UA / RU
Підтримати ZN.ua

Поставки російського СПГ до ЄС знизилися минулого року — FT

Скорочення потоків російського газу підвищує надії на енергетичну незалежність ЄС.

Поставки російського скрапленого природного газу до ЄС дещо знизилися минулого року після різкого зростання у 2022 році, посилюючи впевненість у тому, що Союз може нарешті позбутися імпорту викопного палива з РФ. Про це пише FT.

Читайте також: Німеччина планує обмежити імпорт російського СПГ — Bloomberg

Політики в Брюсселі працюють над законодавством, яке дозволить країнам Союзу повністю заборонити імпорт російського газу трубопроводами, а також скрапленого природного газу, майже через два роки після того, як повномасштабне вторгнення Москви в Україну спонукало ЄС відмовлятися від російських енергоносіїв.

Деякі аналітики та чиновники ЄС вважають, що законодавство може забезпечити поступове скорочення до нуля без значних наслідків для європейського газового ринку.

Після того, як Кремль почав використовувати поставки газу до Європи як зброю, столиці ЄС взялися шукати альтернативи. Зростання попиту на СПГ здебільшого покривалося за рахунок поставок із США, але за іронією долі це також призвело до стрибка в імпорті СПГ з Росії, яка залишається однією з найбільших країн-виробників.

За даними S&P Global Commodity Insights, російський СПГ і те, що залишилося від поставок газу з РФ трубопроводами, становили лише 13% від загального обсягу поставок до ЄС минулого року, порівняно з 40% у 2021 році.

Читайте також: Порти ЄС допомагають продавати російський СПГ — FT

У 2022 році імпорт СПГ з Росії в ЄС становив 20,5 мільярда кубометрів природного газу, що на 30 відсотків більше, ніж у 2021 році. Минулого року спостерігалося незначне падіння до 19,8 млрд кубометрів.

Комісар ЄС із питань енергетики Кадрі Сімсон заявила минулого місяця, що нові правила, які дозволяють країнам-членам забороняти бронювання потужностей в газопроводах і терміналах СПГ Союзу, є "пропорційним і цілеспрямованим способом" для країн ЄС скоротити поставки з Росії.

За словами чиновників ЄС, ці правила мають стати основою для розірвання контрактів з російськими постачальниками без виплати значних компенсацій.

Зараз у ЄС є значний потенціал для того, щоб позбутися російських поставок, вважає науковий співробітник аналітичного центру Bruegel Бен Мак-Вільямс. За його словами, країни Союзу вжили таких заходів, як використання відновлюваних джерел енергії, щоб зменшити залежність від газу, і в найближчі два роки з'явиться більше поставок СПГ поза межами Росії, на які ЄС може розраховувати.

Ситуація, в якій Союз перебуває зараз, різко контрастує з 2022 роком, коли Москва обмежила поставки газопроводами, продовжуючи вторгнення в Україну. ЄС був змушений шукати СПГ на світовому ринку, щоб замінити втрачені обсяги, а ціни на газ сягнули понад 300 євро за мегават-годину влітку, в розпал енергетичної кризи.

Зараз ціни на газ становлять десяту частину від тих, що були на піку кризи, а обсяги його зберігання значно перевищують середній показник за попередні п'ять років.

Читайте також: Іноземні акціонери призупинили участь у великому газовому проекті РФ — ЗМІ

Якщо російський СПГ буде поступово виведений з Європи, виникне певний тиск на європейські ціни на газ, але це не повинно бути монументальною зміною ціни, сказав Пітер Томпсон з консалтингової компанії Baringa Partners.

Однак зупинка потоків трубопроводами може виявитися складнішою, оскільки деякі країни ЄС, що не мають виходу до моря, зокрема Угорщина та Австрія, все ще значною мірою покладаються на ці поставки.

"Як доставити газ до цих країн - значно складніше питання, на яке зараз важко відповісти", - додав Томпсон. 

Але, за його словами, все мало б змінитися, коли буде створена така інфраструктура, як заплановані термінали СПГ по всій Європі.

Австрія вже зробила крок до диверсифікації своїх поставок: у листопаді минулого року енергетична група OMV уклала угоду з американським постачальником СПГ Cheniere Energy. Поставки повинні початися з 2029 року.

Угорщина, однак, не зробила жодних кроків, щоб відмовитися від потоків з РФ, які йдуть транзитом через Болгарію та Україну. Дія угоди про транзит газу територією України завершиться 31 грудня 2024 року. За словами Сімсон, вона розповіла міністрам країн ЄС про альтернативні маршрути

Аналітики попереджають про ризики для безпеки постачання газу до Європи, одним з яких є відновлення попиту. Одним із факторів низьких цін і достатніх запасів газу в сховищах є масове скорочення попиту, яке спостерігається в країнах Союзу, а деякі заводи зупинили роботу через високі ціни.

Читайте також: Німеччина домовилася з Нігерією про постачання СПГ 

Раніше повідомлялося, що США націлились на здатність Росії експортувати скраплений природний газ (СПГ). На початку листопада минулого року Державний департамент оголосив про санкції проти нового російського проекту, відомого як "Арктик СПГ 2", фактично заблокувавши країнам Європи та Азії можливість купівлі газу з цього проекту.

Хоча США та їхні союзники і раніше запроваджували санкції проти російських енергетичних проектів у відповідь на війну проти України, це перший випадок, коли обмеження безпосередньо торкнулися поставок СПГ.