UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кучеренко про арешт нафтогазової компанії Коломойського: держава гарячечно шукає, як це оформити законно

"Санта-Барбара" продовжується", - каже депутат.

Нещодавня націоналізація найбільшої приватної нафтогазової компанії України "Укрнафтобуріння", яка належала Ігорю Коломойському, Віталію Хомутинніку та Павлу Фуксу, демонструє дедалі більше ознак хаосу та відбувається з грубими порушеннями законодавства. Про це заявив перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко.

"Санта-Барбара з передачею акцій "Укрнафтобуріння" до "Укрнафти" продовжується. Витратив годину щоби детально розібратися - а чи здатна держава нарешті легітимно віджати достатньо велику приватну газову компанію Укрнафтобуріння?! Чи все це обов’язково робити як завжди тобто через одне місце", - зазначив Кучеренко.

За його словами, відчуваються ознаки того, що "команда передати "Укрнафтобуріння" в управління (держави, - ред.) за будь-яку ціну, отримана з самих високих кабінетів".

Водночас цей процес іде "з грубим порушенням законодавства як в частині застосування спрощеної процедури в обхід конкурсу АРМА, так і без дотримання обов‘язкового дозволу АМКУ".

"Головним в цьому спектаклі є те, що ініціатори вирішили дорогою позбутися АРМА і скористатися спрощеною скороченою процедурою передачі арештованого майна Урядом у виняткових випадках", - зазначив Кучеренко.

За його словами, законодавство містить вичерпний перелік таких підстав, а саме наявність прямої загрози зупинки тепло/водо/газопостачання, або задіяність в роботі на ВПК. Цю процедуру було спеціально запроваджено під невідкладну передачу арештованих облгазів та обленерго. Бо в іншому випадку - проходження законодавчо передбаченої процедури через АРМА, існувала пряма загроза системам життєзабезпечення.

"У випадку з "Укрнафтобуріння", я, як фахівець в ЖКГ та ПЕК з багаторічним досвідом, взагалі не вбачаю наявність жодних правових підстав використання такої спецпроцедури передачі, бо підприємство видобуває газ, платить податки й не залучено до системи життєзабезпечення населення та армії", - наголосив депутат.

За словами Кучеренко, його джерела в Уряді повідомляють, що до відповідного проєкту Урядового розпорядження вже висловили зауваження Антимонопольний комітет та Мінфін. Розгляд цих зауважень відбувся 22 травня на Урядовому комітеті. Але в Кабміні так і не дійшли згоди, що з цими зауваженнями робити.

"Вирішили знову провести узгоджувальну нараду, щоб врегулювати зауваження. Ви будете здивовані, але завтра вранці буде знов скликано Урядовий комітет, що є безпрецедентним випадком, і в порядку денному знов з‘явилося питання передачі "Укрнафтобуріння" до "Укрнафти"", - повідомив Кучеренко.

Основні зауваження, за його словами, стосуються безапеляційної вимоги антиконкурентного законодавства. ПАТ "Укрнафта" зобов'язане отримати попередній дозвіл від АМКУ на здійснення концентрації активів при передачі в управління акцій "Укрнафтобуріння".

Є також зауваження у Мінфіну.

Читайте також: "Укрнафта" попросила у Мінекономіки доступ до арештованих активів Коломойського

"Не затверджений фінансовий план "Укрнафти", а в поданому проєкті відсутні відомості про наміри отримати в управління активи "Укрнафтобуріння"", - розповів депутат.

Найголовніше, на що звертає увагу Мінфін в контексті фінплану "Укрнафти" - в проєкті документі практично не передбачено постачання пального для ЗСУ.

"Тобто того, немов би заради чого й відбувалася "націоналізація" ("Укрнафтобуріння", - ред.)", - наголосив Кучеренко.

Також, Мінфін застерігає щодо ризиків юридичного характеру -  стосовно виплат компенсації з державного бюджету у разі програшу судових спорів з власниками заарештованих акцій.

"І ось тут у багатьох, і в мене особисто, виникає питання - нахіба це все робиться, та ще й з таким поспіхом", - запитує Кучеренко.

Читайте також: Компанія Коломойського заради 2 млн грн може створити боргів на газовому ринку на пів мільярда гривень

Нагадаємо, до 2009 року основним акціонером "Укрнафтобуріння" був колишній міністр екології та природних ресурсів Микола Злочевський. Втім, уже наприкінці 2009 року Злочевський продав свою частку неформальній групі Приват Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова.

Угода дозволила Коломойському-Боголюбову сконцентрувати в своїх руках 90% акцій компанії.

Далі розпочалася війна за компанію між Коломойським і соратниками Віктора Януковича - Едуардом Ставицьким і Андрієм Клюєвим, що тривала до листопада 2014 року.

Після Революції гідності колишні члени Партії регіонів втратили вплив, а ключовими бізнес-партнерами групи Приват в "Укрнафтобуріння" стали товариші олігарха — підсанкційний бізнесмен, що заробив капітал у Москві, Павло Фукс і екснардеп Віталій Хомутиннік.

Згідно з даними Forbes, частка групи Приват в "Укрнафтобуріння" складає 25%, ще 10% належить компанії JKX Ukraine, акціонером якої також є олігарх Коломойський. Решта — частки офшорів Фукса та Хомутинніка.

4 травня за клопотанням Офісу генпрокурора суд повторно арештував акції "Укрнафтобуріння", яка володіла одним з найбільших родовищ газу в країні.

На сьогодні Ігор Коломойський, Віталій Хомутиннік та Павло Фукс сперечаються з державою в судах за "Укрнафтобуріння". Крім того, акціонери «Укрнафтобуріння» погрожують Україні міжнародним судом.

Арештовані активи ТОВ "Сахалінське", ПрАТ "Укрнафтобуріння", АЗС "Татнафти", а також ТОВ "Сіріус-1" та ТОВ "Іст Юроуп Петролеум" планують передати в управління держпідприємств у найближчі тижні.