UA / RU
Підтримати ZN.ua

Російські військові посилюють військову активність на ЗАЕС — Greenpeace

Росія збільшила кількість реактивних систем залпового вогню на Запорізькій АЕС.

© resourcescommittee.house.gov
© resourcescommittee.house.gov
© resourcescommittee.house.gov
© Getty Images

Нові дані супутникової розвідки свідчать про значну військову активність Росії на Запорізькій атомній електростанції, повідомляє Greenpeace Україна із посиланням на звіт McKenzie Intelligence Services.

Аналітики визначили поблизу ЗАЕС вогневі позиції російських реактивних систем залпового вогню (РСЗВ), включаючи РСЗВ великої дальності БМ-30 «Смерч» та РСЗВ середньої дальності БМ-27 «Ураган». Звіт також містить аналіз будівництва військових окопів та укріплень на території водойми-охолоджувача ЗАЕС.

Вогневі позиції РСЗВ загрожують сусідньому Нікополю і потенційно – навіть місту Кривий Ріг. Експерти McKenzie дійшли висновку, що близькість цих російських РСЗВ до ЗАЕС заважає Україні вести контрбатарейний вогонь. 

Доповідь була опублікована напередодні екстреного засідання Ради керуючих МАГАТЕ 12 грудня, скликаного українським урядом для вирішення ядерної кризи, спричиненої цілеспрямованими ракетними атаками Росії на українську енергосистему, зокрема, на її підстанції.

«Російські збройні сили продовжують мілітаризувати найбільшу в Європі атомну електростанцію, порушуючи стандарти ядерної безпеки, побудувавши понад 1000 метрів траншей та укріплень на її водоймі-охолоджувачі. Стрільба з важких реактивних систем залпового вогню поблизу ЗАЕС ставить під загрозу життя українських громадян та громад, а також підвищує ядерні ризики. Російська окупація ЗАЕС має бути припинена», — заявив Шон Берні, старший спеціаліст з ядерних питань Greenpeace Україна.

Читайте також: "Це неприпустимо!", — Гроссі відреагував на атаку російського дрона на автомобіль МАГАТЕ

Захоплення Росією ЗАЕС у березні 2022 року мало на меті отримати стратегічний актив, позбавивши Україну життєво важливої електроенергії, а також дозволити Росії використовувати станцію як військовий стартовий майданчик, а також – як постійну ядерну загрозу для України та всієї Європи.  

Аналіз Greenpeace припускає, що мілітаризація ставка-охолоджувача пов'язана з провалом російських планів перезапуску та будівництва нової водонасосної станції. Після того, як 6 червня 2023 року Росія зруйнувала дамбу в Новій Каховці, запорізькі реактори втратили доступ до необхідної води з Каховського водосховища. Через міжнародний тиск Росія відклала плани перезапуску реакторів ЗАЕС, який мав бути здійснений до 10 грудня 2024 року.

Однак російські атаки на українську енергосистему збільшили до безпрецедентного рівня ризик серйозних радіаційних викидів, які можуть послідувати за колапсом мережі. З вересня Greenpeace вимагає від МАГАТЕ дотримуватися угоди з українським урядом та створити постійну і безперервну місію на підстанціях.

«Аналіз McKenzie підкреслює систематичну нездатність МАГАТЕ повідомити про великі російські військові операції, які порушують норми ядерної безпеки. Серйозність ядерної кризи вимагає нового підходу до припинення російської окупації Запорізької атомної електростанції. Росія має бути відсторонена від будь-якого майбутнього контролю над станцією», — заявив Ян Ванде Путте, експерт з ядерних питань Greenpeace Україна.