Міністерство фінансів США опублікувало попередження американським компаніям про можливе ухилення від ліміту цін на нафту РФ, що експортується через нафтопровід «Східний Сибір — Тихий Океан» (ССТО) і порти на сході Росії. Про це повідомляє Reuters.
Управління з контролю за іноземними активами (OFAC) заявило, що йому відома інформація про те, що нафта, яка транспортується через ССТО та інша сира нафта, що експортується через тихоокеанські порти, такі як Козьмино, може продаватися за ціною, вищою за 60 доларів, встановлену для Росії західними країнами, і що американські компанії, можливо, несвідомо надавати послуги для такої торгівлі.
Країни G7, включно зі Сполученими Штатами, та ЄС встановили обмеження на ціни для російської сирої нафти з кінця минулого року в рамках санкцій проти РФ.
«Ці американські постачальники послуг можуть не знати, що вони надають послуги, пов’язані з російською нафтою, придбаною за ціною, вищою за граничну, оскільки особи, які не є громадянами США і беруть участь в експорті, могли надати неповну або неправдиву документацію або використовувати інші обманні методи», - йдеться в першому попередженні OFAC, що стосується ліміту цін.
Відповідно до схеми обмеження цін, компаніям у країнах G7 та ЄС дозволено надавати фінансові послуги, такі як транспортування та страхування для російської нафти та нафтопродуктів, тільки якщо вони продаються за ціною, вищою за граничну.
OFAC заявив, що деякі танкери можуть маніпулювати своїми автоматичними ідентифікаційними системами, щоб приховати прибуття в Козьмино або інші порти. Така схема також може маскувати перекачування з судна на судно, щоб приховати походження російської нафти.
У відомстві заявили, що судновласники та інші постачальники послуг можуть використовувати записи та свідчення учасників нафтового ринку про те, що російська нафта, яку вони обслуговують, була придбана за ціною, нижчою за граничну, щоб уникнути штрафів.
Окремі особи або компанії, які ухиляються, уникають або порушують встановлену межу цін, можуть бути притягнуті до адміністративної або кримінальної відповідальності, заявили в OFAC.
У попередженні сировинним брокерам і трейдерам нагадується, що витрати на доставку, фрахт і страхування не включаються до граничних цін, але нездатність деталізувати такі витрати може бути використана для приховування закупівель російської нафти вище ліміту ціни. OFAC також рекомендує трейдерам зберігати документи, які свідчать про те, що російська нафта і нафтопродукти були куплені за ціною, нижчою за граничну, або на її рівні.
Раніше повідомлялося, що попри західні санкції, експорт нафти з Росії повернувся до рівня, який фіксувався до 24 лютого 2022 року, перед вторгненням в Україну. Як заявило Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) у своєму щомісячному звіті, експорт сирої нафти та нафтопродуктів з РФ у березні зріс до найвищого рівня з квітня 2020 року, підскочивши на 600 тисяч барелів на день. Зростання минулого місяця збільшило приблизний дохід Росії від експорту нафти до $12,7 мільярда.
За даними МЕА, порівняно з минулим роком, дохід Москви зменшився на 43%, оскільки Росія змушена продавати свої барелі більш обмеженому колу клієнтів, які здатні домовитися про суттєві знижки.