UA / RU
Підтримати ZN.ua

План Зеленського запустити до кінця року 1 ГВт розподіленої генерації – нереальний: чому

Разом з технічною складністю реалізації є ще не менш важливий аспект: електроенергія від розподіленої генерації – далеко не дешева.

План ввести в дію «до мільйона» додаткових кіловатів за рахунок розподіленої генерації до кінця 2024 року, озвучений президентом Володимиром Зеленським, нереально втілити в життя за наших обставин, пише експерт ZN.UA з питань енергетики Ігор Маскалевич у статті «Розподілена генерація: порятунок потопаючих у руках самі знаєте кого».

«Цифра геть нереальна. У дуже оптимістичному сценарії за цей час можна хіба що розпочати реалізацію проєктів з такою потужністю зі строками введення в експлуатацію рік-півтора. І якщо остаточно спуститися з рожевих небес на землю, то з’ясується гостра проблема наявності самого обладнання на ринку», – йдеться у статті.

Маскалевич зазначає, що лише кілька компаній у світі виготовляють газопоршневі установки: менше десяти, якщо не рахувати китайські. Там уже давно розписані інші замовлення наперед, тож задовольнити раптовий попит України буде складно.

Наприклад, відносно велику установку в 3–5 МВт виготовляють не один місяць. Схожа ситуація і з газотурбінними установками.

Також можуть виникнути проблеми з монтажем та експлуатацією:: «Американська турбіна, з якою після фотосесій мучилися понад рік, не дасть збрехати», – додає автор.

Читайте також: Озвучено суму, яку НАТО інвестував у фонд розробки ШІ та космічних технологій

Крім того, в питанні розподіленої генерації, особливо за рахунок газових установок, виникають проблеми пожежної безпеки. 

Необхідно також вирішувати питання і із забезпеченням промисловими акумуляторами, які потрібні для регулювання добових піків споживання.

Тож супутні анонси ввести в найближчі роки в дію до 5 млн кВт експерт пропонує одразу ділити мінімум на два.