UA / RU
Підтримати ZN.ua

Єврокомісія не поспішає підтримати енергозалежну від Росії Угорщину та Словаччину щодо транзиту нафти – FT

Зволікання Брюсселю пов'язане з тим, що Угорщина і Словаччина не отримали підтримку колег

Намагання Угорщини та Словаччини використати юридичні механізми Європейського Союзу для залучення України щодо суперечки про транзит нафти не були результативними. Угорщина та Словаччина намагалися розпочати процедуру консультацій у рамках торговельної угоди з Україною. Проте Єврокомісія вважає, що для оцінки ситуації необхідно більше часу та доказів, а також детальний юридичний аналіз. Про це повідомив у коментарі The Financial Times комісар ЄС з торгівлі Валдіс Домбровскіс.

Читайте також: Угорщина та Словаччина вимагають реакції ЄС через санкції України щодо «Лукойлу»

Ключова претензія як Угорщини, так і Словаччини полягає в тому, що вони намагаються за допомогою євроінституцій змусити Україну скасувати введені нещодавно санкції проти російської нафтогазової компанії “Лукойл”. Очільники відповідних підрозділів Єврокомісії з 11 країн Євросоюзу негативно оцінили ідею Будапешта і Братислави. Тому ймовірно, що ідея розпочати консультації не отримає підтримки та залишиться лише приватною думкою Словаччини і Угорщини. 

Один з дипломатів, який є джерелом інформації оглядачів видання, зазначив, що торговельна угода з Україною має пункт про енергетичну безпеку. Відповідно до цієї позиції угоди, Україна може мати можливість припинити постачання нафти та інших енергетичних ресурсів.

Як зазначають оглядачі видання, час ініціювання розгляду відповідної заяви Угорщини співпав з роздратованими коментарями партнерів країни по Євросоюзу. Вони стосуються намагань прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана лобіювати власний “мирний план” щодо України без схвалення цієї ідеї Брюсселем.

Раніше стало відомо, що Угорщина продовжуватиме блокувати програму фінансування військової допомоги Україні на 6,5 млрд євро в рамках Європейського фонду миру, доки Київ не відновить постачання російської нафти. 

Енергопостачання Угорщини та Словаччини під загрозою, оскільки значна частина імпорту сирої нафти припадає на російську компанію "Лукойл". Нафта транспортується транзитом через Україну, і це становить 33% та 40-45% відповідно для Угорщини та Словаччини.