UA / RU
Підтримати ZN.ua

Глава МЕА розраховує на те, що війна РФ проти України стала уроком для енергетичної політики 

Найбільшою проблемою для Європи стала надмірна залежність від імпорту енергоносіїв з однієї країни — РФ.

Майже через два роки після початку повномасштабної загарбницької війни РФ проти України глава Міжнародного енергетичного агентства Фатіх Біроль розраховує на “навчальний ефект” для енергетичної політики. Про це повідомляє Handelsblatt.

Читайте також: США прагнуть перешкодити планам Росії щодо експорту СПГ — FT

“Я дуже сподіваюся, що ми винесли з цього уроки, диверсифікуємо наш імпорт енергоносіїв та переходимо на вітчизняні енергетичні технології, які не завдають шкоди нашим кліматичним цілям”, — сказав Біроль.

“Було багато проблем у європейській енергетичній політиці, але найважливішою стала надмірна залежність від імпорту енергоносіїв з однієї країни”, - зазначив він, нагадавши, що неодноразово підкреслював цей ризик, незалежно від того, про яку країну йдеться.

“Але це була не будь-яка країна, це була Росія”, - додав Біроль.

Тим не менш, на його думку, Європа непогано пережила кризу. 

“Майже через два роки після вторгнення я можу вам сказати, що Європа пройшла через цю кризу з кількома подряпинами, але без серйозних руйнівних наслідків. Були негативні наслідки для економік, але вони не обвалилися”, - заявив він.

Незабаром після початку повномасштабної війни РФ проти України МЕА представило європейським країнам план із десяти пунктів, який мав допомогти забезпечити постачання енергоносіїв та не відступати від кліматичних амбіцій. Багато урядів дотримувались рекомендацій.

Читайте також: Санкції США зупинили поставку криголамів для російського заводу СПГ в Арктиці

Після того, як Кремль почав використовувати поставки газу до Європи як зброю, столиці ЄС взялися шукати альтернативи. Зростання попиту на СПГ здебільшого покривалося за рахунок поставок із США, але за іронією долі це також призвело до стрибка в імпорті СПГ з Росії, яка залишається однією з найбільших країн-виробників.

Однак, повідомлялося, що поставки російського скрапленого природного газу до ЄС знизилися минулого року після різкого зростання у 2022 році, посилюючи впевненість у тому, що Союз може нарешті позбутися імпорту викопного палива з РФ.

Зараз у ЄС є значний потенціал для того, щоб позбутися російських поставок, вважають аналітики. Країни Союзу вжили таких заходів, як використання відновлюваних джерел енергії, щоб зменшити залежність від газу, і в найближчі два роки з'явиться більше поставок СПГ поза межами Росії, на які може розраховувати ЄС.