UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як підготуватися до опалювального сезону: поради експерта

Ці рекомендації допоможуть пережити зиму більш комфортно.

Через повномасштабну агресію РФ в Україні наступна зима може бути більш важкою, ніж минула. Ракетні удари ворога можу знову призвести до пошкоджень об'єктів критичної інфраструктури та відключень світла та опалення. Експерт міжнародної програми U-LEAD з енергоефективності Андрій Барулін розповів "Суспільному", що можна зробити вже сьогодні, щоб зберегти тепло протягом опалювального сезону 2023-2024.

Як підготуватись до зими: що треба робити

Експерт наголосив, що до позаштатних ситуацій важливо підготуватися завчасно. Він пояснив, що енергетична безпека – це комплексне питання, і перш за все кожна громада має чітко розуміти поточний стан енергоносіїв.

Читайте також: Відключення світла: в «Укренерго» розповіли, чи знадобляться ще українцям генератори

"Для того, щоб щось впроваджувати необхідно знати, де ми знаходимось і яка кількість енергоресурсів нам знадобиться на наступний опалювальний сезон, скажімо, на жовтень, листопад – окремо по місяцях тощо. Тому перше – це, звісно, аналіз ситуацій. Друге – треба подбати про диверсифікацію самих ресурсів та джерел генерації", – сказав він.

Барулін пояснив, що необхідно звернути увагу не тільки на газове опалення, а й на твердопаливні котли, а також запасати дрова, брикети чи палети. Слід подбати про використання відновлювальних джерел енергії.

"Чим менше ми будемо споживати ресурсів, відповідно, тим менше нам треба буде мотати на котельнях теплової енергії чи використовувати електричну енергію на наші потреби. Наступний крок – це використання відновлювальних джерел енергії, тобто як і сонячна енергетика для електричної енергії, як і сонячна енергетика для приготування гарячої води тощо. І останнє – це звісно, виділення ресурсів, як і часових, так і грошей, для того, щоб реалізувати всі ці заходи у сфері енергетичної безпеки", – додав експерт.

Як підготуватись до опалювального сезону тим, хто живе у багатоповерхівках

Барулін сказав, що слід подбати про безперебійні джерела живлення – щоб насоси продовжували працювати, автоматика, яка там є, продовжувала працювати навіть під час відсутності світла.

"Тому тут треба подумати про джерела аварійно-безперебійного живлення саме електричної енергії для того, щоб система продовжувала працювати. Якщо ми кажемо вже про всю систему в цілому, то тут є важливо – як один із заходів – це встановлення до чинної системи опалення додаткових котелень або котлів, які працюють на іншому виді палив», – пояснив експерт.

На думку Баруліна, необхідно провести ревізії чинних систем опалення. Якщо є потреба, то виконати часткову заміну ділянок мереж, які можуть бути пошкоджені або вже мають зношений стан. Ці заходи спрямовані на зниження вірогідності протікання теплоносія під час складних ситуацій.

"Також я би рекомендував (це не тільки стосується систем опалення) зробити ревізію електричних мереж як і голів ОСББ по їхнім будинкам, так і мешканців приватних будівель, так і власних квартир, тому що, коли у нас не було опалень, всі користувались електричними приладами, коли була електроенергія. Знову ж таки це велике навантаження на електричну мережу", – резюмував він.

Експерт додав, що для збереження тепла треба починати зменшити тепловтрату своєї оселі.

"І тоді у разі зникнення системи опалення нам знадобиться менша кількість теплової енергії. Тому я б рекомендував починати з того, яким чином ми зможемо зменшити тепловтрату. А найбільш ефективний спосіб, звісно, – це зробити утеплення своєї оселі", – сказав він.

Взимку енергосистема країни хоч і з труднощами, але витримала ракетні удари ворога. Газу й вугілля теж вистачило. Це результат колосальної роботи енергетиків усіх рівнів, ремонтників, зенітників. Та й стійкості населення, яке не створювало паніки. Що чекає Україну взимку – читайте у матеріалі Ігоря Москалевича "Як енергетика готується до наступної зими" на ZN.UA.