Всім українським співробітникам однієї з найбільших в Європі атомних станцій – Запорізької – окупаційна влада заблокувала перепустки. Відповідні дії вчинено щодо працівників, які не підписали “контракти” з окупаційною владою, повідомляє “Енергоатом”.
Від початку лютого 2024 року окупаційна адміністрація Запорізької АЕС заборонила українському персоналу прохід на майданчик де експлуатується обладнання. Проте до останнього часу частина працівників – приблизно 360 чоловік – залишалось працювати, не маючи відповідних угод з окупантами.
З часу захоплення окупаційним військами РФ станції майже 5200 фахівців залишили Енергодар, фактично створюючи вакуум кваліфікованих працівників для обслуговування. До цього часу доля 17 співробітників атомної інфраструктури не відома.
Які матиме наслідки для станції та безпеки АЕС, припинення роботи кваліфікованих спеціалістів?
«Окупанти заміщають кваліфікований український персонал на людей з міст поблизу Енергодара, котрі не мають жодного уявлення про експлуатацію атомних об’єктів. Це, своєю чергою, призводить до безграмотних дій з обладнанням станції, внаслідок чого воно постійно деградує», – зазначив у коментарі керівник “Енергоатома” Петро Котін.
За словами очільника “Енергоатома”, фахівці, які виїхали на підконтрольну Україні територію, зараз залучені до реалізації проєктів на атомних станціях України. 333 працівники виконують відновлювальні роботи на енергоблоках Хмельницької АЕС. До кінця року на ХАЕС працюватимуть загалом понад 1500 професіоналів із ЗАЕС.
Раніше повідомлялось, що Росія не зможе ефективно використовувати ЗАЕС для вироблення електроенергії через її технологічну деградацію.
"Крім палива дуже багато проблем: немає води, немає кваліфікованого персоналу і, фактично, глибока деградація всього обладнання станції. На сьогодні, фактично, неможливо перезапустити станцію в такому стані через наявність усіх цих факторів. І, фактично, вона на сьогодні в такому ж стані, як Чорнобильська станція, яку росіяни залишили через те, що вона ніякої користі їм не могла принести. Те ж саме зараз на Запорізькій атомній станції", – вважає очільник “Енрегоатома” Петро Котін.