UA / RU
Підтримати ZN.ua

Світ починає оговтуватися від газової кризи, викликаної війною в Україні: пропозиція переходить від дефіциту до перенасичення

Попит - млявий.

Світові ринки переповнюється природним газом, що штовхає ціни нижче і створює надлишок палива як в Європі, так і в Азії - принаймні, протягом наступних кількох тижнів. Про це пише Bloomberg.

"Ця тенденція була рідкісним явищем протягом останнього року, оскільки війна в Україні перевернула енергетичні ринки, а Європа поспішила забезпечити якомога більше альтернативних джерел постачання. Тепер запаси заповнюються від Південної Кореї до Іспанії", - повідомляє агентство.

Серед причин надлишку газу Bloomberg називає м'яку зиму та зусилля, що вживалися країнами щодо скорочення споживання. Крім того, світовий експорт СПГ відновився в березні до історичного максимуму, частково завдяки відновленню виробництва в США.

Читайте також: Країни ЄС домовилися про обмеження цін на газ

"Танкери, заповнені скрапленим природним газом - заміна втрачених потоків російських трубопроводів - тепер проводять тижні на простої в морі", - зазначає видання.

Неймовірними темпами йде й накопичення газу до наступного опалювального сезону.

Так, європейські запаси СПГ стрімко зростають. Європа заповнює свої газові сховища на кілька тижнів раніше, ніж у довоєнний 2021 рік, коли європейський континент вже лихоманило від газового шантажу Росії.

"Газові сховища досягли поточних рівнів на 11 тижнів раніше порівняно з 2021 роком", - йдеться в матеріалі.

Наприклад, в Іспанії, де знаходиться найбільше терміналів СПГ в Європі, газові сховища вже заповнені на 85%. А СПГ продовжує надходити рекордними темпами для цієї пори року.

Перенасичення ринків спостерігається також в Азії. Китай навіть змушений здійснювати реекспорт СПГ в Південну Корею. Японія, великий покупець, також намагається продавати поставки, що йдуть в країну, щоб запобігти надлишку пропозиції вдома.

Крім того, попри те, що в південній півкулі наближається зима, попит у Південній Америці на газ залишається слабким.

Така ситуація точно триватиме ще кілька тижнів.

Читайте також: ЄС розглядає можливість зниження граничної ціни на газ — Reuters

Далі - планове щорічне технічне обслуговування на газових об'єктах з кінця квітня до літа може обмежити надлишок поставок. Крім того, залишаються й інші ризики - це подальше скорочення російських поставок або несподівані відключення поставок.

Також, очікується, що Аргентина напередодні зими на південній півкулі розгорне другий плавучий термінал, і це одразу збільшить закупівлі СПГ.

Крім того, ринки знаходяться в очікуванні літньої погоди в північній півкулі, оскільки будь-яка екстремальна спека та посухи можуть збільшити споживання газу.

Ще один фактор - до початку третього кварталу імпортери почнуть готуватися до зими, підігріваючи конкуренцію за вантажі СПГ.

І ці фактори в комплексі зберігають певне занепокоєння на ринку. На це вказують і ціни на газ в Європі та Азії. Хоча вони різко впали з торішніх максимумів, вони все ще значно вищі за середні показники останніх десяти років.

Проте, як прогнозують опитані експерти, перенасичення ринків продовжить поширюватися. А отже, ціни ще «можуть знизитися до рівня підлоги».