UA / RU
Підтримати ZN.ua

На ринок систем оповіщення в Україні поклав око народний депутат-утікач Шахов — ЗМІ

Депутат хоче монополізувати ринок.

Оголошений у розшук народний депутат від групи "Довіра" Сергій Шахов намагається з-за кордону впровадити в Україні нові системи оповіщення і просить на це гроші міжнародних партнерів. Це показало журналістське розслідування "hromadske".

Для цього народний депутат бомбардує зверненнями різні державні органи. Редакція hromadske від двох незалежних одне від одного джерел отримала його депутатські звернення до прем’єр-міністра. 

В одному парламентар пише, що за 5-7 років планує встановити близько 150 тисяч гучномовців різних моделей по всій Україні. І просить на це гроші міжнародних партнерів. Лише на 2023 рік, за його розрахунками, потрібно 500 мільйонів доларів. Таку суму запросили в урядів західних країн.

Ініціатива Шахова із залучення грошей від іноземців отримала підтримку українського МЗС. Принаймні про це пише сам Шахов у своєму зверненні до Дениса Шмигаля.

.

Народний депутат пропонує купувати продукцію західного виробництва компаній Telegrafia та Digitex, дистриб'ютором останньої в Україні є компанія "Укрзалізничавтоматика".

За висновком видання, Самбожук через певних людей пов’язаний з "Укрзалізничавтоматикою", інтереси якої просуває на ринку разом із Шаховим.

У листі до прем'єра Шахов заявляє, що нові системи оповіщення потрібні, бо старі не справляються, а Україна не має власних виробників. Хоча, як з’ясувало hromadske, щонайменше дві компанії на ринку мають повний цикл виробництва систем оповіщення: НВП "Електроприлад" та НВП "Озон-С".

Народний депутат також пропонує внести зміни до наказу МВС, у якому прописані технічні вимоги для систем оповіщення. Значна частина доповнень від Шахова резонує з характеристиками продукції компанії, у якої купує обладнання "Укрзалізничавтоматика". Якщо такі вимоги будуть ухвалені, це може призвести до монополізації сфери систем оповіщення.

Крім того, hromadske виявило, що радник Шахова на громадських засадах і секретар у його депутатському об’єднанні Микола Самбожук раніше мав бізнес у Росії, пов'язаний із системами оповіщення. Одна з його російських компаній – ООО "Системы Техногенной Безопасности Мониторинга Чрезвычайных Ситуаций", яку ліквідували 2016 року, – займалася тим самим, що й "Укрзалізничавтоматика": впроваджувала і забезпечувала системи оповіщення.

За даними "Чесно", Микола Володимирович Самбожук, який народився 31 липня 1962 року в селі Красне на Тернопільщині, є заступником директора української ТОВ "Транспортні автоматизовані системи".

Редакція hromadske з двох незалежних одне від одного джерел отримала витяг з реєстру "Російський паспорт", згідно з яким людина з такими ж паспортними даними у 2007 році отримала два російських паспорти, а пізніше ще й закордонний. Підстава отримання паспорта, виданого Самбожуку 03.08.2007, – досягнення 45-річного віку. На сьогодні ці паспорти, згідно з реєстром, уже недійсні.

У реєстрі Федеральної податкової служби РФ також є актуальний індивідуальний податковий номер Самбожука. Крім того, у людини з таким ім'ям значиться несплачений податок у Росії за користування транспортом.

Сам Самбожук заперечив hromadske наявність у нього і російського громадянства, і заборгованості за транспортний податок, а також свою причетність до російських компаній.

Проте джерела журналістів у правоохоронних органах стверджують, що 27 березня 2020 року Микола Самбожук літав із Борисполя до Франкфурта за російським закордонним паспортом, серія та номер якого збігаються з його закордонним паспортом у системі "Роспаспорт". На той час він уже був радником депутата Шахова та секретарем депутатського об’єднання "Довіра".

У Німеччині проживає син Самбожука Нікіта, який разом із батьком значиться серед засновників російської громадської організації "Центр содействия предотвращению и мониторингу чрезвычайных ситуаций".

Микола Самбожук також користувався автівками з російською реєстрацією. На одній із них 18 травня 2019 року Самбожук із пункту перетину "Нові Яриловичі" виїхав до Білорусі. Це була BMW 740Li xDRIVE, пише hromadske.

Нагадаємо, депутат Сергій Шахов зараз перебуває за межами України. НАБУ і САП підозрюють його у приховуванні майна на загальну суму 88 мільйонів гривень у декларації. Йдеться, зокрема, про 13 квартир у центрі столиці, 8 паркомісць, котеджі під Києвом та земельні ділянки загальною площею 115 гектарів. Справу нині розглядає Вищий антикорупційний суд. Однак уже понад пів року Шахов на засідання не ходить. Через це його оголосили в розшук.