Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) стежить за дотриманням п'яти принципів, спрямованих на захист Запорізької АЕС (ЗАЕС) під час війни. Про це заявив генеральний директор Рафаель Маріано Гроссі, повідомляє сайт МАГАТЕ.
«П’ять конкретних принципів, які підтримуються членами Ради Безпеки ООН, дуже чіткі. Жодного нападу з боку чи проти цього великого ядерного об’єкта», – сказав Рафаель Маріано Гроссі.
Цього тижня ЗАЕС повідомила МАГАТЕ про кадрову ситуацію на станції. Зараз там налічується близько 5000 співробітників, що є більше у порівнянні з минулим роком, але менше, ніж до війни. При цьому штатна чисельність атомних електростанцій, які експлуатує «Росатом», нижча за відповідну чисельність персоналу України. Проте ЗАЕС заявила, що набрала достатньо кваліфікованого персоналу, який працює у головних диспетчерських за поточного стану (стан холодної зупинки блоків).
Фахівці, які працюють на станції, протягом останнього тижня чули звуки артилерійських та ракетних обстрілів на відстані від АЕС, а також вогонь зі стрілецької зброї як поблизу, так і далі від майданчика. Про це вони повідомили МАГАТЕ. 8 травня експерти МАГАТЕ розповіли про повітряну тривогу, що тривала 90 хвилин через перебуванням безпілотників у районі водойми-охолоджувача. 9 травня пролунав ще один сигнал повітряної тривоги, що призвело до відкладення запланованого проходу команди в межах периметра майданчика.
Постійні небезпеки, з якими стикається найбільша в Європі атомна електростанція, перерахували на початку квітня, коли її обстріляли кількома ударами безпілотників. Минулого тижня МАГАТЕ повідомила про існування бази для підготовки операторів безпілотників, а також стартових майданчиків для безпілотників, що розгорнули поблизу реакторного блоку №6 ЗАЕС і його навчального центру. Експерти МАГАТЕ не побачили жодних доказів запуску безпілотників, наявності тренувальних приміщень чи стартових майданчиків у периметрі майданчика, але вимагають доступу до даху сусідньої будівлі лабораторії.
В інших частинах України групи МАГАТЕ на Хмельницькій, Рівненській та Південно-Українській АЕС, а також на Чорнобильській АЕС заявили про належну підтримку ядерної безпеки. Фахівців, які перебували в Чорнобилі, замінила нова група. Експерти МАГАТЕ, розміщені на цих об’єктах, регулярно перевіряють їх та обговорюють їхні поточні можливості.
Раніше ми писали про те, що Запорізька атомна електростанція встановлює чотири нові мобільні дизельні котли для генерації додаткової пари, яка необхідна для виконання різних функцій ядерної безпеки.