UA / RU
Підтримати ZN.ua

На ЗАЕС виведена з ладу остання резервна лінія електропередач – МАГАТЕ

Ситуація на заводі залишається небезпечною.

Запорізька АЕС може знову перейти на живлення від генераторів, оскільки досі лишається відключеною пошкоджена 1 березня остання резервна лінія електропередач. Про це повідомив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі.

За його словами, резервна лінія електропередач 330 кіловольтів (кВ) перебуває на ремонті, що ще раз підкреслює крихкість ядерної безпеки та безпеки на найбільшій атомній електростанції Європи.

Читайте також: Зеленський: жодна міжнародна інституція не в змозі допомогти деокупувати ЗАЕС

При цьому він зазначив, що протягом трьох тижнів ЗАЕС отримувала електроенергію лише від однієї основної зовнішньої лінії електропередач 750 кВ. Станції потрібне зовнішнє електропостачання для виконання основних функцій ядерної безпеки. Без резервної лінії будь-яке пошкодження лінії 750 кВ призведе до повної втрати електростанції за межами майданчика, пояснив Гроссі.

9 березня станція втратила все зовнішнє електропостачання на 11 годин, коли було відключено лінію 750 кВ, що змусило станцію покладатися на свої аварійні дизель-генератори для охолодження реактора та інших важливих функцій ядерної безпеки та захисту.

Генеральний директор Гроссі заявив, що ситуація на заводі залишається небезпечною. Група місії МАГАТЕ з підтримки та сприяння в Запоріжжі (ІСАМЗ), присутня в даний час на заводі, була проінформована про те, що відновлення лінії було заплановано на 5, 10, а потім 13 березня, але цього так і не сталося.

Повторне підключення заплановане на 23 березня. Він додав, що якщо це відключення від основної лінії електропередач та ремонтні роботи виконуватимуться, коли лінія 330 кВ є недоступною, це призведе до повної втрати електроенергії та зробить станцію залежною від дизель-генераторів.

Зазначимо, перемовини з Росією щодо нейтральної зони навколо Запорізької АЕС поки що не увінчалися успіхом. Вихід російських військових з території ЗАЕС потрібен щонайменше для того, щоб персонал спокійно міг оперувати станцією та нести відповідальність за ядерну та радіаційну безпеку.