UA / RU
Підтримати ZN.ua

МАГАТЕ оглянуло два енергоблоки ЗАЕС: на дахах вибухівки нема

Тепер експерти вимагають доступу ще до чотирьох енергоблоків.

Експерти Міжнародного агентства з атомної енергії, які відвідали захоплену російськими військами Запорізьку атомну електростанцію, заявили, що не помітили мін або вибухівки на дахах реакторних будівель третього та четвертого енергоблоків, а також у турбінних залах АЕС.

«Після неодноразових запитів команда мала безперешкодний доступ до дахів двох реакторних блоків, а також могла чітко бачити дахи турбінних залів. Команда продовжить свої запити відвідати дахи інших чотирьох блоків ЗАЕС», -  заявив генеральний директор МАГАТЕ Маріано Гроссі.

За його словами, огляд провели у четвер, після дев’ятої ротації експертних груп МАГАТЕ на електростанції.

Читайте також: Росіяни змушують працівників Запорізької АЕС оформляти російські паспорти – Генштаб

У ніч перед ротацією команда повідомила, що чула серію вибухів поблизу електростанції. Російські військові на ЗАЕС заявили, що внаслідок цих детонацій «впливу на майданчик, сусідню промзону та місто Енергодар не було».

Гроссі закликав «всі сторони» «утримуватися від будь-яких дій, які можуть призвести до ядерної аварії з потенційними наслідками для здоров'я населення та навколишнього середовища».  

За останній тиждень групи МАГАТЕ провели додаткові інспекції та обходи території ЗАЕС. Зокрема, після обходу периметра території 1 серпня команда підтвердила, що міни, які вперше були помічені 23 липня, все ще стоять на місці, однак нових мін чи вибухівки не було виявлено.

В організації також зазначили, що не отримали даних про повний  обсяг робіт з технічного обслуговування, які окупанти буцімто планують провести на енергоблоці №5, який було переведено в стан холодної зупинки.

Читайте також: ГУР МО: Росіяни вже готуються до зими — шукають пріоритетні об’єкти української енергосистеми

Енергодар тимчасово окупований ворогом із весни 2022 року. Відчуття небезпеки з боку окупованої ЗАЕС в українців є завжди, хоч би які нові інформаційні приводи забирали увагу щоранку. Яким було 24 лютого для Енергодара? Як працює місцева влада в екзилі та як живуть ті, хто залишився в Енергодарі? Як і де виживають ті, хто виїхав? Як вони комунікують із мером? Чи є реальні ризики та загрози можливого підриву ЗАЕС читайте в інтерв’ю з мером Енергодара Дмитром Орловим «Росіяни прикриваються периметром Запорізької АЕС, аби ховати техніку та особовий склад».