UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ріст тарифу на електроенергію: негативні наслідки для способу життя мільйонів

У сільській місцевості і приміських агломераціях проживають мільйони людей, які змушені споживати більше е/е в побуті. 

Якщо зростання тарифу несподіванкою не було, то по-справжньому лякає те, в який спосіб влада збирається це зробити. Про це йдеться в статті директора аналітико-дослідницького центру «Інститут міста» Олександра Сергієнка «Диференціація по-нашому. Як зростуть тарифи на енергетику» на сайті ZN.UA.

Читайте також: Олександр Усик разом з ДТЕК просять світову спільноту допомогти українським енергетикам

Як ми писали, з 1 червня формулу оплати населенням послуги за електроенергію змінять і тариф при споживанні понад 100 кВт зросте майже на 80%.

В Україні навколо великих і середніх міст уже сформувалися агломераційні зони із сіл і котеджних містечок. Там централізованого водопостачання, гарячої води, централізованого опалення просто немає — все життєзабезпечення тримається виключно (або переважно) на електриці. Звісно, її споживання в таких домогосподарствах у рази вище, ніж у містах, де є повний набір житлово-комунальних послуг. Тому підвищення тарифів для таких родин може боляче вдарити по бюджетах.

Читайте також: Удар по енергетичній інфраструктурі в Сумській області: енергетикам вдалося відновити електропостачання майже всім споживачам

Якщо придивитися до структури населення приміських територій, то її склад за останні десятиліття змінився кардинально. До початку великої війни до Києва щодня приїздило 560 тисяч людей з передмістя на роботу. 

Читайте також: Війна в Україні може дати поштовх відродженню ядерної енергетики США — Bloomberg

Окрему когорту становлять пенсіонери, які влітку, або навіть цілий рік, живуть за містом і займаються садами та городами. Також до сільських громад приїхало багато переселенців. Для них будь-яке зростання вартості електрики буде болючим, адже з 10,5 мільйона українських пенсіонерів половина отримує пенсії менш як 4 тис. грн.

Нагадаємо, є чотири підстави для запровадження вищих тарифів, однак вони мають бути елементом грамотної енергетичної політики.