Ракетні удари Росії та постійні атаки дронів серйозно пошкодили енергосистему України. Через це наступний опалювальний сезон може бути дуже складним.
Днями ПАТ "Центренерго" вирішило, що доцільно імпортувати вугілля для проходження осінньо-зимового періоду 2023/2024 років, аргументуючи це тим, що українського вугілля може не вистачити. Експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев розповів «Громадському радіо», чому склалася така ситуація та як її можна виправити.
Він зазначив, що зараз у державних та не державних шахтах не нарощується видобуток і на це є кілька причин.
Одна із причин – ті шахти, які експлуатують, і вони так чи інакше належать до форми, близької до державної власності, не вкладають кошти. Бо для того, щоб їх вкласти, потрібно їх десь отримати. Наприклад, реалізуючи власну продукцію. А якщо собівартість видобутку перевищує ринкову вартість відповідної вугільної продукції, то реалізувати її на ринку не вдається. Це означає, що не вдається отримати кошти й не вдається вкласти у нарощування видобутку.
«Де можна взяти ці кошти? Можна взяти гроші у держави. Вона достатньо тривалий період щорічно дотувала вугільну галузь, забираючи кошти з бюджету та перераховуючи їх на рахунки відповідних вугільних підприємств. Можна залучити інвестора. Але інвестор не хоче вкладати гроші в державні підприємства. Тож їх потрібно акціонувати. Тобто перевести в якусь іншу власність. Нехай зі збереженням більшої частки державної власності. Але для цього потрібно реорганізувати ці вугільні підприємства, закривши ті шахти, які є збитковими», – пояснив він.
У липні Денис Шмигаль заявив, що на складах є півтора мільйона тон вугілля. 5 серпня перший заступник міністра енергетики Юрій Власенко сказав, що на складах українських ТЕС і ТЕЦ накопичено 1 мільйон 400 тисяч тонн вугілля. Геннадій Рябцев пояснив, куди зникли 100 тисяч тонн.
«Теплові електростанції виробляють електричну енергію. Для чого ця енергія? Для того, щоб ми більш-менш нормально почувалися. У спеку +35. Кондиціонери. При чому — у пікові години навантаження на енергетичну інфраструктуру. Це нормальна ситуація. Запаси змінні, плинні. Це не фіксується так, що закривають склад і нікого туди не допускають. Головне, щоб вугілля надходило більше, аніж його витрачають. Зазвичай так відбувається на тому ж самому ДТЕК»,– пояснив експерт.
Як Україна переживе другу воєнну зиму, залежить від трьох чинників: кількості ворожих ударів, результативності нашої ППО й ефективності заходів щодо відновлення енергосистеми. Детальніше читайте у матеріалі Ігоря Маскалевича «Aварійна допомога для кондиціонерів, що буде в мороз під обстрілами?» на ZN.UA.