UA / RU
Підтримати ZN.ua

Підстави для підвищення тарифу на електроенергію: що влада робить не так

Нові тарифи мали б не бити по гаманцям українців, а бути елементом ефективної політики.

Для пильного спостерігача зростання тарифів у енергетиці з 1 червня несподіванкою не стало, пише кандидат фізіко-математичних наук, юрист, директор аналітико-дослідницького центру "Інститут міста" Олександр Сергієнко в статті «Диференціація по-нашому. Як зростуть тарифи на енергетику» на сайті ZN.UA.

Читайте також: Олександр Усик разом з ДТЕК просять світову спільноту допомогти українським енергетикам

Від дня ухвалення Державного бюджету України на 2024 рік це було очевидно: тарифи зростатимуть. Адже кошти на житлові субсидії зросли проти 2023 року на 25% — до 50 млрд грн. Оскільки тарифи на тепло та газ були «заморожені» законодавчо, єдиною можливістю використати ці додаткові мільярди було зростання тарифу на електрику, й ми про це писали.

Читайте також: Росія може повторити масовані обстріли – чи вистоїть українська енергетика

Нинішня владна команда, як і багато попередніх, дбає про свій імідж, тому розмов про неприємні процедури ретельно уникає. Цього разу владі дуже пощастило, на відміну від «піплу», який сидітиме без світла, — вороги знищили половину електроенергетики країни, тож є мотив для виправдання.

Фахові енергетики вас запевнять: жодне підвищення тарифів не покриє витрат на відбудову. Капітальні вкладення фінансуються окремо. Якими ж є підстави для підвищення тарифів, а точніше — доведення їх до економічно виправданого рівня?

Перша — існування різних тарифів для бізнесу та населення, так зване перехресне субсидіювання. Це не що інше, як економічне обдурювання — бізнес однаково перекладе свої високі тарифи на споживача.

Друга підстава — тарифи, нижчі за економічно доцільні, поступово знищують виробника, погіршують якість продукції чи послуги, не дають змоги розвиватися. Ціна, за якою отримує кіловати населення, набагато нижча за реальні витрати на їх виробництво.

Третя — компенсації на здешевлення тарифу б’ють не лише по тих, хто компенсує, а й по державному бюджету, тобто по всіх. НАЕК «Енергоатом», яку влада примушує продавати свою електрику задешево (державному підприємству «Гарантований покупець», яке потім продає її населенню через посередників), така «доброчинність» щороку обходиться в 300 млрд грн.

Четверта підстава — соціальна несправедливість, яку породжують низькі тарифи для всіх. Цивілізований світ давно це зрозумів і випрацював механізми соціального захисту останніх від високих цін через системи субсидій — на житло, харчі, комунальні послуги (в різних країнах — по-різному).

На думку автора, в Україні слід формувати політику, а не потурати нікчемним інстинктам влади і натовпу.

Раніше ми писали про те, що останніми днями ситуація стабілізувалась, однак вже незабаром відключення повернуться. Відсутність відключень була пов’язана із підключенням до мережі після ремонтів двох енергоблоків АЕС, а також активною роботою сонячних електростанцій. Однак незабаром ремонт розпочнеться на чергових атомних блоках.