримати ZN.ua

У НКРЕКП розписали складові, за рахунок яких мають вчетверо підвищити тарифи на електроенергію для населення

Тариф для населення випливає, зокрема, з інших тарифів, які раніше підвищила сама ж НКРЕКП.

У Національній комісії , що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, назвали економічно обґрунтовану ціна на електричну енергію для споживачів та розповіли, з чого вона складається. Про це сказав голова НКРЕКП, Костянтин Ущаповський в інтерв’ю виданню "Енерго бізнес".

"Установлена Кабінетом Міністрів фіксована ціна на електричну енергію для побутових споживачів не покриває всі складові витрати на виробництво, передачу (розподіл) та постачання електричної енергії побутовим споживачам. Фіксована ціна утримується на пільговому рівні за рахунок механізму покладення спеціальних обов’язків на державних виробників електричної енергії — "Енергоатом" і "Укргідроенерго"", — розповів Ущаповський.

Читайте також: Під час війни НКРЕКП вирішила підіймати тарифи без громадського обговорення

За його словами, економічно обґрунтована ціна на електричну енергію для споживачів (у тому числі — побутових) є значно вищою за фіксовані ціни для побутових споживачів і сьогодні становить понад 6 грн за кВт-год (з урахуванням податку на додану вартість).

У цій цифрі чотири складники:

Середньозважена фіксована ціна на електричну енергію для населення зараз становить 1,56 грн/кВт-год із урахуванням ПДВ, додав голова НКРЕКП.

Читайте також: НКРЕКП затвердила триетапне підвищення тарифів на електроенергію в 2023 році: кого торкнуться зміни

Нагадаємо, що положенням про покладення спецзобов’язань на учасників ринку електроенергії встановлено фіксований тариф на електрику для населення. Строк дії положення спливав 30 квітня, але Кабінет Міністрів у квітні продовжив цей період ще на місяць — до 31 травня.

Як писало ZN.UA, раніше було ухвалено рішення про підвищення у 2023 році одного з ключових тарифів в Україні, що впливає на ціни товарів та послуг - тарифу на передачу електроенергії.

Підвищення указаного тарифу раніше напряму не впливало на населення. Принаймні в частині житлово-комунальних тарифів. Це було пов'язано з тим, що побутовим споживачам постачання електроенергії здійснюється постачальником універсальних послуг за фіксованими цінами, що передбачено Порядком формування цін на універсальні послуги. Відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", побутові споживачі та малі непобутові споживачі отримують саме універсальні послуги.

Але оцінювати наслідки підвищення тарифу на передачу необхідно у комплексі.

Як показав досвід попередніх років, тариф на передачу істотно впливає на промислових виробників та інших учасників ринку. Можливим наслідком збільшення тарифу може бути зростання ціни товари та послуги.